kot bombajski

Kot bombajski

6801

Kot bombajski rys historyczny rasy

Jak powstała rasa miniaturowych czarnych panter? Stało się to dzięki hodowcom, którzy postanowili stworzyć nową rasę i udało im się to dzięki krzyżówkom. Skrzyżowany został czarny kot amerykański krótkowłosy z kotami burmskimi co w efekcie dało powstanie kotów bombajskich. Pomysł stworzenia kota, który miałby wspaniałą szatę w kolorze czerni i oczy w kolorze miedzianym narodził się w głowie Pani Nikki Horner. Była to osoba związana z wszelkimi, innymi rasami kotów i była w tym faktycznie dobra, ponieważ zdobyła wiele nagród w swojej karierze hodowlanej. Pierwsze próby stworzenia takiej idealnej rasy niestety nie przyniosły zamierzonego efektu. Dopiero w 1965 roku udało się stworzyć rasę kotów, które oczyma wyobraźni widziała wcześniej Pani Horner. Nazwa rasy kotów bombajskich nie ma tak naprawdę odzwierciedlenia z miejscem ich pochodzenia. W Bombaju żyją duże osobniki czarnej pantery, stąd ta nazwa.

Charakterystyka i właściwości rasy kotów bombajskich

Pochodzenie: Tajlandia

Długość życia: 10 -17lat

Wysokość w kłębie: 25-30cm

Waga: 3,5kg

Koty bombajskie są średniej wielkości kotami, które są dość muskularnie zbudowane. Budowa jednak nie przeszkadza im w tym, żeby poruszać się jak najbardziej z gracją i delikatnością. Bobmbajczyki posiadają krótkie, przylegające, miękkie w dotyku futro. Umaszczenie jedyne poprawne, które jest dozwolone u tej rasy to umaszczenie w kolorze czarnym. Oczy zaś kotów tej rasy powinny być w odcieniach koloru miedzi, oraz złota. Koty bombajskie cechują się wielkim spokojem i zrównoważeniem. Nie są to koty, które lubią wprowadzać nutkę zamieszania w życie domowników, ale pewnie nie raz im to wychodzi niechcący. Są to koty zdecydowanie lubiące kontakt z człowiekiem. Nie mają jednak tak, żeby spośród wszystkich członków rodziny wybierały sobie jedną osobę, której byłby całkowicie oddane. Koty te rozdzielają swoją miłość i sympatię po równo. Nikt nie będzie się przez niego czuł pokrzywdzony, to pewne. Bombajczyki lubią pieszczoty wszelkiej maści. Czasem w sposób dość nachalny potrafią poinformować domownika o tym, że czas na jego pięć minut. Gdy już człowiek wykona swą powinność, kot na pewno da znać jak mu dobrze głośniejszym mruczeniem. Lubią znajdywać sobie w domu miejsca, w których panuję ciepło. Spotkać je można często pod kołdrami, czy kocami, a także bardzo lubią po prostu spędzać czas siedząc na kolanach swoich opiekunów. Zdarza się również, że te spokojne zwierzęta będą chciały porozmawiać, wtedy nie jest trudno nie usłyszeć tego co mają do powiedzenia. Są to koty, które potrafią się dostosować do różnych panujących warunków. Jak w większości przypadków koty bombajskie lubią się bawić. Mądre i pojętne koty, które są w stanie się nauczyć aportowania, oraz przy zaangażowaniu opiekuna można również wyprowadzać bombajczyka na spacer na smyczy. Koty bombajskie z racji na swoje usposobienie niekoniecznie mogą przepadać za obecnością dzieci w domu. Dzieci lubią tworzyć nieraz swego rodzaju hałas, który nie idzie w parze z kotem bombajskim. Małe dzieci potrafią zestresować kota bombajskiego, co czasami prowadzi do wzmożonego gubienia sierści przez zwierzaka. W kwestii dogadywania się z innymi zwierzętami raczej bombajczyki tolerują i akceptują inne stworzenia.

Ciekawostki

– Koty bombajskie wyglądem mogą przypominać miniaturowe wersję czarnych panter. Ktoś kto chciałby trochę egzotyki w domu powinien się zastanowić nad wyborem kota właśnie tej rasy.

Przypadłości chorobowe

Koty bombajskie są zwierzętami, które należą do ras kotów zdrowych. Z racji jednak na to, że są to koty wytworzone w krzyżówkach mogą się jednak borykać z jakimiś schorzeniami, które mogą wyniknąć na podłożu genetycznym. Wybierając danego osobnika z hodowli lepiej się zabezpieczyć i upewnić jakie prawdopodobieństwo będzie akurat u tego prosząc hodowcę o badania rodziców bombajczyka, które powinien posiadać.

Wskazówki pielęgnacyjne

Pielęgnacja u kotów bombajskich nie wymaga wiele energii w to włożonej. W trakcie, gdy kot jest w okresie gubienia sierści zaleca się wzmożoną częstotliwość szczotkowania. W zależności ile akurat włosa traci dany osobnik. Podobno koty tej rasy nie kłaczą aż tak bardzo, więc może się zdarzyć, że będzie wystarczyło parę razy na tydzień przeczesać zwierzaka. Tak jak w przypadku większości kotów i ich pielęgnacji trzeba pamiętać o paru kluczowych, podstawowych elementów dbania o kota. Trzeba pilnować, żeby regularnie były podcinane pazury kotom, sprawdzać i w razie potrzeby oczyszczać kotom uszy, oraz oczy. W momencie, gdy zależy nam na tym, żeby kot bombajski się odpowiednio rozwijał i był w dobrej kondycji, trzeba zadbać o zbilansowaną dietę. Zaleca się również dbanie o higienę jamy ustnej, dlatego powinno się systematycznie szczotkować zęby kotom. Osobniki tej rasy cenią sobie spokój, ale również nie odpuszczają takich elementów dnia, jak po prostu zabawa. Miejscem życia dla takiego kota idealnym wydawałby się dom z ogrodem, gdzie mógłby sobie polatać. Nie jest to jednak niezbędne do tego, żeby kot się czuł dobrze. [ratings]

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 3.6]

Komentarze

komentarzy