Devon Rex kot

Kot Devon Rex

5210

Kot Devon Rex – zarys historyczny rasy

Rasa Devonów pochodzi z Anglii. Konkretniej z hrabstwa Devonshire, od którego jak też można się domyśleć została nazwana rasa kotów. W latach 60-tych żyła kobieta, Pani Beryl Cox, która bardzo lubiła się w kotach. Na terenie kopalni cynku, która była już nieczynna dokarmiała koty i tam pewnego razu zauważyła kota o nietypowym wyglądzie, który ją zaintrygował. Posiadał on bowiem pofalowaną sierść. Z biegiem czasu stało się coś niesamowitego, kotka Pani Cox urodziła w ogrodzie kocięta. Osobniki były bardzo piękne, ale jeden zwrócił jej szczególną uwagę. Kotek z pokręconym futerkiem. Nazwała go Kirlee i postanowiła go sobie zatrzymać. Kot z chwili na chwilę coraz ciekawiej się prezentował. Oryginalny wygląd oraz psi sposób bycia dodawał mu jeszcze większego uroku. Pani Cox stwierdziła, że chciałaby poszerzyć bardziej tą rasę. Skontaktowała się zatem z kobietą, która była opiekunem kota kalibunkera. Gdy koty te się połączyły urodził się miot kotów z prostym futrem. Były sytuacje, że z połączenia kirlee i kotek domowych wychodziły koty, które miały kręcone futerko. Dopiero, gdy zrobiono pokrycie kazirodcze z jego własną córką, okazało się, że koty wychodziły takie jakie miały być docelowo. Istniały również jeszcze inne krzyżówki, do których wykorzystano koty brytyjskie, oraz burmańskie. Działano w taki sposób, żeby rozszerzyć materiał hodowlany i, żeby powstało coś jeszcze wspanialszego. W roku 1967 koty Devon rex zostały uznane jako odrębna rasa.

Charakterystyka i właściwości rasy Devon Rex

Pochodzenie: Anglia

Długość życia: 9-13 lat

Wysokość w kłębie: 25-30cm

Waga: 2,5 – 4kg

Devony rexy od samego początku hipnotyzują swoim oryginalnym wyglądem. Wyglądają niezwykle, a zawdzięczają to zdecydowanie swoim uszom, które nie są standardowych rozmiarów. Niesamowite również są oczy Devonów, które są w migdałowym kształcie, oraz przez ich rozstawienie sprawiają wrażenie większych, niż są w rzeczywistości. Koty tej rasy nie należą do dużych zwierząt. Uważane są za małe koty. Wyglądem one nie raz przypominają ludziom kosmiczne stworzenia. Ich ciało pokryte jest krótką falowaną sierścią, która jest bardzo przyjemna w dotyku. Devony, jeżeli chodzi o umaszczenie, mogą występować w każdym kolorze. Żaden nie jest zabroniony. Koty tej rasy potrzebują zdecydowanie uwagi, która powinna być im okazywana przez opiekunów. Jeżeli człowiek, który zajmuje się kotem tej rasy traktuje mieszkanie swoje jak hotel powinien zdecydowanie przemyśleć, czy podoła tak odpowiedzialnemu zadaniu, jak opieka nad zwierzęciem. One strasznie przywiązują się do człowieka, który oferuje im miłość i uwagę. Koty przeważnie lubią podążać swoimi ścieżkami, w tym wypadku konkretnym jest inaczej. Lubią one być częścią życia człowieka, aktywnie w nim uczestnicząc. W trakcie codziennych czynności koty te lubią obserwować co ich opiekun robi, nawet gdy są to zwykłe, codzienne czynności. Koty typu devon bardzo w swoim sposobie bycia przypominają psy. Potrafią aportować, lubią spacery, ale również są bardzo wierne i oddane swojemu właścicielowi. Spacery z nim są o tyle urokliwe, że gdy poświęcimy odrobinę czasu możemy je nauczyć chodzenia na smyczy. Koty te z racji na to, że posiadają mniej futra niż normalny kot, w trakcie zimy lubią wylegiwać się na różnego rodzaju grzejnikach, wtulać się w swojego właściciela lub chować się pod różnego rodzaju koce i kołdry. Devony nie mają najmniejszego problemu z kontaktami z innymi zwierzętami, żyje im się razem jak najbardziej dobrze.

Ciekawostki

-Koty ras Devon rex są uważane za bardzo ciepłe i to nie bez powodu. Robią dosłownie za żywe termofory. Z racji, że koty tej ras posiadają mniej sierści niż standardowe koty, temperatura ich ciała jest wyższa.

-Devony rexy są uważane za koty, które mniej uczulają osoby, które mają alergie na sierść kocią. Nie jest tak, że całkowicie nie uczulają i każdy alergik będzie nie odczuwał przy nich dyskomfortu z powodu uczulenia. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnej tolerancji na alergeny.

Przypadłości chorobowe

Devony uważane są raczej na zdrową rasę, która rzadko się boryka z różnymi rodzaju przeziębieniami i chorobami. Spotyka się jednak u rasy choroby, które mogą występować na podłożu genetycznym. Takimi chorobami są: łysienie dziedziczne, dysplazję biodrową, kardiomiopatie przerostową, pokrzywka barwnikowa, oraz zakażenia skóry, które prowadzić mogą do świądu skóry lub zapalenia ucha. Trzeba również pamiętać, że koty rasy Devon rex posiadają podwyższoną temperaturę ciała co niesie za sobą to, że bardziej odczuwają i są bardziej wrażliwe na skoki temperatur, musimy zadbać, żeby zawsze było im odpowiednio.

Wskazówki pielęgnacyjne

Ze względu na to, że sierść kotów Devon Rex jest krótka, to czesanie nie musi być wykonywane częściej niż raz w tygodniu. Czasem wystarcza, że człowiek pogłaszcze kota, a już zbiera sporą warstwę martwego włosa. Raz na jakiś czas również nie zawadzi wykąpać kota. Uwagę zdecydowanie trzeba poświęcić na kontrole oczu oraz uszu. Uszy devonów są narażone ze względu na to, że są wyjątkowe duże i podatne na różnego rodzaju infekcje. Trzeba również regularnie oczyszczać uszy z wosku, oraz z innych zanieczyszczeń. Gdy osoba, która chciałaby sprawić sobie Devona jako kota jest alergikiem, nie powinien tego robić w ciemno. Osoba ta powinna sprawdzić przed podjęciem decyzji, jak reaguje na danego kota.[ratings]

Komentarze

komentarzy