Koty Manx rys historyczny rasy
Rasa charakterystycznych, bardzo pięknych kotów Manx zamieszkuję niedużych rozmiarów wyspę Man, która znajduję się między Irlandią, a Anglią i usadowiona jest na Morzu Irlandzkim. Prawdopodobnie rasa tych kotów powstała w skutek ingerencji kotów domowych, które możliwe, że przybyły tam ze względu na osadników, którzy je tam ze sobą zabrali. Nie jest jednak wiadome, kiedy miało to konkretnie miejsce. Tak naprawdę ciężko dowieść tu tego, jak naprawdę było. Pozostają domysły i różnego rodzaju teorię. Niewątpliwie można jednak przypuszczać, że przodkowie kotów rasy Manx nie posiadali ogonów. Co do tego dlaczego koty nie posiadały kotów również jest dużo hipotez, teorii. Istnieje taka, która głosi, że koty były krzyżowane z królikami, dlatego w efekcie nie mają ogonów. Jest jeszcze wiele innych, ale prawdopodobnie tak jak ta, mijają się mocno z tym jak naprawdę było i skąd się tak naprawdę wzięły. Osoby uczone jednak są zdania, że szczątkowy ogon kotów jest wynikiem mutacji genetycznej i brzmi to sensownie. Podobno jednym z ważniejszych hodowców tej rasy był sam król Edward VIII Windsor, który aktywnie brał udział w zajmowaniu się Manx’ami. Osoby, które zapałały do tej rasy miłością i wielkim zainteresowaniem pierwszy klub miłośników tej rasy stworzyli w roku 1901, był to również czas, gdy osobniki tej rasy pojawiały się na innych terenach świata, poczynając od Stanów Zjednoczonych.
Charakterystyka i właściwości
Pochodzenie: Wyspa Man
Długość życia: 7-14 lat
Wysokość w kłębie: koty: 30-38cm kotki: 25-33cm
Waga: koty: 4,5-5,5kg kotki: 3,5-4,5kg
Manx’y są kotami o średniej wielkości, posiadające uszy, które wydają się mniejsze, niż uszy widywane u innych kocich ras. Są w posiadaniu szczupłej, muskularnej sylwetki. Koty tej rasy, jeżeli chodzi o odmiany futra mogą je mieć długie, lub krótkie. Futro ich jest dwuwarstwowe, niezależnie o jakiej odmianie mowa. Posiadają one zaś dość gruby podszerstek, oraz dłuższy od niego włos okrywowy. W obrębie rasy można spotkać cały wachlarz kolorów umaszczenia i na dodatek każdy z nich jest akceptowany w środowisku. Rzadko występującym umaszczeniem u kotów tej rasy, jest kolor jednolicie biały. Co do koloru oczu tych kotów, można powiedzieć, że dopasowują się do koloru futra. Charakterystyczną rzeczą, która się rzuca w oczy w prezencji kotów tej rasy jest ich brak ogona, lub naprawdę szczątkowe jego występowanie. W całej rasie rozróżnia się cztery typy długości ogona. Riser (ogon w postaci wyrostka), rumpy (brak ogona), longie (długi, normalnej długości), stumpy (ogon szczątkowy, do 3-4cm długości). Koty tej rasy cechują się wielką otwartością na świat, oraz ludzi. Są bardzo towarzyskie i również przyjacielsko nastawione do ludzi, oraz zwierząt. Manx jest świetnym wyborem dla osób, które chciałyby kota jako przyjaciela rodziny. Ten na pewno się odnajdzie, jeżeli będzie mu dawana odpowiednia ilość miłości i czułości. W stosunku do dzieci zachowują się całkowicie poprawie i również nie wykazują agresywnych zachowań odnośnie innych zwierząt. Manx’y to koty, które uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy i aktywność. Bardzo się cieszy, gdy w tych czynnościach, które wykonuję bierze udział jego opiekun. Koty tej rasy wybierają ze wszystkich członków rodziny jedną osobę, której są całkowicie posłuszne i oddane. Koty te w swoich zabawach, gdy mają do czynienia z wodą, są nią zaciekawione i można powiedzieć, że większość osobników lubi ją, chociaż pewnie znajdą się egzemplarze nie przepadające za cieczą jaką jest woda. Niektórzy chód kotów tej rasy porównują do króliczego chodu, który faktycznie jest do niego podobny. Wiąże się to na pewno z jego charakterystyczną budową i nie jest to nic dziwnego. Koty tej rasy sobie naprawdę wspaniale radzą mimo braku ogona, który jednak u kotów z ogonami służy jako przyrząd utrzymywania odpowiedniej równowagi.
Ciekawostki
– Koty Manx można powiedzieć, że są rozchwytywane, ponieważ są już coraz rzadziej spotykane.
– Na Wyspie Manx w roku 1988 wydano monetę, na której widniał wizerunek kotów tej właśnie rasy.
– Kultowy polski zespół, który nazywa się Varius Manx prawdopodobnie zapożyczył sobie właśnie od tej rasy i można odczytać nazwę, jako dziwny kot.
Przypadłości chorobowe
Mutacja genu odpowiedzialnego za to, że koty rasy Manx nie posiadają ogonów nie jest zupełnie bez znaczenia dla ich zdrowia. Jeżeli kot odziedziczył ten gen po obojgu rodzicach może nie cieszyć się długowiecznością, a nawet chwilę po narodzinach może umrzeć. Ta mutacja genu również może nieść za sobą inne skutki, spowodowane znacznie skróconym kręgosłupem takie jak: wady okrężnicy, jelit, uszkodzenie rdzenia kręgowego, problemy z układem nerwowym, czy też rozszczep kręgosłupa.
Wskazówki pielęgnacyjne
W zależności od tego w jakiej odmianie długości włosa jest dany Manx, tyle trzeba będzie poświęcić czasu na jego pielęgnację. Nie jest to uciążliwy proces, zdecydowanie. Parę razy w tygodniu przeczesanie kota, na pewno pozwoli utrzymać włos w dobrej kondycji. Również od czasu, do czasu powinno się wykonywać kąpiel kotów. Podstawowe czynności, którymi jest czyszczenie systematycznie uszu z nieczystości, oraz oczu jest wskazane i zalecane. Nie można zapominać o pazurach kotów, które jak wyrosną za bardzo mogą przeszkadzać w chodzeniu kota, plus boleśnie potrafią się zawinąć. Dieta, która powinna być zbilansowana odpowiednio i pasować do danego momentu życia, w którym kot się znajduję. Aktywny kot potrzebuję większej ilości energii. Z racji również na fakt, że kot rasy Manx jest jednak charakterystycznie zbudowany powinniśmy być w stałym kontakcie ze specjalistą weterynarzem, żeby prawidłowo prowadzić kota przez przygodę zwaną życiem. [ratings]