Rottweiler

Rottweiler

6665

Rottweiler rys rasy

Rottweiler jest to rasa, która służyła dawniej do stróżowania nad obozami rzymskimi w podbitych przez nich Niemiec, dawniej Germanii. Psy te miały za zadanie pilnować bydło , które stanowiły zaplecze jedzeniowe legionów oraz pchały bardzo ciężkie skrzynie z amunicją i jedzeniem. Jedna z najstarszych ras pasterskich i rzeźnickich. Rasa rottweilerów z upływem czasu przeszła transformację. Na początku były to psy smukłe, z haczykowatymi ogonami, lekkie. Stały się zaś potężniejsze, przybrały zdecydowanie na masie, co przyczyniło się do znalezienia nowego zastosowania użytkowego rotteweilerów. Nazwa rasy wywodzi się od nazwy miejscowości Rottweil położonej w Szwabii, niedaleko Stuttgartu. Pierwszy Klub Hodowców Rottweilera został założony 13 stycznia 1907, parę miesięcy później Południowoniemiecki Klub Rottweilera. Rok 1921 połączył siłę tych dwóch klubów tworząc Ogólnoniemiecki Klub Rottweilera.

Charakterystyka i właściwości rasy

Pochodzenie: Niemcy

Długość życia: 8-10 lat

Waga: Samiec 50-60kg, Samica 35-48kg

Wysokość w kłębie: Samiec 61-69cm, Samica 56-63cm

Rottweilery posiadają charakterystyczne umaszczenie. Występują one w kolorze czarnym z wyraźnie zaznaczonymi ciemnorudobrązowymi elementami. Dawniej psy pasterskie – stróżujące, obecnie rottweilery wykorzystywane są bardziej w celach obronnych. Bardzo często słyszy się, że ta rasa szkolona jest na zabójców, uważane są za jedne z groźniejszych psów. Jednak wszystko zależy jak właściciel sobie psa wychowa. Przy układaniu psa typu rotteweiler trzeba duży nacisk kłaść na posłuszeństwo. Rotteweilery są to psy o bardzo rozwiniętym instynkcie obronnym, niesamowicie silne i temperamentne, źle poprowadzone mogą faktycznie stać się zwierzętami bardzo niebezpiecznymi. Te psy są bardzo towarzyskimi osobnikami. Najchętniej wszystko robiły by ze swoim Panem. Wbrew opinii, która panuje na temat tej rasy, rotteweilery świetnie się sprawdzają jako przyjaciele i towarzysze dzieci.

Gdy dziecko bawi się z psem, obojętnie jakiej rasy dorosły powinien zawsze trzymać rękę na pulsie i kontrolować sytuację. Pamiętajmy, że nie można w 100% ufać psu. To jest tylko zwierze. Nawet, jeżeli znamy już pewne zachowania psa, nigdy nie możemy być pewni tak naprawdę jak zareaguje w danej chwili. Są to psy niesamowicie wszechstronne, z ich usług i oddania chętnie korzystają służby ratunkowe, policja, czy służby celne. Świetnie się sprawdzają jako przewodnicy osób niewidomych oraz często są wykorzystywane do pracy terapeutycznej z dziećmi.

Ciekawostki

W amerykańskim rankingu kosztów utrzymania psów, rotteweilery zajęły pierwsze miejsce – zostały wybrane za najdroższą rasę w utrzymaniu.

Przypadłości chorobowe

Psy tej rasy często niestety borykają się z różnym chorobami. Mają duże skłonności do chorób nowotworowych. Ze względu na rozmiar rottweilery tak jak wiele psów dużych potrafi się zmagać z dysplazją stawów biodrowych jak i z dysplazją stawów łokciowych. Budowa psiaków powoduję, że często również może u nich wystąpić problem skrętu żołądka. Osobniki nieaktywne łatwo mogą popaść w otyłość, co się może przełożyć na zdrowie, zapalenie stawów, cukrzyca, niewydolność serca, choroby skóry, problemy z oddychaniem itp. Upalne lato nie jest ich porą roku, kolor sierści, który przyciąga promienie słoneczne nie pomaga. W efekcie może dojść do przegrzania rotteweilera, udaru, co finalnie przynieść może śmierć psa. Bardzo ważne jest, żeby psiak miał zawsze zapewnioną miskę z zimną wodą.

Wskazówki pielęgnacyjne

Im wcześniej rotteweiler zostanie poddany szkoleniu, tym szybciej będą widoczne efekty. Są to bardzo mądre psy, uwielbiające pracę z człowiekiem, lecz bardzo szybko się nudzące i dlatego, niekiedy potrzeba im trochę więcej bodźców z otoczenia do działania, niż osobnikom innych ras. Trzeba zorganizować mu urozmaicone zajęcia, jeśli tak owych nie ma, może popaść w przygnębienie, czy być rozdrażniony. Rottweilery są bardzo wymagającymi psami, jeżeli chodzi o ułożenie go w odpowiedni sposób. Od szczeniaka trzeba rozpocząć jak najszybciej socjalizację psa. Tą rasę psów mogą mieć tylko ludzie kochający zwierzęta, bardzo dobrze znający psychikę tych psów, odpowiedzialnych, ludzi, którzy nie dadzą sobie wejść na głowę i będą konsekwentni w szkoleniu. Silną osobowość, która jest w posiadaniu tego stworzenia jest w stanie okiełznać tylko równie silna osobowość. Psy te próbują stawiać na swoim. Trzeba być stanowczym i pokazać jego miejsce w stadzie. Rotteweilery powinny mieć możliwość wybiegania, dlatego bardzo ważną kwestią jest zapewnienie mu tego. Dom z ogrodem dla tak dużego, pełnego energii psa byłby najlepszym rozwiązaniem, lecz, gdy mieszka w mieszkaniu w bloku i ma zapewnione długie spacery, to też ta opcja powinna się sprawdzić. Bardzo przydatną kwestią jest oswojenie od najmłodszych lat życia psiaka z weterynarzem, oszczędza to wielu nerwów zwierzakowi jak i właścicielowi. Może to się później przydać nam, gdy będziemy coś przy rotteweilerze musieli zrobić, żeby spokojnie leżał. Rasa rotteweilerów nie należy do tanich. Jeżeli ktoś się decyduję na posiadanie psa tej rasy musi się liczyć, że koszty utrzymania nie będą niskie. Jest to pies o większych gabarytach, więc co za tym idzie, potrzebuje wszystkiego więcej. Rottweilery to straszne głodomory co za tym idzie, dieta rota powinna być dobrze zbilansowana, bogata w witaminy i białko. Pokarm powinien być jakościowo dobry, odpowiednio dobrany pod okres życia psa. Mówi się, że gdy ktoś już raz jest właścicielem rotteweilera, innej rasy już nie będzie chciał.[ratings]

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 3.8]

Komentarze

komentarzy