Kot Rdzawy - najmniejszy kot świata

Najmniejszy kot świata

3322

Najmniejszy kot świata.

Kotek rudy ( Prionailurus rubiginosus) zwany także kotem rdzawym jest najmniejszym przedstawicielem kotowanych na świecie. Ten najmniejszy na świecie kot zamieszkuje tereny Indii i Sri Lanki. Wyróżnia się dwa podgatunki : Prionailurus rubiginosus rubiginosus zasiedlający Indie i Prionailurus rubiginosus phillipsi żyjący na Sri Lance. Różnice pomiędzy nimi wynikają przede wszystkim z odmienności zasiedlanych terenów.

Długość ciała kotka rudego waha się od 35 do 48 cm plus od 15 do 30 cm na ogon.

Najmniejszy kot świata waży zaledwie od 0,8 do 1,6 kg. Jego sierść jest brunatnoszara (poza białym brzuszkiem) z dużymi cętkami, które na grzbiecie przybierają rdzawy kolor. Do miana najmniejszego kota świata pretenduje inny mały, dziki kot zwany kotem czarnołapym. Zamieszkuje on tereny południowej Afryki i może być co prawda krótszy ( długość ciała do 44 cm, a ogona do 19cm), ale osiąga wagę nawet do 2,5 kg.

Mimo swych miniaturowych rozmiarów koty rdzawe są równie drapieżne jak ich znacznie więksi, dzicy kuzyni. Są bardzo zwinne i szybkie. Ich główne źródło pożywienia stanowią przede wszystkim małe gryzonie, ptaki, żaby i owady. Najmniejszy kot świata na swoje siedliska wybiera zazwyczaj tereny pokryte gęstą roślinnością oraz tereny skaliste.

Podobnie jak większość kotowatych kotek rdzawy prowadzi nocny tryb życia. Odpoczywa w ciągu dnia znajdując schronienie w pustych kłodach i naturalnych jamach wśród korzeni drzew.

Do tej pory behawior tego najmniejszego kota na świecie był niewiele znany. Dopiero niedawno stacja BBC wyemitowała film ( owoc dwuletnich obserwacji), który dostarczył więcej informacji na temat życia i zwyczajów tego fascynującego malucha.

Koty rdzawe są blisko spokrewnione z kotem bengalski, ale nie krzyżują się z nim. Natomiast łatwo krzyżują się z kotami domowymi. Ciąża trwa 67 dni, a w miocie zazwyczaj rodzą się dwa kocięta. Niestety długość okresu karmienia ( ssania) oraz czas osiągnięcia dojrzałości płciowej nie są jeszcze dobrze poznane.

Najmniejsze koty na świecie uważane są za gatunek rzadki i zagrożony. Szacuje się, że populacja wolno żyjących osobników nie przekracza liczby 10 000. Za sprawą niszczenia ich naturalnych siedlisk narażone na wyginięcie zostały umieszczone w czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Ponadto tępione są przez człowieka za szkody wyrządzane w hodowlach drobiu oraz przez kłusowników z powodu swojego nietypowo umaszczonego futra.

Najmniejszego kotka świata podobno łatwo jest udomowić. Maluch zyskał opinię zabawnego, czułego i przytulnego kociaka.

Wymieranie gatunków jest procesem naturalnym. Dochodzi do tego zazwyczaj na skutek zmian zachodzących w środowisku. Jednak to działalność człowieka w głównej mierze zakłóca i przekształca środowisko naturalne i zmniejsza w zastraszającym tempie różnorodność biologiczną.

Z raportu na temat światowej globalizacji (przedstawionego przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody )wynika, że łączna powierzchnia obszarów miejskich zwiększy się trzykrotnie w latach 2020 – 2030. Szacowany wzrost liczby mieszkańców miast to około 4,9 mld. Wzrost powierzchni terenów uprawnych pozyskiwanych kosztem terenów dzikiej przyrody, to jedne z podstawowych czynników wpływających na niszczenie rodzimych ekosystemów i wymieranie zamieszkujących je gatunków zwierząt. Oby najmniejszy kotek na świecie nie podzielił losu innych gatunków zwierząt, o których możemy już tylko poczytać w książkach i podziwiać na starych rycinach. Na szczęście rośnie świadomość ekologiczna i wiedza. Dbałość o środowisko naturalne, to nie tylko ratunek dla innych gatunków ,ale także troska o swój własny los.[ratings]

[Głosów: 23   Average: 4.8/5]
Podziel się z przyjaciółmi:

Komentarze

komentarzy