kot europejski krótkowłosy

Kot europejski krótkowłosy

5909

Kot europejski krótkowłosy rys historyczny rasy

Koty europejskie należą do rasy naturalnej, znaczy to, że rasa została wytworzyła się dzięki panującemu klimatu miejsca, w którym powstała. W tym konkretnym przypadku była to Europa. Ludzie w tym wypadku nie ingerowali. Rasa ta tak naprawdę jest bardzo leciwa już, mimo że selekcja hodowlana ich rozpoczęła się stosunkowo niedawno. Dalecy przodkowie rasy znalazły się w Europie dzięki ludziom, którzy je po cichu wywozili z Egiptu. Z biegiem czasu koty te rozprzestrzeniły się po całej Europie. Za przodków kotów europejskich uznaje się koty amerykańskie krótkowłose, oraz koty brytyjskie krótkowłose. Rok 1982 był rokiem, gdzie rasa kota europejskiego została zarejestrowana oraz powstał jej wzorzec. Koty europejskie nie cieszą się wielką popularnością, a dzieje się tak ze względu na fakt, że są odbiciem lustrzanym kota dachowego, którego można zdobyć bez większego wysiłku.

Charakterystyka i właściwości kotów europejskich krótkowłosych

Pochodzenie: Europa, Włochy, Finlandia, Szwecja

Długość życia: 15 – 20 lat

Wysokość w kłębie: 30 – 34cm

Waga: 4 – 7kg

Koty europejskie sprawiają wrażenie większych ponieważ posiadają muskularną sylwetkę. Ciało kotów pokryte jest przez krótki włos, gładki i bardzo miękki w dotyku. Można je spotkać w różnorodnych wariantach kolorystycznych. Jednak najczęściej bywają one szyrkletowe, oraz pręgowane. Chociaż zdarzają się, także osobniki, które są ubarwione jednolicie ( biały, czarny, niebieski, kremowy, czy czerwony ). Koty te powstały dzięki zwykłym dachowcom, kotom domowym. Są to na ogół bardzo łagodne stworzenia, które swoim usposobieniem niezwykle przyjaznym powodują, że idealnie się spisują w domach, gdzie są dzieci. Nie ma raczej problemów z ich tolerancją względem innych przedstawicieli kocich ras, czy nawet z psami potrafią utrzymywać dobre kontakty. Opisując charakter kotów europejskich ciężko opisać jeden uniwersalny, który będzie się często powtarzał. Tak jak w przypadku ludzi, każdy człowiek jest inny, ma swój indywidualny styl bycia. Tak samo jest w przypadku kotów europejskich. Bywają przedstawiciele tej rasy, którzy diametralnie się różnią od innych tej samej rasy. Temperametr, temperametrowi nie równy. Zawsze to swego rodzaju zagadka, jaki okaże się dany osobnik i wyjątkowe jest odkrywanie tego co w sobie kryje. Koty europejskie są zwierzętami inteligentnymi, które bardzo lubią się bawić. Dla europejczyków uatrakcyjnieniem czasu może być polowanie na różnego rodzaju stworzenia. W momencie, gdy zamieszkują posiadłość, w której faktycznie często spotkać można biegające po niej myszy, może być to zbawienne dla rodziny, gdyż spadnie ilość szkodników. Ważne również dla tych osobników jest możliwość przebywania z człowiekiem. Lubią, gdy może być wśród ludzi. Są to bardzo aktywne koty, które potrzebują, żeby w ich zajęciach również udział brał ich opiekun. Po kocie europejskim można zobaczyć emocje, które odczuwa względem danych osób. Jest to tym bardziej wyjątkowe, gdy widzisz namalowane uczucia na mordce kota. Dlatego istotny jest poświęcony czas, który oddajemy tej znajomości. Kot na pewno odwdzięczy się najmocniej jak potrafi.

Ciekawostki

– Pochodzenie rasy kota europejskiego nie jest dokładnie znane. Kot europejski znany jest z tego, że jest naturalną hybrydą licznych ras kotów europejskich dlatego stwierdzenie pochodzenia nie jest tak naprawdę możliwe.

– Z racji na to, że koty europejskie są łudząco podobne do pospolitych kotów dachowych nie cieszą się one wielką popularnością, ponieważ takiego dachowca może mieć każdy, z wyglądu będzie prawie, że identyczny, a wystarczy, że wyjdzie na ulicę.

Przypadłości chorobowe

Koty europejskie uważane są za zwierzęta, które raczej nie zmagają się z poważniejszymi chorobami. Uznawane są raczej za koty cieszące się dobrym zdrowiem. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby regularnie, według zaleceń szczepić i odrobaczywiać koty. W razie, gdyby widać było po kocie, że coś mu dolega i zachowuje się inaczej, niż jak zazwyczaj, trzeba udać się do weterynarza.

Wskazówki pielęgnacyjne

Koty europejskie nie są zbytnio wymagającymi większej pielęgnacji zwierzakami. Ważne jest, żeby pamiętać o regularnym wyczesywaniu martwego włosa. Tą czynność powinno się wykonywać przynajmniej raz w tygodniu, jak nie częściej. Istotne również jest kontrolowanie oczu kotów, a żeby w sytuacji, gdy się zbierze w nich wydzielina, przecierać. Podstawowe czynności jak higiena uszu, oraz sprawdzanie co jakiś czas pazurów kotów i ich podcinanie. Dobrze jest, żeby koty od samego początku życia były przyzwyczajane, że właściciel coś przy nich robi. Aby ich reakcja była spokojna i nie bały się. Dla urozmaicenia spędzania czasu kota w domu warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju zabawki dla kotów, takie jak m.in. drapaki. Na pewno zmniejszy to ślady, które koty mogą pozostawić na meblach. Istotne również jest podawanie kotu karmy, która będzie najwłaściwsza dla niego. Dobra jakościowo i zawierająca wszystkie najpotrzebniejsze elementy, które pozwolą kotu prawidłowo się rozwijać.

[ratings]

Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 5]

Komentarze

komentarzy