kot syjamski

Kot Syjamski

6701

Kot Syjamski – rys historyczny rasy

Koty syjamskie pochodzą z dalekiego wschodu uznaje się, że z Tajlandii, niegdyś zwanym Syjamem – stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa kotów. Owe koty należą do jednych z najstarszych kocich ras, znanych człowiekowi. Koty syjamskie w Tajlandii były traktowane wyjątkowo przez ludzi. Wychowywano je w świątyniach, wierzyli, że syjamą nadawane były boskie moce, niektóre zaś podania twierdzą, że stały na straży świątyń. W 1892 roku powstał wzorzec rasy, który wraz z rozwojem rasy, trzeba było wielokrotnie modyfikować, ulepszać. Do Europy koty syjamskie zostały sprowadzone w XIX w. Największą furorę jednak zaczęły robić od początku XX w. Głównie ta furora brała się z nietypowego, oryginalnego wyglądu kotów, które znacznie różniły się od innych ówczesnych ras.

Charakterystyka i właściwości rasy

Pochodzenie: Tajlandia

Długość życia: 20lat

Waga: Kocur 4,5kg, Kotka 3,5kg

Nadrzędną cechą wyróżniającą kota syjamskiego jest jego niesamowite ubarwienie. Jasne futro z ciemniejszymi zakończeniami na mordce, łapkach, ogonie i uszkach powoduje, że na tle innych kotów syjamy wypadają dość spektakularnie. Taki typ umaszczenia zwie się point’em. Opcji kolorpointów, w których można spotkać koty syjamskie jest wiele, wyróżnia się już ponad 50 różnych wariacji. Najbardziej popularne ubarwienia, w których możemy zobaczyć syjamy to chocolatepoint (odznaczenia brązowe), sealpoint (kremowe futro z ciemnobrązowymi odznaczeniami), bluepoint (stalowoniebieskie), lilacpoint (różowo-niebieskie) spotykana jest również odmiana, gdzie koty syjamskie występują w całości w kolorze bieli – foreign white, wyłamując się zdecydowanie z typowego umaszczenia tej rasy.

Kolejnym znakiem rozpoznawczym kotów syjamskich są oczy, duże, wspaniale błękitne, o migdałowym kształcie, skośnie ustawione oczy. Futerko zaś posiadają bardzo krótkie, jedwabiste, delikatne w dotyku.

Ze względu na budowę ciała rasę podzielono na dwa typy kotów na syjama tradycyjnego i syjama nowoczesnego. Nowoczesny typ charakteryzuję się tym, że jest szczupłym z podłużną sylwetką kotem, o wyraźnie odznacząjacych się mięśniach. Tradycyjny zaś jest bardziej krępy, ma krótsze nogi, nie jest on zdecydowanie kotem wystawowym. Koty syjamskie są to koty, które dorównują kroku swojemu właścicielowi. Ta rasa jest niesłychanie inteligentna, chętnie wzbogacają swe umiejętności o nowe sztuczki.

Rasa tych kotów bardzo dobrze się sprawdza w rodzinach z dziećmi, ale oczywiście nie tylko, są one nadzwyczaj towarzyskie i bardzo lojalne. Te koty również będą w swoim żywiole, gdy dane im będzie trwać przy boku osób młodych, aktywnie spędzających czas. Głośno i natarczywie upominają się o wszelkiego rodzaju pieszczoty i uwagę. Miewają zmienne nastroje, potrafią być strasznie zazdrosne. Nie są to koty, które skrywają swoje uczucia, jeżeli coś im przeszkadza pokazują to otwarcie.

Ciekawostki

-Koty syjamskie należą do grupy kotów hipoalergicznych, czyli są odpowiednie dla osób, które są alergikami. Są jedną z 6 ras, które posiadają takie predyspozycje.

-Pierwsi przedstawiciele tej rasy odbiegali wyglądem od współczesnych. Były znacznie bardziej masywne, posiadały krótsze nogi i okrągłe głowy, załomki na ogonach oraz zeza.

-Syjamy należą do długowiecznych kotów, potrafią dożyć nawet 20lat, na to wpływa m.i.n odpowiednio sprawowana opieka i dobrze zbilansowana dieta kota.

Przypadłości chorobowe

Mnóstwo prób krzyżówek gatunków spowodowały występowanie u kotów wad i chorób dziedzicznych takich jak m.i.n dysplazja stawów biodrowych, wrodzone wypadnięcie trzeciej powieki, deformacje mostka, czy zespół Waardenburga.

Wskazówki pielęgnacyjne

Pielęgnacja kotów syjamskich nie należy do procesów najtrudniejszych, a na pewno czasochłonnych. Wystarczy co jakiś czas kota wyczesać i przetrzeć irchową szmatką, żeby futerko ładnie błyszczało.

Nie można zapomnieć o regularnym czyszczeniu kocich uszu i obcinaniu pazurów.

Poruszając kwestię jedzenia, większość syjamów nie cierpi na brak apetytu, wręcz odwrotnie dlatego utrzymanie u nich szczupłej sylwetki jest lada wyzwaniem dla właścicieli. Żeby kot syjamski był w dobrej kondycji musimy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Jedzenie dla kota powinno zawierać odpowiednią ilość białka, konieczną w procesie prawidłowego rozwoju zwierzęcia.

Koty, czy to syjamskie, czy innej rasy potrzebują odpowiedniej ilość troski i uwagi. Gdy tylko same dwie te rzeczy będą występować w naszej relacji człowiek-kot możemy się spodziewać, że przez wiele lat będziemy się cieszyć kocim towarzystwem. Wszystko zależy od tego jak bardzo na poważnie podejdziemy do sprawy.

Syjamy nie lubią pozostawać same na dłużej, więc jeżeli osoba, która większość czasu spędza poza domem będzie chciała podjąć opieke nad tą rasą to będzie musiała zmienić częstotliwość bywania, ale również może pomyśleć o sprawieniu pupilowi kociego towarzysza zabaw. Wbrew wszelkim pozorom, czasem opieka nad dwoma kotami jest prostsza, niż nad jednym. Kotom tej rasy trzeba dostarczać różnego rodzaju rozrywek, ogromu rozrywek.[ratings]

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Komentarze

komentarzy