kot neva masquerade

Neva Masqkuarade kot

4645

Rys historyczny rasy kotów Neva Masqkuarade

Neva Masqkuarade jest siostrzaną rasą kotów syberyjskich, pochodzącą z terenów Rosji. Naprawdę pod względem wyglądu, oraz usposobienia łudząco przypominają koty rasy syberyjskiej. Tak naprawdę można powiedzieć, że koty tej rasy są stosunkowo młode, jako konkretnie ta rasa. Ponieważ uznanie za odrębną rasę miało miejsce w 2009 roku. Prawdopodobne jest, że przodkami rasy Neva Masqkuarade są koty takich ras jak koty perskie, czy syjamskie. Uznaje się, że koty syberyjskie zaczęto kiedyś krzyżować z kotami, które posiadały charakterystyczne umaszczenie colourpoint. Rodzące się białe kocięta, u których w późniejszym czasie ciemniejsze się robiły ogony, łapy i pyszczki do pory, gdy nie stwierdzono, że mogły być efektem krzyżówki, były ogromną zagadką dla wielu hodowców.

Charakterystyka i właściwości kotów Neva Masqkuarade

Pochodzenie: Rosja

Długość życia: ok. 15-16 lat

Wysokość w kłębie: ok. 30cm

Waga: koty: 7-8kg kotki: 4-5kg

Koty rasy Neva są kotami, które sprawiają wrażenie większych. To wszystko za sprawą budowy ich ciała, która jest dość ciężka i do tego muskularna. Ciało jest usadowione na silnych kończynach, które również się przyczyniają do ogólnego wrażenia większego rozmiaru. Koty tej rasy są w posiadaniu średniej długości futra, które jest dwuwarstwowe i gęste. Włos, który jest okrywowy, jest lśniący, ale twardy. Podszerstek jednak zmienia swoje właściwości, w zależności od tego jaka pora roku jest akurat na świecie. Zimą podszerstek Nevy jest gęsty oraz gruby, a latem jest on krótszy i raczej znacznie cieńszy. Tak naprawdę umaszczenie, w którym można spotkać osobniki Nevy może być wszelakie. Jednak pożądane jest, żeby na pyszczku malowała się maska w ciemniejszym kolorycie. Najczęściej spotkać można osobniki, które posiadają umaszczenie seal point, gdzie kończyny, uszy, pyszczek, oraz ogon są ciemne, a sierść na korpusie jest utrzymana w bardzo jasnych barwach. Umaszczenie te również występuję bardzo często u takich ras kotów jak koty syjamskie. Koty rasy Neva Maskquarade są bardzo dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi, ponieważ świetnie się spełniają jako towarzysze rodziny. Cechują się można powiedzieć większą cierpliwością co do mniejszych ludzi. Ale zdecydowanie nie można pozwolić na to, żeby dziecko nadwyrężało kota, ponieważ to zwierze, nie zabawka. W trakcie, gdy dziecko próbuję się zająć kotem powinien mieć nad tą sytuację oko ktoś dorosły. Prawdopodobnie, gdy dziecko będzie męczące kot po prostu sobie pójdzie, ale jednak lepiej dmuchać na zimne. Potrafią się bardzo mocno przywiązać do swoich opiekunów i całkowicie wtedy im się oddane. Kota Neva Maskquarde można śmiało porównać do psa, który staję się największym przyjacielem rodziny. Są to koty bystre, które po chwili potrafią reagować na swoje imię, nie jest to dla nich wielki wyczyn. W posiadaniu są również cudownej mocy, jaką jest wyczuwanie nastrojów ludzi. Czasem woli wtedy się trzymać na uboczu, ale przeważnie działa jak lek, który kładzie się na kolanach opiekuna i automatycznie człowiekowi robi się lżej na duszy. Neva Maskquarade są kotami, które jak każde koty lubią aktywnie spędzać czas przy zabawach, ale potrafią również mieć chwilę spokojniejszego zachowania. Potrafią się one dostosować do warunków panujących w domu, nie jest dla nich problemem przestrzeganie pewnych zasad. Czują one bardzo dużą więź stadną, co jeszcze bardziej skłania do porównania do usposobienia wielu psów. Wierne, lojalne zwierzęta, które całe swoje serce podają na łapie.

Ciekawostki

– Zdarza się, że kocury czynnie pomagają w opiece kocicom nad młodymi.

– Nazwa rasy wzięła swój początek od rzeki płynącej przez Petersburg – Nevy. Druga część nazwy masquarade może być wzięte od masek, które są zakładane na balach karnawałowych, ponieważ koty tej rasy na pyszczku również posiadają piękne umaszczenie, stwarzające wrażenie maski.

Przypadłości chorobowe

Koty rasy Neva Maskuarade są rasą, którą ogólnie się uznaję za rasę wolną od wszelkich chorób genetycznych. Są to koty cieszące się raczej dobrym zdrowiem. Spotyka się jednak choroby, na które zapadają liczne kocie rasy. Taką chorobą niewątpliwie może być kardiomiopatia przerostowa, jest to choroba występująca w obrębie serca. Objawia się ona tym, że mięsień sercowy się rozrasta i niestety w efekcie niesie za sobą śmierć. Trzeba pamiętać o regularnych wizytach, oraz szczepieniach u weterynarza.

Wskazówki pielęgnacyjne

Z racji na fakt, że koty rasy Neva są kotami posiadającymi dłuższe futro, powinny być wyczesywane regularnie, a w okresie, gdy bardziej gubią sierść nawet codziennie. Nie możemy pominąć innych ważnych czynności, które wykonuję się przy kotach. Takimi czynnościami na pewno jest doglądanie pazurów, oraz, gdy są za długie podcinanie ich. Osoba, która obcina pazury kotom musi robić to w sposób niewątpliwie ostrożny. Można się w sklepie zoologicznym zaopatrzyć w specjalne obcinaczki, które na pewno ułatwią nam ten zabieg. Innymi czynnościami, które powinno się wykonywać przy osobnikach rasy Neva jest dbanie o higienę uszu, gdy się zbierają w nich różne nieczystości, oraz oczu, gdzie gdy zbiera się wydzielina w oczach powinny być one przemywane na mokro. Kota tej rasy powinno się raczyć jedzeniem, które jest dobrze zbilansowane i posiadające wystarczające składniki, wspomagające rozwój kota. Dobrze jest karmiąc kota mieszać karmę suchą z mokrą. Zawsze jest to urozmaicenie, a kot na pewno będzie wdzięczny. Tak naprawdę koty tej rasy nie są kłopotliwe również, jeżeli chodzi o wychowanie i ułożenie. [ratings]

Click to rate this post!
[Total: 12 Average: 3.3]

Komentarze

komentarzy