kot burmilla

Kot Burmilla

1784

Kot Burmilla rys historyczny rasy

Koty w rasie burmilla zaliczają się do grupy kotów azjatyckich, inaczej można je nazywać kotami azjatyckim cieniowanymi. Rasa kotów burmilla nie należy do starszych ras. Jest to rasa, która powstała stosunkowo niedawno, a miało to miejsce w Wielkiej Brytanii w roku 1981. Stało się to z połączenia dwóch ras. Rasy kotów burmańskich, oraz perskich. Z tej krzyżówki powstał miot kotów tak niesamowicie pięknych, że stwierdzono, że zostanie ona ogłoszona, jako nowa rasa. Podobno ta krzyżówka to efekt niedopatrzenia i przypadku, ale nie ważne w jaki sposób do tego doszło, ważne, że efekt jest niesłychany. 1983 roku organizacja Cat Assotiation of Britain uznała program hodowlany dla rasy kotów burmilla. Zaś w 1994 roku Organizacja FIFe nadała burmilli międzynarodowy status rasy.

Charakterystyka i właściwości rasy kotów burmilla

Pochodzenie: Wielka Brytania

Długość życia: 13 – 14 lat

Waga: 4-7kg

Koty burmilla są kotami zaliczającymi się do średniej wielkości. Futro, które posiadają jest krótkie, ale gęste i bardzo przyjemne w dotyku. Umaszczenie, w których można spotkać osobniki tej rasy to: tipped, cieniowane, oraz dymne. Na uwagę również zasługują oczy kotów, które są duże, szeroko rozstawione i sprawiają wrażenie rozumnych. Są to koty niewątpliwie lubiące znajdywać się w centrum uwagi i wtedy czują się jak w niebie. Bardzo żywe i aktywne stworzenia. Burmille posiadają swój bardzo urokliwy charakterek, który potrafi się dostosować do każdego typu odbiorcy. Koty, które uwielbiają się bawić niezależnie od wieku, który posiadają. Bardzo lubią, gdy w zabawie czynny udział bierze ich opiekun. Przez ich zamiłowanie do wszelkiego rodzaju wspinaczek, można je znaleźć w różnych dziwnych miejscach domu. Lubią zasiadać w punktach, z których można wszystko obserwować. Tego, że kot na samym początku wszystko przejrzy i będzie ciekaw co się za daną rzeczą kryje możemy być pewni. Są to osobniki, które są bardzo ciekawe otaczającego ich świata. Przeważnie można spotkać w tej rasie koty niezależne, ale również mogą zdarzyć się wyjątki. Zwierzaki, które są mądre i szybko się uczą. W domowych warunkach raczej ciężko, żeby coś stanęło mu na przeszkodzie, jeżeli sobie coś założy, za wszelką cenę będzie chciał to wykonać. Dlatego drzwi raczej nie robią na nich większego wrażenia, ponieważ bez problemu potrafią sobie je otworzyć. Koty te potrafią się świetnie dostosowywać do nowych warunków i sytuacji, z którymi przyszło im się mierzyć. Osobniki tej rasy są raczej zrównoważone. Burmille bywa, że są gadułami. Zdarza się, że bardzo dużo ‘mówią’, ale robią to w taki nierażący sposób, że spokojnie można takie rozmowy odbywać. Koty te są czułymi zwierzętami, które cenią sobie bardzo kontakt z człowiekiem. Niesamowitą kwestią w relacji między kotem, a jego opiekunem jest to, że koty potrafią wyczuć, gdy ich właściciel jest w złej kondycji psychicznej, czy fizycznej. Działają wtedy jak takie małe, ciepłe, żywe lekarstwo, które wie, gdzie się usadowić, żeby sprawić opiekunowi taką małą ulgę w cierpieniu. Przyszły właściciel kota tej rasy może się spodziewać również, że często będzie się zdarzało, że gdy otworzy oczy to napotka od razu obraz kota, który sobie smacznie śpi, lub z uwagą obserwuję właściciela. Zdecydowanie bardzo lubią spać w łóżku ze swoim opiekunem.

Ciekawostki

-Podobno burmille mają taką właściwość jak nie uczulanie osób, które zwykle mają alergię na sierść kota. Gdy ktoś jednak jest mocno uczulony, może się zdarzyć, że niestety i burmille nie dadzą rady jego alergii. Bywa, że wcale nie uczulają, ale trzeba mieć na uwadze, że różnie może zareagować na dany, konkretny przypadek.

Przypadłości chorobowe

Koty burmilla raczej należą do ras, które cieszą się dobrym zdrowiem. Jak to jednak w życiu bywa zdarzyć się mogą choroby. Schorzenia, które mogą wystąpić w obrębie rasy, to między innymi policystowatość nerek, która może w z biegiem czasu doprowadzić do śmierci zwierzaka. Również potrafią się przytrafić choroby, które nie niosą za sobą takich skutków jak śmierć kota. Regularnie trzeba pilnować także kwestii szczepień burmilli. Powinno się obserwować kota i starać się wyłapywać momenty, gdzie kot zachowuję się inaczej niż zazwyczaj. Z podejrzanym zachowaniem kota powinniśmy się niezwłocznie udać do weterynarza na wizytę.

Wskazówki pielęgnacyjne

Pielęgnacja kotów burmilla nie należy do rzeczy, która zajmuję dużo czasu. Wykonuję się po prostu zabiegi, które wykonuję się przy każdym kocie, każdej rasy. Regularne czesanie kota, żeby pozbywać się nadmiaru martwego włosa, sprawdzanie pazurków, uszu, oraz oczu kota. Dbanie o higienę tych obszarów.Trzeba mieć zdecydowanie na uwadze to, że kot burmilla nie lubi na dłuższy czas zostawać sam, nie jest to typ samotnika. Dlatego ważne jest, żeby zdawać sobie z tego sprawę i robić wszystko, żeby rozłąka jak już musi wyniknąć nie była bardzo długa. Koty burmille są kotami wędrownymi, które lubią odkrywać wszelkie zakamarki. Te wszelkie zakamarki również dotyczą dworu. Dobrze się odpowiednio zabezpieczyć przed wypuszczeniem kota do ogródka. Koty te lubią wyczuwając przygodę pognać, gdzieś co czasami się kończy paro dniową nieobecnością kota. Posiadając dzieci zniknięcie kota może być odebrane w sposób rozpaczliwy. Duże prawdopodobieństwo jest, że po paru dniach wróci, ale czasem różnie może się zdarzyć. Lepiej dmuchać na zimne.[ratings]

Komentarze

komentarzy