Kot Tajski

Kot Tajski

4774

Kot Tajski – rys historyczny rasy

Kot tajski jest kotem, który swoje istnienie zawdzięcza kotom syjamskim. O królewskich kotach syjamskich jak o wielu różnych rasach kocich potrafiły być tworzone różnego rodzaju legendy. Uważane były one ponoć za bardzo cenne i zwykły obywatel, jeżeli nie połakomił się o kradzież, nie mógł posiadać tego typu kota. Koty te nie raz były dawane jako podarek dla różnych ważnych osobistości w brytyjskich. Był to dowód uznania jaki chciał dać im Król Tajlandii. Prawdopodobnie na tereny Europy koty tajskie przyszły mniej więcej w XIX wieku.

Koty tajskie są młodą rasą, a zarazem starą. Dopiero zaczynają tak naprawdę zyskiwać popularność w śród ludzi. Łudząco przypominają koty syjamskie, dlatego nie raz są z nimi mylone. Szczegóły tak naprawdę pozwalają rozróżnić te obie rasy. Bywa to naprawdę ciężkie.

Charakterystyka i właściwości

Pochodzenie: Tajlandia

Długość życia: 15-20lat

Wysokość w kłębie: 27-31cm

Waga: 3-5kg

Koty tajskie uważane są za koty o średniej wielkości, ale raczej o muskularnej budowie. Osobniki tej rasy posiadają dość duże oczy, które w barwie są intensywnie niebieskiej. Są one zdecydowanie w odczuciu osoby, która się w nie patrzy głębokie. Dodają tym kotom niewątpliwie wyjątkowości, którym i tak jej nie brakuję. Sierść, którą posiadają koty tajskie jest krótka, bardzo przyjemna w dotyku. Umaszczenie jakie możemy zobaczyć na tych zwierzętach to m.in.: seal-point, blue-point, lilac-point, chocolate-point. Można jednak spotkać również osobniki kotów tajskich, które w umaszczeniu posiadają pręgi, inaczej mówi się na nie umaszczenie tabby. U kotów tajskich tak naprawdę umaszczenie pojawia się z okresem dojrzewania. Na samym początku rodzą się one całkowicie białe. Ciekawy może być okres oczekiwania co się będzie kryło za danym osobnikiem. Koty tajskie niewiele różnią się od kotów syjamskich. Dlatego też tak często są z nimi mylone. Również pod względem charakteru, bardzo je przypominają. Tajskie koty są niewątpliwie ciekawe świata, ale przy tym nie posiadają wybuchowego temperamentu. Raczej spokojne koty, które zaliczają się do kotów mądrych, potrafiących się nauczyć wielu ciekawych sztuczek. Do tego jednak potrzebny jest angażujący się opiekun kota. Niczym psy, koty tajskie potrafią nauczyć się aportowania. Koty zaspakajając swoją naturę, która każę im być aktywna, gdzieś się bawiąca potrzebują do tego obecności właściciela. Tajskie osobniki potrafią się przywiązać do swojego opiekuna. Dla nich po prostu bardzo ważna jest więź emocjonalna, która występować potrafi między człowiekiem, a zwierzęciem. Koty tajskie posiadają w sobie również stronę łowcy. Potrafi się to bardzo mocno uwidaczniać. Ciekawość, oraz chęć złowienia czegoś może powodować, że każdy latający owad, który pojawi się przed ich oczami stanie się celem. Osobniki tej rasy nie przyjmują do wiadomości, że są miejsca, w których on nie może się znaleźć. Żadna przeszkoda nie jest dla niego wyzwaniem. Również można być pewnym, że zwiedzą każe wysoko położone miejsce. Są to jednak koty, które cechują się zrównoważeniem. Posiadają one przyjacielskie usposobienie, które bardzo się uwidacznia, gdy chodzi o osobę właściciela. Lubią, gdy mogą brać czynny udział w codziennym życiu swojego opiekuna. Czasem również może się zdarzyć, że kot tajski będzie chciał z nim porozmawiać. Nie robią tego w sposób męczący, więc od czasu do czasu pozwólmy mu wyrazić swoje zdanie.

Ciekawostki

Koty tajskie są często mylone z kotami syjamskimi, ale jednak uważa się je za bardziej spokojne osobniki.

– Gdy dobrze człowiek się opiekuję kotem tajskim i sprawia, że wszystkie jego potrzeby są zaspokojone. Kot w takiej sytuacji potrafi dożyć naprawdę godziwego wieku.

Przypadłości chorobowe

Koty tajskie, jeżeli chodzi o kwestię chorób, mogą cierpieć z powodów takich schorzeń jak m.in.: wrodzone wypadnięcie trzeciej powieki, dysplazja stawów biodrowych, czy również deformację mostka. Nie jest powiedziane, że akurat dany osobnik zachoruję na, którąś z tych dolegliwości, ale, gdy właściciel zauważy, że kot zachowuję się inaczej niż przeważnie , że również wygląd odbiega od jego normalnego, niezwłocznie powinien udać się do weterynarza.

Wskazówki pielęgnacyjne

Z racji na to, że koty tajskie nie posiadają długiej, bujnej szaty pielęgnacja ich nie jest pracochłonnym zabiegiem, ponieważ reszta czynności również długo nie trwa. Co jakiś czas, regularnie trzeba czesać koty, żeby pozbyć się nadmiaru martwego włosa. Pamiętać o systematycznym dbaniu o higienę oczu, oraz uszu kotów. Kotom lubią się zbierać różne nieczystości w oczach, ale również i w uszach. Oczy powinniśmy kiedy trzeba przemywać, a uszy szpatułką nawilżoną oczyszczać. Gdy właściciel obawia się ingerować w te sfery kota, powinien się udać do weterynarza, który pokażę krok po kroku jak się powinno wykonywać te działania. Bardzo dobrze jest od samego początku życia kota przyzwyczajać go do tego, że wykonuję się przy nim takie właśnie czynności. Zabiegiem, który również się robi przy kocie tajskim to podcinanie pazurków, gdy się zauważy, że ich długość już jest znacząca. Koty tajskie potrafią się w zupełności zadowolić mieszkaniem, które nie posiada ogrodu, ale również musi dawać im odrobinę odpowiedniej przestrzeni. Co do odżywania kotów tej rasy. Niczym się to nie różni, niż jak u innych ras. Powinna być to dobrze zbilansowana dieta, która stosuję na przemiennie karmę suchą z mokrą. Jakościowo dobra, pasująca do momentu życia, w którym kot się znajduję, żeby pożywnie, które zjada grało z jego rozwojem. [ratings]

Click to rate this post!
[Total: 20 Average: 3.6]

Komentarze

komentarzy