Maltańczyk

Maltańczyk

8419

Rys historyczny rasy psów Maltańczyk

Maltańczyki to jedna z najstarszych psów ozdobnych oraz salonowych. Podobno te małe pieski były znane już w Rzymie, oraz starożytnej Grecji. Cieszyły się ogromną popularnością, a także lubowały się w nich zamożne kobiety, którym psy te towarzyszyły. Właściwą nazwą rasy jest ” Maltese ”, które w tłumaczeniu na polski oznacza maltański. Nie jest to jednak nazwa, która stu procentowo wywodzi się od miejsca pochodzenia maltańczyków. Istnieje wiele teorii, które przyjmują różne miejsca, w których mógł się narodzić mały pies maltański. Kwestia, w której zakłada się maltańczyki pochodziłyby z Malty, jest bardzo prawdopodobna. Na wyspie tej odbywało się wiele transakcji handlowych, ponieważ znajdowała się ona blisko Włoch. Stąd uznaje się, że maltańczyki mogły być rozpowszechnione do innych krajów europejskich, ale nie tylko, bo również na Środkowy Wschód. Uznaje się, że te małe, drobne psy bardzo dobrze służyły ludziom w trakcie choroby. Kładło się je wtedy w obrębie bolącej części ciała, lub po prostu na brzuchu i pies wtedy przyjmował chorobę danej osoby. Ile z tego prawdy tak naprawdę nikt nie wie. Bardzo często przypisywane były różne nadzwyczajne moce psom. Maltańczyk i wzmianki, które pierwsze pojawiły się na jego temat zanotowano w ok 1320 roku. Największą hodowlą maltańczyków na terenach Polski, była hodowla nazwana Biała Chryzantema. Powstanie tej hodowli datuje się na 1953r.

Charakterystyka i właściwości

Pochodzenie: Kraje Morza Śródziemnego

Długość życia: 12 – 15 lat

Wysokość w kłębie: Samica 20-23cm Samiec 21-25cm

Waga: 3-4kg

Maltańczyki to psy należące do psów małych. Wystarczy na nie spojrzeć i pierwszą rzeczą na, którą się uwagę zwróci to ich włos, który jest biały jak śnieg, ale również dopuszczalny jest odcień koloru kości słoniowej. Osobniki tej rasy nie są w posiadaniu zwykłej, typowej sierści, one są w posiadaniu włosa okrywowego. Są to psy bardzo żywiołowe i energiczne. Potrafią odnaleźć nić porozumienia z innymi zwierzętami, oraz raczej szybko się przyzwyczajają do nowych osób, które dane jest im poznać. Idealni towarzysze dla rodzin, które poświęcą mu swój czas i podarują miłość. Psy tej rasy bardzo lubią się bawić. Istnieją sporty, w których te psy mogą brać czynny udział. Takim sportem jest agility. Szybko się uczą i raczej w kwestii posłuszeństwa, nie ma z nimi problemu, jednak osoba, która będzie się chciała opiekować maltańczykiem, musi być na pewno cierpliwą osobą. Jest to pies domowy, stworzony by pełnić funkcję psa do towarzystwa, dlatego tak bardzo ważna jest dla niego relacja z człowiekiem. Gdy coś zwróci jego uwagę i czuję się niepewnie, niewątpliwie poinformuję o tym swojego właściciela szczekaniem i niesłychaną odwagą.

Ciekawostki

– W rankingu Stanley’a Cornera maltańczyki zajmują 59 miejsce, jeżeli chodzi o inteligencję psów rasowych.

– Uważa się, że maltańczyki mogą być idealnym wyborem dla osób, które przejawiają skłonności do uczulenia na psią sierść. Maltańczyki posiadają włos okrywowy, który bardzo rzadko gubi i jest inny niż typowa sierść występująca u psów.

Przypadłości chorobowe

Już na samym początku, przy zakupie maltańczyka powinno się sprawdzić badania rodziców psiaka, żeby wykluczyć występowania, niektórych chorób. Maltańczyki potrafi cierpieć z powodu dolegliwości uszu, które są jednak zasłaniane przez włosy psiaków i nie mają płynnej wentylacji. Problemem również jest tendencja do tycia maltańczyków, co za tym idzie również problemy ze stawami. Trzeba zadbać o to, żeby pies miał dostarczoną odpowiednią ilość ruchu i w parze z tym dobrze dobraną dietę. W momencie, gdy coś zaniepokoi właściciela w zachowaniu, czy wyglądzie psa, powinien się on od razu udać na konsultację z weterynarzem.

Wskazówki pielęgnacyjne

W pielęgnacji maltańczyków uwagę trzeba skupić większą na kwestię czesania włosa okrywowego, w którym pies jest posiadaniu. Czesanie psa powinno się odbywać regularnie nawet codziennie. W wyniku zaniedbania tej czynności potrafią powstać kołtuny, które mogą przysporzyć wielu problemów w późniejszym czasie. Ten zabieg powinien odbywać się w sposób jak najbardziej delikatny, ponieważ włos, który ma maltańczyk jest bardzo miękki. Raz na jakiś czas zalecana jest kąpiel psa. Nie jesteśmy w stanie zapobiec temu, żeby pies się nie wybrudził. Do kąpieli użyć trzeba kosmetyków odpowiednio dobranych. Pamiętać także trzeba o wycieraniu oczu psów, ponieważ lubi się w nich zbierać wydzielina.

Trzeba także zwracać i kontrolować systematycznie uzębienie psa, na którym potrafi się odkładać kamień nazębny. Z racji na to, że małe psy często cierpią z powodu braków w uzębieniu, tym bardziej jest to wskazane, żeby co jakiś czas myć zęby pupila i podawać mu jedzenie, które zawiera odpowiednie składniki, które wzmocnią zęby psiaka. Maltańczyki są małymi psami, którym spokojnie wystarczy małe mieszkanie do życia, bo dla nich i tak będzie ono duże, ale koniecznie trzeba pamiętać, że te małe stworzenia potrzebują regularnego wychodzenia na dwór na spacery. Nie są to psy, które lubią samotnie spędzać czasu, dlatego nie można pozwolić na to, żeby często nie miały innego wyboru.

[ratings]

Click to rate this post!
[Total: 9 Average: 3.3]

Komentarze

komentarzy