Owczarek Niemiecki

Owczarek Niemiecki

3088

Owczarek Niemiecki rys historyczny rasy

W XIX wieku Max Emil Frierich von Stephaintz ze swoim przyjacielem utworzyli Klub owczarka niemieckiego. Przyszedł im ten pomysł do głowy po tym, gdy ujrzeli na ogromnej ogólnokrajowej wystawie hodowlanej w Kalrsruhe psa o średniej wielkości i płowoszarym umaszczeniu. Był to pies silny i sprężysty, inteligentny i wytrzymały. Osoba, która była właścicielem Hektora Linksrheina, tak nazywał się owy owczarek, od razu uprzedziła, że pies jest zwierzęciem pracującym z człowiekiem o bardzo dużym potencjale. Stephaintz zakupił owczarka do swej psiarni w Grafrath i nazwał go Horand von Grafrath. Rotmistrz rozpoczął następnie poszukiwania suki o podobnym do Horanda wyglądzie i charakterze, żeby później wyselekcjonować szczenięta, które mają cechy przez niego porządane i uznane za cechy, które powinien posiadać wzór psa służbowego. Horand von Grafarth uchodził za wzór psa użytkowego. W ciągu tych lat owczarek niemiecki został poddany wielu metamorfozom, jego wzorzec zmienił się niejednokrotnie, a to dlatego, że celem jest uzyskanie jak najlepszego i dopracowanego, psa o najwyższych walorach użytkowych. W czasach środniowiecza ludzie do pilnowania swojego przybytku i stad owiec używali psów zwanymi hovawartami. Z racji na zadania, które były pełnione przez te psy, a głównie była to opieka nad owcami nazwano je owczarkami.

Charakterystyka i właściwości rasy

Pochodzenie: Niemcy,

Długość życia: od 9-13lat,

Waga: Samiec 30-40kg, Samica 22-32kg,

Wysokość w kłębie: Samiec 60-65cm, Samica 55-60cm.

Owczarki można spotkać w różnych wariacjach kolorystycznych: czarne podpalane, czarne z rudym, brązowym, czerwonym, płowym lub jasnoszarym podpalaniem, żelaziste, od jasnoszarego do ciemnoszarego, czerwonożółte, czerwonobrązowe z siodłem, bi-color, czarne z podpalanymi łapami oraz czarne, jednolite bądź z regularnymi czerwonobrązowymi do białoszarych oznakami. Ciekawostką jest to, że osobniki o całym czarnym umaszczeniu niekiedy daleko przewyższają inteligencją osobniki innych ras, a i również tej samej. Kolor jak widać, również może mieć znaczenie. Szata tego psa składa się z sierści podwójnej, z podszerstkiem. Owczarek niemiecki głubi sierść dwa razy w roku. Co można powiedzieć o charakterze owczarków niemieckich. Owczarki niemieckie to psy, które są niesamowicie wierne i lojalne wobec swojego przewodnika i rodziny, inteligentne oraz bardzo chętne do nauki. Posiadają one również w sobie ogromne pokłady energii, które trzeba potrafić odpowiednio spożytkować. Psy te są przyjacielskie i obdarzone wysokim czynnikiem opiekuńczym.

Niemieckie owczarki zaliczane są do psów obronnych. Na całym świecie psy tej rasy sprawdzają się jako wspaniali przewodnicy osób niewidomych, służą również w policji, w ratownictwie medycznym. Są to psy wszechstronne. Od początku swojej bytności owczarek niemiecki był wykorzystywany w policji jako pies patrolowy, tropiący, wykrywający narkotyki. Dzięki temu, że owczarki posiadają nienaganny węch bardzo często używane są do poszukiwań ludzi zaginionych w górach, przysypanych lawinami.

Owczarki niemieckie tak jak większość psów ras pasterskich mają bardzo dobrze rozwinięty instynkt obrony swojego stada i terytorium. Przywiązanie do stada i terytorium sprawia, że raczej nie są uciekinierami.

Ciekawostki

Owczarki niemieckie są jedną z najbardziej popularnych ras na świecie. Swą popularność zawdzięczają w dużej mierze temu, że świetnie się czują przed kamerą. Owczarka można spotkać w filmach takich jak

,,Czterej Pancerni”, ,, Przygody psa Cywila ”, czy też ,, Komisarz Alex ”.

Przypadłości chorobowe

Najczęstszą chorobą owczarków jest dysplazja stawów biodrowych. Przyczyną tej choroby są obciążenie genetyczne. Właściwy wybór hodowli i miotu, z których będzie pochodził nasz pies jest ważne, spotyka się czasem hodowców, którzy nie odsuwają wadliwych genetycznie psów od reprodukcji, są bardziej narażone na dysplazję. Dobrze ułożony dzień psa pod względem wybiegania i diety też może mieć ogromne znaczenie w minimalizacji wystąpienia tej dysfunkcji.

Wskazówki pielęgnacyjne

Największym błędem jest wyjście z założenia, że pies sam z siebie od początku będzie wiedział co ma robić, będzie znał wszystkie komendy i będzie wzorem posłuszeństwa bez żadnego wkładu człowieka. Odpowiednie ułożenie psa to klucz do współistnienia. U psa nie ma przeszłości, czy przeszłości, jest teraz. Im później zaczniesz pracę nad owczarkiem niemieckim, tym mniejsze szanse, że uda Ci się wykorzystać jego cały potencjał. Owczarki należą do psów, które są uzależnione od pracy. Muszą mieć zajęcie i zadania do wykonania. Bez zadań życie owczarków nie miałoby sensu. Trzeba również zadbać o to, żeby owczarek miał odpowiednią ilość ruchu. Duże psy w trakcie wzrostu cały wysiłek organizmu przetwarzają do prawidłowego ukształtowania kości, mięśni i stawów. Przetrenowanie lub nieodpowiednia dieta może przynieść nieodwracalne szkody. Do wszystkiego trzeba podejść z głową. Uważa się, że do pełni szczęścia owczarkowi jest potrzebny dom z ogrodem. Będzie się czuł dobrze nawet w małym mieszkaniu, jeśli tylko zapewni mu się odpowiednio dużo czasu na zajęcia wymagających umysłowego i fizycznego zaangażowania. Poświęcony czas na pewno przyniesie efekty.Trzeba pamiętać, że pies to jedyny w swoim rodzaju charakter. Czasem na pierwszy rzut oka kłopotliwy egzemplarz owczarka niemieckiego okazuję się najfajniejszym, z ogromnym potencjałem psem. Biorąc owczarka niemieckiego z hodowli warto zrobić wywiad dotyczący matki szczeniaka, dużo łatwiejszy wtedy staje się wybór.

[ratings]

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Komentarze

komentarzy