Mastif Tybetański

Mastif Tybetański

682

Mastif Tybetański – rys historyczny rasy

Mastify tybetańskie należą do pierwotnych ras psów, które były wykorzystywane do stróżowania. Jak sama nazwa wskazuję, mastify pochodzenie swoje biorą z Tybetu. Inne nazwy pod, którymi figuruję mastif tybetański to dog tybetański, do-khyi i mastyf tybetański. Dokładna historia pochodzenia rasy mastifów tybetańskich tak naprawdę nie jest dokładnie poznana. Istnieje zaś parę teorii, które mogą trochę rozjaśnić wyobraźnię i sprawiają, że rasa tych psów staję się jeszcze bardziej niezwykła. Od samego początku świetnie się sprawował jako pies stróżujący, pilnujący gospodarstw domowych, zwierząt hodowlanych, oraz całego dobytku, który właściciele mu powierzali. Istniała hipoteza, która mówiła, że mastify tybetańskie są przodkami wszystkich psów w typie dogowatym. Faktem jest, że mastify tybetańskie dały istnienie większości europejskich mastifów, ale nie były one przodkiem wszystkich dogowatych psów. Ze względu na zadania, które psy te wykonywały porównywane one były do różnych ras psów górskich, takich jak: berneński pies pasterski, karabasz, czy kuwasz. Podobieństwo wzięło się stąd, że niektóre rasy, które są obecnie bardzo do siebie podobnie, lub posiadają pewne cechy podobne żyły w warunkach, które je tak ukształtowały. Drogą niezależnej selekcji naturalnej psów górskich, oraz na skutek ingerencji człowieka podobieństwo takie występuje. Mastify tybetańskie były wiele razy wykorzystywane jako inspirację artystyczne, tworzone m.in. były rzeźby, które posiadały ich wizerunek. Również rasa ta miała wartość mityczną. Uważano zaś, że mastify posiadają moce. Zamykając oczy podpalania, które umieszczone są nad oczami traktowane były jako druga para oczu, którymi wszystko obserwowały nawet w trakcie snu. Tybetany do Europy zawitały w XIX wieku.

Charakterystyka i właściwości

Pochodzenie: Tybet

Długość życia: 12 – 14 lat

Wysokość w kłębie: Samica 61 – 71cm Samiec 66 – 76 cm

Waga: Samica 34 – 54kg Samiec 45 – 73kg

Mastify Tybetańskie posiadają długie, grube składające się z dwóch warstw futro. Futro te pełni niezwykłą rolę w kwestii dostosowywania się do warunków klimatycznych. Wariacje umaszczenia, w których można spotkać tybetany to: błękitny, czerwony ( różne kolory pośrednie ), śniady, oraz czarny z podpaleniami i bez. Bardzo często ludzie porównują mastify tybetańskie do lwów. Fakt, faktem ich niesamowicie efektowna szata może powodować tego typu skojarzenia. Są to psy, które są inteligentnymi zwierzakami. Cechują się również uporem. Mastify tybetańskie powinny być poddane jak najwcześniej szkoleniu, które zdecydowanie pomoże w kwestii ułożenia psa. Wtedy możemy liczyć, że będzie posłuszniejszy. Tybetany potrafią chcieć wejść na głowę, pokazać kto tu rządzi. Opiekunem osobnika tej rasy powinna być osoba, która sobie na to nie pozwoli. W wychowywaniu psa będzie konsekwentna i będzie wiedziała jak pokierować mastifem. Wiadomo, że nie od razu wszystko będzie szło bez problemu, ale człowiek uczy się na błędach. Człowiek otoczony osobami, które się znają na rzeczy będzie miała zdecydowanie większe szansę na osiągnięcie sukcesu. Rasa jednak nie należy do rasy, która jest polecana osobom, które zaczynają swoją przygodę z psami. Żywiołowe psy, które czasem jak wpadną w wir zabawy to ciężko jakkolwiek zareagować. Psy, które bronią swojego terytorium. Wszystko co się mieści w zasięgu ich wzroku może być poddane strzeżeniu. Na obce osoby mastify reagują raczej w większości sytuacji bardzo nieufnie, ale zdarzyć się mogą przypadki.

Ciekawostki

-Tybetańskim mastifom przypisuję się właściwości anty alergiczne, inaczej hipoalergiczne. Dlatego świetnie nadają się dla osób, które cierpią z powodu uczulenia na psią sierść. Włos, którego właścicielem jest osobnik tej rasy jest o tyle charakterystyczny, że jest bezzapachowy.

-Mastify tybetańskie są uznawane za jedne z najdroższych ras psów na całym świecie.

Przypadłości chorobowe

Tybetany nie mają aż takich problemów związanych z zachorowalnością na choroby, które występują genetycznie. Mają ich znacznie mniej, niż psy innych ras. Potrafią zmagać się z dolegliwościami skórnymi, takimi jak alergie skórne, czy nużyce. Zdarzają się również problemy z tarczycą, najczęściej jest to niedoczynność tarczycy. Inne choroby dotykające mastify tybetańskie to dysplazję stawów, które są bardzo często spotykane wśród dużych psów, występujące wady serca, padaczka, drgawki, zanik siatkówki, infekcję zlokalizowane w uszach, wywinięcie powieki, czy też zaćma.

Wskazówki pielęgnacyjne

Mastify Tybetańskie nie podlegają zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Nie mniej trzeba ją wykonywać regularnie, żeby przynosiła zamierzony efekt. Ze względu na to, że futro tych psów podatne jest na filcowanie zaleca się częste czesanie psa, żeby zapobiec późniejszym komplikacją. Kąpieli się nie wykonuje systematycznie. Spokojnie wystarczy raz na 2-3 miesiące. Przed umyciem psa trzeba dokładnie go wyszczotkować. Na uwagę również zasługują oczy, uszy, łapy psów, oraz pazury. Ważne jest także, żeby psy były odpowiednio odżywiane.Z racji na fakt, że Mastify Tybetańskie nie należą do psów małych idealnie się czują, gdy mieszkają w domach, które posiadają ogród. Nie dość, że będzie miał w ten sposób możliwość przebywania na świeżym powietrzu, to też będzie mógł wykonywać zadanie, do którego docelowo został stworzony, czyli do pilnowania gospodarstwa domowego. Pamiętać trzeba koniecznie, że decydując się na opiekę nad psem, każdej rasy musi to być decyzja nie podjęta pod wpływem chwili.[ratings]

[Głosów:3    Średnia:3/5]
Podziel się z przyjaciółmi:

Komentarze

komentarzy