Kot Somalijski

Kot Somalijski

1854

Kot Somalijski rys historyczny rasy

W kwestii pochodzenia rasy kotów somalijskich nie ma dokładnej pewności. Uważa się, że kot somalijski przyuważony został na początku XX wieku. Przyjmuje się, że odmiana długowłosa Abisyńczyka, ponieważ taka była alternatywna nazwa dla kotów tej rasy jest wynikiem naturalnej mutacji genetycznej, która miała miejsce w kręgu rasy Abisyńczyków. W momencie, gdy w miocie kotów abisyńskich pojawiały się osobniki długowłose, zostawały one odrzucane, ponieważ nie mieściły się w uznawanych standardach. Ma to jeszcze większy sens, gdy się przywoła sytuację, gdzie angielscy hodowcy chcąc utrzymać rasę Abisyńczyków wybierała koty o długiej szacie. Dopiero czas pokazał, że osobniki o długim włosie są piękne i osoby zajmujące się kotami zauważyły ich potencjał. Odrębna rasa, o odrębnej nazwie kotów somalijskich została uznana naprawdę całkiem niedawno, bo miało to miejsce dopiero w 1979 roku. Z chwili na chwilę na terenie Europy ich popularność rosła w siłę.

Charakterystyka i właściwości

Pochodzenie: Stany Zjednoczone

Długość życia: 11 – 16 lat

Długość ciała: 60cm

Waga: 3,5 – 5,5kg

Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą, która pozwala stwierdzić, czy dany osobnik to kot somalijski, czy abisyński, jest długość futra, która w przypadku kotów somalijskich jest długa. Poza tym w innych aspektach obie rasy cechami są wręcz identyczne. Sierść, którą somalijczyki posiadają jest w dotyku delikatna i bardzo miękka. Umaszczenie, w których można ujrzeć przedstawicieli tej rasy występuje w kolorach czerwieni, niebieskiego, czerwonej rudości, oraz w odcieniach cynamonowego. Na pewno ta rasa nie należy do kotów, obok których można przejść obojętnie. Średniej wielkości koty, które są zbudowane muskularnie, ale nie jest to przesadzone w żadnym stopniu. Są one bowiem proporcjonalne, smukłe. Osobniki tej rasy należą do kotów niewątpliwie mądrych. Przy odrobinie zaangażowania opiekuna kota można nauczyć go z łatwością wielu sztuczek, nawet aportowania, ponieważ są to zwierzęta wyjątkowo pojętne. Bardzo lubią się bawić. Można spokojnie powiedzieć, że na zabawę gotowe są zawsze i wszędzie, niezależnie w jakim wieku akurat są. Ich zamiłowanie do wysokości wiąże się z tym, że będą się wspinać na najwyższe półki i zakamarki domu. Nie widać kota, czasem wystarczy spojrzeć w górę. Kontakty między kotami somalijskimi, a innymi rasami kotów, czy nawet przedstawicielami psów potrafią się układać naprawdę przyjaźnie. Koty te potrafią swojemu człowiekowi podarować coś niezwykłego, czym jest prezent w postaci miłości, a co za tym idzie, niesamowitego przywiązania. Są to koty, które słyną z nieprzeciętnej wierności. Kotu somalijskiemu w zupełności wystarczy, gdy będzie mógł brać czynny udział w czynnościach wykonywanych przez swojego opiekuna. Przez fakt tego ile posiadają w sobie czułości i naturalnej troski idealnie spełnią się w domach, które pełne są dzieci. Na swój sposób kot będzie czuł się zobowiązany, jeżeli chodzi o opiekę, którą będzie pełnił względem nich. Koty somalijskie nie ma co tu kryć, pragną ludzkiej uwagi, której często potrafią się domagać. W, niektórych przypadkach może sprawiać to wrażenie zbyt nachalnego, ale można to mu wybaczyć. Ciche koty, które jak już wydają z siebie odgłosy to robią to zdecydowanie w sposób łagodny i nie męczący dla ucha. Pod przykrywką pieszczot można sobie ulżyć. Kontakt z kotem, samo to, że się pogłaszcze może dać niesłychane ukojenie skołatanym nerwom.

Ciekawostki

– Koty somalijskie uznaje się za długowłosą odmianę kotów abisyńskich.

– Koty tej rasy uznawane są za zwierzęta, które należą do inteligentnych i pojętnych, nie sprawiających większych trudności w kwestii wychowania.

Przypadłości chorobowe

Koty somalijskie jak każde zwierzęta narażone są na różnego rodzaju choroby. Może się zdarzyć, że zachorują na oczy, a mianowicie na genetyczną chorobę oczu, która się nazywa atrofia siatkówki. Oraz na inne choroby, które w efekcie mogą nawet zagrażać życiu kota. Spotkać również można choroby, które występują w kręgu zębów, czy dziąseł. Dlatego bardzo ważne jest, żeby, gdy właściciel kota zauważy, że kot zachowuję się podejrzanie, inaczej niż zawsze, najlepiej udać się do specjalisty.

Wskazówki pielęgnacyjne

W pielęgnacji kota somalijskiego na pewno trzeba pamiętać i się tego bardzo trzymać, żeby wszelkie zabiegi wykonywane w obrębie kota odbywały się regularnie. Mimo, że koty te są w posiadaniu dłuższego futra nie ma ono nie wiadomo jakich wymagań, ponieważ dużym ułatwieniem jest to, że nie ma tendencji do splątywania się. Jednak, żeby utrzymać sierść kota w nieskazitelnej kondycji powinno się systematycznie powtarzać zabieg czesania. Bardzo ważne również jest bieżące kontrolowanie takich kwestii jak uszy, oczy, pazury. Zaniedbanie, któryś z tych czynności w efekcie może się zakończyć tym, że wynikną z tego powikłania. W rozwoju kota somalijskiego, także istotne jest, żeby jego dieta była ułożona w sposób prawidłowy i pasowała do danego okresu życia kota. Co za tym idzie, żeby jedzenie zawierało odpowiednią ilość witamin i minerałów. Nie można również zapomnieć o tym, że kotów tych jest wszędzie pełno. Dlatego ważne, żeby miały przestrzeń do wykorzystania. Dom z ogrodem byłby dla nich najlepszą opcją, ale gdy nie ma, właściciel powinien się koniecznie uzbroić w różnego rodzaju kocie zabawki. Nie przepadają osobniki tej rasy za samotnością, dlatego zajęte różnorodnymi kocimi atrakcjami łatwiej zniosą, gdy właściciela dłużej nie będzie. [ratings]

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Komentarze

komentarzy