kot birmański

Kot birmański

1495

Kot Birmański rys historyczny rasy

Koty birmańskie są kotami, które tak naprawdę nie mają dokładnie ustalonego pochodzenia. Teorii dzięki, którym miały wziąć się na świecie jest naprawdę sporo. Ludzie, którzy żyli na terenach Birmy nadawali kotom tej rasy nadzwyczajne moce, wręcz można powiedzieć, że były uznawane za boskie stworzenia. Nawet był nazywany świętym kotem Birmy. Ludzie wierzyli, że niesamowity kolor oczu, w których posiadaniu były koty birmańskie miały nieść za sobą magię bogini, która w ten sposób nagradzała wiernych za oddanie. Również koty birmańskie niekiedy były uznawane za wcielenia zmarłych mnichów. Prawdopodobnie jednak koty birmańskie powstały na terenach Francji, w której zajmowano się hodowlą kotów, które pochodziły z obszarów Birmy. W późniejszym czasie trafiły one po przez transport na tereny Europy, gdzie zapoczątkowana została ich hodowla. Na terenie Francji rasa została zatwierdzona w roku 1922, zaś rejestracja w Anglii miała miejsce w 1966 roku.

Charakterystyka i właściwości rasy kot birmański

Pochodzenie: Francja

Długość życia: 12 – 16 lat

Długość ciała: ok. 70cm

Waga: 3 – 7kg

Koty birmańskie posiadają średniej długości futro i nie posiadają one podszerstka. W dotyku futro jest bardzo delikatne i jedwabiście miękkie. Z powodu prawie całkowitego braku podszerstka sierść kotów nie ma problemów z filcowaniem, co wiele ułatwia. Umaszczenie, w którym występuję osobnik danej rasy powinno być w typie colourpoint i tu można rozróżnić jeden wyjątek, którego się nie uznaje, mianowicie chodzi o śnieżnobiałe skarpety. Na ciele kota elementy ciemniejsze występować mogą w odcieniach koloru błękitu, fioletu, brązu, czy czerwieni. Charakterystyczne również u osobników tej rasy są niesamowicie błękitne oczy, które potrafią zahipnotyzować swoją głębią. Koty birmańskie potrafią skupić na sobie uwagę naprawdę wielu osób i to różniących się wiekiem. Są to koty, które idealnie sprawdzą się dla osób starszych, młodych, singli. Mogą być one wyborem naprawdę dla każdego. Nawet w sytuacji, gdy dom jest wypełniony dziećmi, to nie ma to najmniejszego problemu. Osobniki tej rasy są ogromnie cierpliwe, ale jednak w trakcie zabawy dziecka z kotem powinien czuwać nad tym ktoś dorosły. Tolerują one inne zwierzęta. Koty o łagodnym usposobieniu, cechujące się inteligencją i niesłychanym sprytem. Ciekawe świata zrobią rewizję całego domu, gdzie przy okazji człowiek może się zadziwiać codziennie w jakich miejscach spotkać można kota i o ilu zakamarkach zapomniał, albo nie miał tak naprawdę pojęcia. Nie są to koty, które wydają z siebie głośne dźwięki, zaliczają się raczej do cichych stworzeń. Birmany są kotami towarzyskimi, które cenią sobie bardzo kontakt z człowiekiem. Gdy przychodzi odpowiedni czas i miejsce, uwielbiają brać udział w codziennych pieszczotach. Koty birmańskie nie są typem kotów, które lubią się wypuszczać na jakieś wędrówki, są raczej kotami domatorami, które będą się bardzo dobrze czuły w mieszkaniach nie za dużych. Wielki dom z ogrodem nie jest ich rajem na ziemi.

Ciekawostki dotyczące rasy

– Koty birmańskie mimo upływu lat cieszą się swoją ogromną popularnością. W Stanach Zjednoczonych występują one w dziesiątce najbardziej popularnych ras kotów.

– Ciekawe jest to, że koty birmańskie tak samo jak koty syjamskie na początku są całe białe i zagadką jest wtedy jaki odcień przybiorą w późniejszym czasie. Jaki kolor będą miały ich kończyny, uszy, maska, oraz ogon. Ponieważ one ciemnieją u birmanów.

Przypadłości chorobowe kotów birmańskich

Koty birmańskie nie mają większych problemów ze zdrowiem. Jednak występuję parę schorzeń, które potrafią się przypałętać do birmana. Koty tej rasy mogą mieć problemy ze stawami (dysplazja stawu biodrowego), problemy z wątrobą, niewydolność nerek. Zdarzają się również dolegliwości związane z oddychaniem kotów birmańskich. Mianowicie może im się zatykać nos i wtedy specyficzny odgłos oddychania przez usta kota powinny zasygnalizować właścicielowi, żeby od razu się z kotem udał do weterynarza.

Wskazówki pielęgnacyjne

Koty takie jak birman nie potrzebują wiele zachodu, jeżeli chodzi o kwestię pielęgnacji. Posiadają one długie futro, które nie ma podszerstka, dlatego też nie jest ono zbyt skomplikowane w dbaniu. Nie ma ono dzięki temu również skłonności do matowienia. Spokojnie wystarczy, gdy koty birmańskie będą czesane raz w tygodniu. Przychodzi czas w roku, gdzie koty gubią włos zimowy. Dzieje się to w okresie wiosennym i wtedy zaleca się, aby wyczesywanie było wykonywane ze zwiększoną częstotliwością. Również trzeba pamiętać o tak istotnych sprawach jak sprawdzanie oczu, uszu, oraz pazurków kotom, a żeby nie wynikły później z zaniedbania niepotrzebne komplikacje. Regularnie także powinno się zaglądać kotom birmańskim do zębów, czy aby nie zbiera się na nich kamień nazębny, który potrafi wywołać w późniejszym czasie różne choroby. Żeby tego uniknąć wskazane jest szczotkowanie zębów kota. Bardzo ważną rzeczą jest to, żeby koty birmańskie były karmione w sposób jak najbardziej odpowiedni. Dieta powinna być zbilansowana i ułożona pod wiek kociaka, żeby prawidłowo się rozwijał. W sytuacji, gdy dłużej nie będzie opiekuna w domu, warto pomyśleć o tym, żeby zadbać o rozrywkę dla kota. Niech zabawki będą zróżnicowane, żeby kot czekając się nie zanudził. W każdym sklepie zoologicznym można dostać różnego rodzaju drapaki i nie tylko. Właściciel musi pamiętać, że firmany naprawdę źle znoszą samotność i sprawić, żeby gościła u niego jak najmniej. [ratings]

Komentarze

komentarzy