kot ocicat

Kot ocicat

1732

Rys historyczny rasy kotów Ocicat

Koty w rasie ocicat są kotami wytworzonymi sztucznie. Można powiedzieć, że ich powstanie było dziełem przypadku. Pewien pomysł, który zrodził się w głowie Pani o imieniu Virginia Daly. Pomysł miał na celu powstanie kota syjamskiego, który będzie posiadał umaszczenie takie jakie ma kot abisyński. Z tego połączenia faktycznie powstały koty, które w umaszczeniu były podobne do Abisyńczyków, miało to miejsce w roku 1964. Późniejsze, drugie pokolenie przyniosło na świat osobniki, które szatę miało jak abisyńczyki, ale również zdarzył się wyjątek, w którym kot był w zupełnie innym kolorze. Wyróżniał się na tle innych kotów i nie był zamierzony. Kot ten został nazwany Tonga, ale z racji na fakt, że Pani Daly posiadała córkę i ona nazwała kota ocicat, tak też została nazwana rasa. W późniejszym czasie, przy okazji kolejnych krzyżówek powstawało wiele osobników właśnie tak umaszczonych. Zaczęło mieć sens wytworzenie odrębnej rasy. Czas przyniósł zmiany, w tym, że został dodany do planu hodowlanego kot brytyjski krótkowłosy, który nadał kotu ocicat odcienie srebra w kolorycie sierści, oraz bardziej masywniejszą budowę ciała.

Charakterystyka i właściwości kotów Ocicat

Pochodzenie: Stany Zjednoczone

Długość życia: 11 – 15 lat

Wysokość w kłębie: 22 – 27cm

Waga: 2 – 6kg

Koty, które występują w rasie ocicat są kotami średniej wielkości, które posiadają krótkie, przylegające do ciała futro. Futro w dotyku jest miękkie i bardzo delikatne. W kwestii umaszczenia kotów tej rasy bardzo charakterystyczne i zwracające uwagę na niego jest to, że jego ciała pokrywają cętki. Ocicat koty można ujrzeć w kolorach m.in.: cynamonowym, niebieskim, czekoladowym, lawendowym, srebrnym, ale również w innych wariacjach kolorystycznych. Wzorem, który występuję u nich na sierści mocno przypomina wzór, który występuję u ocelota. Powoduję to, to, że koty rasy ocicat zyskują jeszcze bardziej drapieżny, egzotyczny wygląd. Jego prezencja potrafi zmylić człowieka. Drapieżny wygląd i jego usposobienie potrafią się bardzo od siebie różnić. Koty ocicat są zwierzętami bardzo towarzyskimi i oddanymi ludziom. W relacji z tymi kotami ważne jest to, żeby okazywać im jednak tyle emocji ile potrzebują. Są to zwierzęta, które raczej nie mają problemów ze śmiałością. Obce osoby, które koty mają sposobność poznać szybko stają się bliskie. Trzeba jednak pamiętać, że każdy kot, czy to tej rasy, czy innej to indywidualna osobowość, która akurat w pewnych kwestiach może mieć inaczej. Mogą się na pewno znaleźć przedstawiciele tej rasy, którzy nie będą tak pewni siebie i będą podchodzić do nowych ludzi, sytuacji, czy zwierząt z większym dystansem. Ocicat jest naprawdę mądrym zwierzęciem. Można tak śmiało powiedzieć przez sam fakt, że są bardzo pojętne. Potrafią się szybko nauczyć różnych sztuczek. Spokojnie da radę nauczyć koty tej rasy wychodzenia na spacery na smyczy. Ocicoty są kotami, które powodują, że cały dom tętni życiem. Ciekawe świata koty, które uwielbiają się bawić. W przypadku tej rasy zabawy, które wymagają, żeby kot ruszył głową są wskazane. Dadzą sobie spokojnie z tym radę. Możliwość tego, żeby kot mógł się wyładowywać fizycznie, oraz psychicznie powoduję, że koty te będą utrzymane w dobrej kondycji zdrowotnej. Ludzie, którzy słusznie nimi się będą zajmowali i to wszystko będą przestrzegali sprawią, że kotu będzie naprawdę dobrze się żyło. Pamiętaj również, że dla ocicatów nie ma rzeczy niemożliwych.

Ciekawostki

– Podobno zdarza się, że niektóre osobniki rasy ocicat nie mają nic przeciwko wodzie. Lubią w niej przebywać.

– Czasem ciężko stwierdzić, czy ocicat to bardziej pies, czy kot. Dzieje się tak dlatego, że ocicaty bardzo dużo rzeczy robić mogą psich. Można je wyprowadzać na smyczy, na spacery, nauczyć się potrafią aportowania i wiele innych psich sztuczek.

Przypadłości chorobowe

Przedstawiciele rasy ocicat mogą się zmagać z różnego rodzaju chorobami, ale może się zdarzyć, że dany osobnik będzie się cieszył bardzo dobrym zdrowiem. Jednak trzeba zachować wszelkie środki ostrożności i kontrolować, czy wszystko jest w porządku. Gdy zaistnieje sytuacja, że zacznie się dziać coś niepokojącego z ocicatem trzeba udać się niezwłocznie do weterynarza. Koty tej rasy mogą cierpieć z powodu takich chorób jak m.in.: kardiomiopatia przerostowa, która często jest spotykana u wielu rasowych kotów, ale nie tylko. Jest to choroba, która występuję na tle sercowym. zanik siatkówki, który powoduję ślepotę u kotów. choroby przyzębia, a także amyloidozę nerek.

Wskazówki pielęgnacyjne

Ocicat nie jest kotem, przy którym musimy dużo czasu spędzić, jeżeli chodzi o pielęgnację. Są to koty, przy których trzeba wykonywać parę podstawowych czynności, które tak naprawdę robi się przy każdym kocie, jeżeli się o niego uważnie dba. Co do sprawy sierści ocicaty są kotami, które nie gubią jej w sposób liczny. Dlatego spokojnie wystarczy raz na tydzień, gdy będzie się wykonywało czesanie. Inne czynności to kontrola oczu, uszu, oraz pazurków kota. Nic nie może być zaniedbane. Do tego wszystkiego trzeba pamiętać o bardzo istotnej sprawie jaką jest dobrze zbilansowana dieta. Dobry jakościowo pokarm suchy, który urozmaicać powinno się mokrym. Zawsze również ocicat musi mieć na podorędziu dostęp do czystej wody. Odpowiednio prowadzony kot, który będzie miał dostarczane wszystko co mu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania może przeżyć naprawdę wiele lat ze swoim opiekunem. [ratings]

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Komentarze

komentarzy