Kot Ragdoll

Kot Ragdoll

6348

Rys historyczny rasy kotów Ragdoll

Przyjmuje się, że Ragdoll pochodził z Kalifornii. Swoje pochodzenie zawdzięczać może półdzikiej kotce o imieniu Josephine, która wyglądem przypominała mieszankę kota perskiego z angorą turecką. Półdzikie zwierze mieszkało z Ann Baker, która można powiedzieć dała jej drugie życie po tym jak kotka wpadła pod samochód. Opiekunka kotki zauważywszy jak cudowny charakter ona posiada, stwierdziła, że chciałaby stworzyć rasę. Rasa, która została przez nią stworzona nazywana jest dzisiaj Ragdoll’em. Do utworzenia rasy Baker użyła kota rasy birmańskiej lub burmańskiej. Z biegiem czasu, z biegiem krzyżowania z kotami różnych ras udało się stworzyć koty, które posiadały konkretne cechy: łagodny sposób bycia, skłonność do wiotczenia, gdy ktoś brał je na ręce, uległość, czy duże rozmiary. Coś co było widoczne na pierwszy rzut oka, gdy się spojrzało na kota to było zdecydowanie niesamowite umaszczenie, w którym występowały. Proces uznawania rasy nie był najprostszą czynnością. Na samym początku rasa była odrzucana przez stowarzyszenia felinologiczne. W Stanach Zjednoczonych rasę uznano w 1965 roku. Baker postanowiła sama założyć stowarzyszenie International Ragdoll Cat Association (IRCA) , a miało to miejsce w 1971 roku. Największym współczesnym klubem jest Ragdoll Fanciers’ Club International (RFCI). W Europie koty te zawitały w 1981 roku.

Charakterystyka i właściwości rasy

Pochodzenie: Stany Zjednoczone

Długość życia: 9 – 15 lat

Wysokość w kłębie: kocury 40cm kocice 35cm

Waga: kocury 5,4kg – 9,1 kg kocice 3,6 – 6,8 kg

Ragdoll’e są to koty zaliczające się do jednych z największych ras kotów domowych. Koty te są pokryte pluszową sierścią, bardzo przyjemną w dotyku. Ich niesamowita szata w połączeniu z umaszczeniem powoduje, że często są mylone z kotami birmańskimi. Różnią się one zaś widocznie wielkością. Ragdolle są znacznie większe od birmańskich. Ragdolle, jeżeli chodzi o kwestie umaszczenia spotykane są przeważnie w paru wariantach kolorystycznych takich jak: czekoladowy, czerwony, niebieski, kremowy, czy fioletowy. Warianty ubarwienia kotów występują w trzech wzorach: mitted, kolorpoint, oraz dwukolorowy (bicolor). Geny, które były również odpowiedzialne za umaszczenie sprawiły, że koty te posiadają pięknie nasycone niebieskie oczy, w których nie sposób się jest nie zakochać. Koty tej rasy zdecydowanie wyróżnia łagodny temperament, który idealnie współgra w kwestii obcowania z ludźmi. Darzą one ludzi przeważnie wielką sympatią. Przywiązują się ragdolle bardzo do swoich właścicieli. Osobniki tej rasy są kotami łakomymi na czułość. Potrafią się one dopominać o uwagę i pieszczoty. Robią to zdecydowanie nie w sposób męczący, czy namolny. Uwielbiają one uczestniczyć aktywnie w życiu swoich opiekunów. Można powiedzieć, że dostosowują swój tryb życia do człowieka do, którego należą. Jako małe kocięta ragdolle są bardzo żywiołowymi kotami, spokój, z którego tak słyną przychodzi do nich z wiekiem. Gdy istnieje możliwość bycia ze swoim właścicielem koty te również są w stanie być najlepszymi towarzyszami podróży. Wszystko, żeby mieć swojego pana na oku i być przy nim. Ragdolle potrafią sobie zaleźć zajęcie, aby się nie nudzić. Nawet zwykłe sprzątanie dla niego może okazać się niesamowitą przygodą. Polowanie na wędrujący mop, czy gonitwa za miotłą może się okazać wspaniałą zabawą. Wtedy trzeba się liczyć, że sprzątanie może zająć trochę więcej czasu. Ragdolle są bardzo inteligentnymi zwierzętami, które można nauczyć, czego im wolno, a czego nie. Nie mają również problemu z zapamiętywaniem swego imienia. Każdą naukę, którą chcielibyśmy przekazać kotu powinniśmy zacząć od najmłodszych lat życia kota, żeby efekt był dobitniejszy. Co do relacji ragdolla z innymi przedstawicielami różnych ras, czy gatunków zwierząt są one bardzo zgodne. W sytuacji, gdy właściciel wie, że częściej może go nie być, powinien się zawczasu zastanowić, czy nie sprawić kotu kociego towarzysza. Czasem to najlepsze rozwiązanie. Przyjacielskie, łagodne nastawienie kota powoduje także, że jest on świetnym wyborem dla rodziny z dziećmi.

Ciekawostki

– Ponad przeciętna uległość kotów typu Ragdoll sprawiła, że zaczęły chodzić słuchy o micie, który mówi, że ta rasa jest odporna na wszelkiego rodzaju ból.

– Ragdoll w tłumaczeniu na polski oznacza szmacianą lalkę. Odnosi się to do tego, że gdy kot darzy osobę zaufaniem i ona bierze go na ręce zwierze po prostu wiotczeje i staję się taką przysłowiową szmacianą lalką, która jest całkowicie poddana człowiekowi.

Przypadłości chorobowe

Bardzo często występującym problemem u kotów rasowych jest problem dotykający serca oraz układu krwionośnego. Dominująca jest w tym wypadku choroba, nazywana kardiomiopatią przerostową, objawiająca się nadmiernym przerostem mięśnia sercowego i obniżeniem jego kurczliwości. Jest to choroba bardzo niebezpieczna dla życia kota. Choroby, które dotykać mogą zdrowia kota mogą się objawiać na różnych płaszczyznach, celem człowieka jest dopilnowanie, żeby w porę zareagować, gdy zauważa coś niepokojącego.

Wskazówki pielęgnacyjne

Ze względu na długość sierści i możliwość skołtunienia się jej, zaleca się, żeby ragdoll był wyczesywany minimum raz w tygodniu. Jeżeli istnieje sposobność, żeby ta częstotliwość była większa, na pewno nie zaszkodzi. Kąpanie kota nie musi być częste. Dbanie o długość pazurków u kota jest czynnością, którą powinniśmy regularnie wykonywać. Osobniki ragdolli są to koty dużych rozmiarów, które spokojnie dadzą radę mieszkać w mniejszych mieszkaniach. Dieta tych kotów powinna być odpowiednio dostosowana do rasy, oraz do momentu życia, w którym kot aktualnie się znajduje.[ratings]

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4.5]

Komentarze

komentarzy