kot cejloński

Kot Cejloński

1254

Kot cejloński – rys historyczny rasy

Rasa kotów cejlońskich wywodzi się z wyspy Cejlon. Jak to bywa w życiu, do pewnych wydarzeń jest parę wersji, jak to się mogło zdarzyć. Historii bardziej, lub mniej prawdopodobnych. Uważa się, że te koty są jednak rasą, która powstała w sposób krzyżowań i do tych połączeń w dużej mierze brały udział koty singapurskie. Inne głosy podpowiadają, że koty cejlońskie są jednak rasą, która wyhodowała się w sposób naturalny. Cejlońskie koty zostały odkryte stosunkowo niedawno, ponieważ miało to miejsce mniej więcej w 1984 roku. Koty tej rasy nie musiał długo czekać na to, żeby oczy ludzi zwróciły się w ich stronę. Szybko zyskały popularność.

Charakterystyka i właściwości rasy kotów cejlońskich

Pochodzenie: Sri-lanka – Cejlon

Długość życia: 9– 15 lat

Długość ciała: ok. 60cm

Waga: kotki: 2,5-4kg koty: 3,5-5kg

Cejlony są kotami, które nie są największych rozmiarów, raczej należą do kotów średnich. Budowa ich zaś potrafi być muskularna. Posiadają one włos krótki, przylegający, jedwabisty w dotyku, który jest pięknie przyozdobiony bardzo charakterystycznym umaszczeniem. Koty tej rasy posiadają skąpą ilość podszerstka, co się również później przekłada na kwestię pielęgnacji. Umaszczenie, które spotkać można u kotów cejlońskich przeważnie jest umaszczeniem agouti. Jest to umaszczenie dzikie , nazywane również jest umaszczeniem strefowym. W tym wypadku kolory umaszczenia mogą być dwa, ale pięknie ze sobą współgrać, przeplatając się nawzajem. Uznaje się, że kolorystycznie koty cejlońskie bardzo przypominają koty abisyńskie. Prążki, które można ujrzeć w umaszczeniu kotów tej rasy mogą być tak naprawdę we wszystkich odcieniach czerni, rudego, niebieskiego, kremowego itp. Bardzo często zobaczyć można bardzo charakterystyczny wzór u tych kotów, który jak się spojrzy przypomina naszyjnik. Te oryginalne szczegóły powodują, że kot przepięknie się prezentuje. Koty cejlońskie są zwierzętami poruszającymi się z niesamowitą lekkością i delikatnością. Są to koty, które są bardzo przyjacielskie, co można zauważyć, jeżeli chodzi o relację z człowiekiem, potrafi być mu naprawdę oddany. Mają osobniki tej rasy bardzo przyjemne usposobienie, które sprawia, że dobrze się żyje mając go przy boku, jako kociego przyjaciela. Koty cejlońskie są osobnikami zrównoważonymi, dla których obecność innych zwierząt, jeżeli nie nabawiły się we wczesnym okresie życia urazu do danego gatunku, problemu mieć nie powinien. Z łatwością przychodzi mu tolerowanie innych przybyszy. Cejlończyk, jak to kot, bardzo lubuję się w różnego typu zabawach. Gdy ma okazję wspiąć się, gdzieś wysoko to można być pewnym, że to zrobi. Do tego nie można zapomnieć, że kochają, gdy mogą towarzyszyć swojemu właścicielowi we wszystkich czynnościach, które wykonuje. Na pewno nie są to koty, które lubią siedzieć w miejscu, ale czasem jak to kot lubią zrobić sobie chwilę na odpoczynek i na spanie w jakimś wymyślnym miejscu.

Ciekawostki

– Koty cejlońskie pięknie się reprezentują i nie należą do najstarszych ras kotów.

Przypadłości chorobowe

W kwestii zdrowia kotów cejlońskich trzeba uważnie obserwować, czy wszystko dobrze i, czy nie pokazują na swój koci sposób, że coś im dolega. W ramach, gdyby właściciel miał wątpliwości co do nawet wyglądu kota, powinien się udać do weterynarza. Do zwierzęcego lekarza również powinno się chodzić na regularne szczepienia.

Wskazówki pielęgnacyjne

Koty cejlońskie są kotami, które posiadają krótki włos, dlatego pielęgnacja ich nie zajmuję człowiekowi dużo czasu. Wystarczy, gdy kot będzie raz w tygodniu czesany, a spokojnie pozbędziemy się nadmiaru martwego włosa. Nie można zapomnieć o podstawowych czynnościach, które powinno się wykonywać przy kocie. Tu nie ma znaczenia, czy to będzie tak naprawdę mowa o kocie cejlońskim, czy kocie innej rasy. Każdy powinien mieć odznaczany takie punkty, dnia, czy tygodnia. Bardzo ważne jest, żeby zachować higienę kotów. Mowa tu o higienie takich sfer jak oczy, uszy, czy pazury. W razie potrzeby, gdy się widzi, że coś się zebrało w oczach kota, przemyć, uszy wyczyścić specjalną szpatułką, gdy się zauważy, że nieczystości dają już o sobie znać, a w kwestii pazurów trzeba patrzeć, czy ich długość nie przeszkadza kotu funkcjonować, ponieważ zaniedbanie tego może naprawdę za sobą nieść większe konsekwencję. Również regularnie powinno się sprawdzać jamę ustną kotów. Z racji na fakt, że potrafi się odkładać w niej kamień nazębny, który niekontrolowany może spowodować rozwój w pyszczku różnego rodzaju bakterii, a w późniejszym czasie infekcji. Tak naprawdę pielęgnacja nad kotem jest indywidualną sprawą jak podejdzie do tego opiekun kota. Warto się jednak zaangażować. Także kluczowym punktem w odpowiednim rozwoju kota cejlońskiego jest ich odżywianie. Dieta kotów powinna zawierać wszystkie potrzebne substancje, czyli inaczej, musi być dobrze zbilansowana. Jedzenie dobierane powinno być pod kątem tego w jakim momencie życia kot się znajduję. Karma jest wtedy również odpowiednio wzbogacana. Z racji na fakt, że koty cejlońskie bardzo lubią punkty wysoko położone warto pomyśleć nad sprawieniem sobie drzewka do wspinaczki dla kota, przy okazji służącego jako drapak.[ratings]

Komentarze

komentarzy