kot japoński bobtail

Kot japoński Bobtail

2084

Kot japoński Bobtail rys historyczny rasy

Rasa kotów japońskich bobtail jest rasą naturalną. Tak naprawdę ciężko konkretnie coś powiedzieć o pochodzeniu tej rasy. Wiadomo, że wywodzą się one z Dalekiego Wschodu. Jest to rasa kotów, która lata swojej młodości mają już za sobą ponieważ już kilkaset lat można podziwiać ich wdzięki. Występuje dużo wzmianek w Japonii w postaci wizerunków osobników kotów, które posiadały krótkie ogony. Te przesłanki są już naprawdę stare. Licznie się pojawiające postaci kotów z krótkim ogonem w japońskiej sztuce ludowej. Na temat tej rasy głoszone są różne legendy i opowieści. Istnieje opowieść, która mówi o tym, że żył sobie swego czasu kot rasy bobtail, nazywał się on Maneki-neko ( kot zapraszający). Podobno był on niesamowitym egzemplarzem, mianowicie witał osoby przechodzące obok niego podniesioną łapką. Przez to, że był on tak serdecznym stworzeniem, stał się symbolem szczęścia. Postać opisanego kota można ujrzeć na fasadzie świątyni Gotokuji, która znajduje się w okolicach Tokio.

Charakterystyka i właściwości kotów japońskich Bobtail

Pochodzenie: Japonia

Długość życia: 15 – 18 lat

Wysokość w kłębie: 20 – 22cm

Waga: kotki: 2-3kg kocury: 3-4kg

Koty rasy bobtail japoński są kotami średniej wielkości. W obrębie tej rasy można spotkać osobniki w odmianie krótkowłosej i długowłosej. Obie wersje długości włosa są miękkie i przyjemne w dotyku. Kolorystycznie sprawa wygląda następująco, że u bobtaili każde umaszczenie jest dozwolone. Są jednak wariacje kolorystyczne, które są mniej lub bardziej pożądane. W ich wypadku są to umaszczenia takie jak: szylkret z calico ( rudo – czarno – białe ). Bardzo charakterystyczną rzeczą, która się rzuca w oko u osobników tej rasy to ich ogon, który zdecydowanie się różni od większości ogonów innych ras. Krótki ogon, który posiadają jest wynikiem mutacji genetycznej, którą wywołał gen recesywny. Długość ogona zdecydowanie uatrakcyjnia wygląd tego kota, ponieważ jest on bardzo nietypowy. Bobtaile są kotami niesłychanie towarzyskimi, które uwielbiają kontakt z człowiekiem. Tak naprawdę żyją jego życiem. Idealnie dla niego jest, gdy może uczestniczyć w życiu swojego opiekuna, towarzysząc mu we wszystkich czynnościach przez niego wykonywanych. Są to koty niezwykle rozmowne. Ciężko czasem włączyć się w tą rozmowę, gdy bobtail zaczyna głosić dźwięki, które potrafią być różnej częstotliwości i tonacji. Ciekawe świata zwierzęta, które bardzo lubią się bawić. Są zadowolone, gdy mają możliwość spędzenia czasu podczas zabaw, w których bierze czynny udział ich opiekun. bobtaile to także inteligentne koty, które względnie szybko potrafią się nauczyć różnych sztuczek. Gdy człowiek się postara może nawet namówić swojego bobtaila na wychodzenie na spacery, na smyczy. Grupa kotów, które można w taki sposób wyprowadzać jest naprawdę nieliczna. Zdarzają się również przypadki, gdzie koty tej rasy nie pałają do wody nie chęcią. Tyle zachowań, które sprawiają, że kot staje się jeszcze bardziej wyjątkowy. W momencie, gdy kot ten wyczuje zagrożenie nie omieszka poinformować o tym swoich właścicieli. Tak serdecznie nastawiony kot względem ludzi, że idealnie będzie się spełniał jako towarzysz w domu rodziny z dziećmi. Nie można jednak pozwolić na to, żeby małe dziecko zostało na dłużej samo z kotem. Trzeba mieć oko na to co się dzieje. Dzieci potrafią trochę nadwyrężyć cierpliwość zwierząt. Nigdy nie wiadomo jak zachowa się dany osobnik.

Ciekawostki

– Z racji na to, że bobtaile japońskie są uznawane na terenie Japonii za symbol szczęścia produkowane są tam figurki z wizerunkiem kota z podniesioną łapką, która ma przynosić szczęście. Coś w rodzaju słonika z podniesionym ogonem, który ma przynosić szczęście.

– Zdarzają się przypadki, gdzie bobtaile są w posiadaniu dwóch różnej barwy oczu. Egzemplarze z mieszanym kolorem oczu są z reguły droższe.

– Postać kota w typie bobtaila japońskiego można zobaczyć w różnych produkcjach filmowych, oraz anime. Animowany film, w którym można zobaczyć wizerunek kota tej rasy to m.in. ,, Narzeczona dla kota ‘’.

– Genetycznie koty rasy bobtail japoński są bardzo różnorodne.

Przypadłości chorobowe

Osobniki należące do tej rasy ogólnie cieszą się dobrym zdrowiem. W sytuacji, gdy mamy wątpliwości, czy kot może zachorować na jakieś genetyczne schorzenie i chcielibyśmy je jakoś rozwiać warto zorientować się u hodowcy, od którego bierze się kota, czy występowały jakieś choroby w obrębie rodziców kota. Trzeba pamiętać o regularnym szczepieniu kotów, oraz wizytach kontrolnych u weterynarza.

Wskazówki pielęgnacyjne

Pielęgnowanie kotów w typie bobtail nie jest zajęciem nad którym spędzimy wiele czasu. W pielęgnację kota podstawową wchodzi parę zabiegów, czynności, które są stosowane w przypadku większości kotów. Kot szczęścia posiada włos, który nie jest problematyczny. Wystarczy spokojnie, gdy martwy włos będzie wyczesywany raz na tydzień. Oczywiście można częściej, gdy czas na to pozwala. Doglądanie takich części u kota jak uszy, oczy, czy pazury. Dbanie, żeby nic nie zostało zaniedbane. Odpowiednio zbilansowana dieta, która pozwoli utrzymać kota w dobrej kondycji życiowej. Bobtaile japońskie nie lubią samotności dlatego zawczasu trzeba pomyśleć, czy dobrym rozwiązaniem nie byłoby sprawienie kotu przyjaciela. Wtedy oczekiwanie na powrót właściciela podzielą na dwóch. [ratings]

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Komentarze

komentarzy