Kot Savannah

Kot Savannah

4896

Rys historyczny rasy kotów Savannah

Savannah jest kotem dla osób zdecydowanie wymagających. Dla osób, które zawsze marzyły o tym, żeby być w posiadaniu dzikiego zwierza. Takim właśnie osobnikiem będzie kot rasy Savannah. Kot, który powstał w sposób krzyżówki, której był poddany kot syjamski, z serwalem. Koty syjamskie są wszystkim bardzo dobrze znane, a serwale należą do dzikich kotów afrykańskich. Pierwszy przedstawiciel rasy Savannah przyszedł na świat 7 kwietnia 1986 roku. Wyjątkowość tej odmiany kotów szybko zainteresowała hodowców. 10 lat później, po przyjściu na świat pierwszego osobnika tej rasy, w roku 1996, został opracowany wzorzec rasy. Wykonał go Joyce Sroufe, oraz Patrick Kelley, ale jednak musiało minąć jeszcze parę lat, żeby w 2001 roku rasa Savannah została uznana za nową, odrębną rasę, zaś później jeszcze była uznana za rasę kotów wystawowych. Jest to w takim razie młoda rasa. Obecnie w hodowlach wykorzystuję się osobniki ras, które również są cętkowane, ale są to koty udomowione. Takimi kotami są przedstawiciele kotów bengalskich.

Charakterystyka i właściwości kotów Savannah

Pochodzenie: Stany Zjednoczone

Długość życia: ok. 20 lat

Wysokość w kłębie: 25 – 50cm

Waga: 5 – 12kg

Savannah należy do dużych kotów. Wydłużona, szczupła sylwetka powoduję, że kot prezentuje się jeszcze bardziej niesamowicie i niebywale elegancko. Wyróżnia się zdecydowanie większymi rozmiarami, ale nie jest przy tym ociężały, ponieważ wszystko zachowane jest w sposób proporcjonalny. Futro, które posiada osobnik Savannah jest krótkie, przylegające i raczej przyjemne w dotyku. Bardzo charakterystyczną cechą u tych kotów, na, którą nie sposób nie zwrócić uwagi i w sumie o nią jest całe zamieszanie z tym, jakże oryginalnym, drapieżnym wyglądem są cętki, które występują w obrębie całego ciała kotów. Koty w typie Savannah mogą być mniej lub bardziej posiadać w sobie dziką krew. Im większe pokrewieństwo z serwalem, tym to się przedkłada na bardziej egzotyczny wizerunek kota. Występują takie umaszczenia jak m.in.: cynamonowe, śnieżnobiałe, marmurkowe, rozetkowe, czy też czekoladowe. Nie są one jednak najbardziej pożądanymi opcjami kolorystycznymi, w których chciano, żeby był widziany przedstawiciel rasy Savannah. Wygląd kota tej rasy ma od razu rzucać się w oczy, ma być wspaniałą wizytówką, którą ten osobnik będzie dumnie prezentował. Koty te posiadają w sobie ogromny temperament. Należą do mądrych zwierząt, które szybko się uczą i można je przy większym zaangażowaniu ze strony opiekuna nauczyć różnych sztuczek, które nie są może zbyt trudne, ale dla kota to i tak jest wyczyn jakich mało, za co zdecydowanie trzeba nagradzać zwierzaka. Można śmiało powiedzieć, że osobniki Savannah potrafią się przywiązać do swojego właściciela i lubią, gdy wszystkie oczy są skupione na nich. Tak naprawdę wszystko zależy od tego ile czasu poświęci zwierzakowi. Ile się zainwestuje energii w relację z kotem, z którym będzie dzielił życie przez najbliższe lata. Są to koty, które powinny być od najmłodszych lat uczone przebywania z dziećmi, czy ze zwierzętami. Socjalizacja powinna mieć miejsce jak najszybciej.

Ciekawostki

– Koty tej rasy nie stronią od wody. Wręcz można powiedzieć, że ją bardzo lubią.

– Niestety takiej egzotyki w domu za darmo mieć nie można. Osobniki rasy Savannah są drogie. Późniejsze jej utrzymanie również nie należy do najtańszych.

Przypadłości chorobowe

Koty Savnnach są osobnikami raczej należącymi do zwierząt zdrowych, nie cierpiących na większe dolegliwości chorobowe. Niewątpliwie koty tej rasy są odporniejsze na różne niebezpieczne choroby. W trakcie, gdy kot się rozwija właściciel powinien być czujny i obserwować, czy z kotem wszystko w porządku. W razie, gdyby kot zachowywał się dziwnie, podejrzanie, inaczej niż zwykle trzeba się od razu udać z nim do specjalisty.

Wskazówki pielęgnacyjne

W pielęgnacji kotów w rasie Savannah trzeba jak u wszystkich innych ras pamiętać o tym, żeby odpowiednio często wyczesywać koty. W tym wypadku nie różni się to niczym. Również trzeba kontrolować na bieżąco wszystkie podstawowe rzeczy, o których trzeba pamiętać. Takimi podstawowymi czynnościami są: podcinanie pazurków kotom, jeżeli wystarczająco ich sobie nie stępią w trakcie codziennego życia, higiena oczu, oraz uszu. Savannach nie ma problemu związanego z wodą, dlatego nie powinno być także problemu z kąpielą co jakiś czas. Odpowiednio ułożona dieta, która powinna być dobrze zbilansowana i ułożona w sposób, żeby dostarczała wystarczającą ilość energii. Kot, który jest tak aktywny jak savannach musi dla dobrego rozwoju dobrze się odżywiać.

Trzeba pamiętać, że kot tej rasy potrzebuję mieć przestrzeń, gdzie będzie mógł spędzać czas aktywnie. Takie duże osobniki jak Savannach są jednak w połowie dzikie, gdzieś posiadają głęboko ukrytą swoją drugą naturę dlatego musi mieć, gdzie ją wyładować. Właściciel kota takiego jak savannach powinien się zająć socjalizacją kota najbardziej jak to jest możliwe, a na pewno wszystkim będzie się dobrze żyło. Zdecydowanie da się je oswoić, ale trzeba poświęcić temu trochę czasu. [ratings]

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4.3]

Komentarze

komentarzy