kot balijski

Kot balijski

1883

Kot balijski rys historyczny rasy

Jak to w wielu kwestiach się zdarza rasa kotów balijskich nie była wynikiem celowego krzyżowania kotów. Jak to w wielu dziedzinach się zdarza, czasem pewne niesamowite rzeczy, żeby powstały potrzebują przypadku. Tak się właśnie i tu. Gdy już koty balijskie zostały odkryte hodowcy zdecydowanie się na nie uparli i dalszy etap hodowli był już całkowicie zamierzony. Za kuzynów bliskich kotów balijskich uznaje się koty syjamskie, które wedle wszelkich opinii różnią się od balijskich wyłącznie długością futra i jego gęstością. Nazywane nawet były na początku kotami syjamskimi długowłosymi. Nazwa rasy wzięła swój początek prawdopodobnie od tancerek, które podczas wykonywania tańca przypominały delikatność, która towarzyszy kotom balijskim w trakcie ruchu. Tancerki te były z wysp Bali.

Charakterystyka i właściwości rasy 

Pochodzenie: Stany Zjednoczone

Długość życia: 9 – 15 lat

Długość ciała: 60cm

Waga: 2 – 5kg

Koty balijskie są kotami zaliczającymi się do kotów o średniej budowie ciała. Można śmiało powiedzieć, że sylwetką bardzo przypominają swoich kuzynów Syjamów. Smukłe koty, które poruszając się robią to wyjątkowo zgrabnie i z niesłychaną gracją. Futro, którym są przyodziane jest pół – długie, bardzo delikatne w dotyku, oraz piękne w wyglądzie. Zdecydowanie rzucającym się w oczy punktem w wyglądzie kota balijskiego jest jego oryginalny ogon, którego włos układa się w taki sposób, że przypomina coś na wzór pióra i jest miękkie w dotyku. Jeżeli chodzi o kwestię umaszczenia, w których występują przedstawiciele rasy kotów balijskich, to uznaję się tak naprawdę te same kryteria kolorystyczne co w przypadku kotów syjamskich. Jest to umaszczenie w typie point, np. chocolate point, lilac point, seal point. Owe umaszczenie charakteryzują się zróżnicowaną barwą futra, która jest ciemniejsza na uszach, pyszczku, łapach, oraz ogonie, a jaśniejsza na tułowiu. Koty balijskie oprócz wspaniałego umaszczenia posiadają również oczy, które są wypełnione niesamowitym kolorem błękitu. Dzięki nim są one wizualnie bardziej egzotyczne. Koty balijskie należą do kotów, które są zdecydowanie ciekawe świata. Znajdując się w domu, czy w nowych miejscach, nie zbadanych trzeba dać im chwilę, a wejdą gdzie się da i sprawdzą co się da. Są to zwierzęta o ogromnym temperamencie, któremu oczywiście towarzyszy niesamowita chęć do zabawy. Niezwykłe zwierzęta, które uwielbiają kontakt z ludźmi. Potrafią z człowiekiem stworzyć wspaniałą więź, można nawet powiedzieć, że przyjaźń. Towarzyskie koty balijskie, które także idealnie będą się czuły w domach pełnych małych dzieci. Lubią sobie one niekiedy porozmawiać, wydając z siebie przy tym dość głośne dźwięki. Można śmiało powiedzieć, że koty te lubią się wspinać, co za tym idzie, mianowicie to, że są niesłychanie odważne, co w niektórych przypadkach może okazać się groźne. Lepiej zawsze mieć pod kontrolą co robi kot. W kwestii kontaktów z innymi przedstawicielami ras kotów, czy psów są to przeważnie koty cechujące się naprawdę dużą tolerancją. Koty balijskie nie przepadają za sytuacjami, gdzie muszą zostać same. Po prostu nie lubią samotności. Dlatego wiedząc, że czasem się może zdarzyć, że dłużej właściciela nie będzie w domu, powinien zadbać o to, żeby kot miał zapewnione zabawki, którymi będzie mógł sobie uprzyjemnić oczekiwanie na swojego opiekuna, oraz osoba, która ma pod opieką kota powinna się zastanowić nad sprawieniem mu kociego przyjaciela. Dwa koty, przychodzi na myśl, że od razu podwójne zamieszanie, wszystko podwójne. Otóż właśnie, w wielu sytuacjach okazuje się, że takie rozwiązanie jest najlepszym jakie można było wybrać.

Ciekawostki

– Gdy kot nie posiada umaszczenia, które jest dozwolone w kręgu uznawanych kolorów kotów balijskich, jest uznawany natychmiastowo za inną rasę.

Przypadłości chorobowe

Koty balijskie uchodzą w świecie za koty, które ogólnie nie mają co narzekać na brak zdrowia. Przeważnie cieszą się dobrym zdrowiem, ale wiadomo, że choroby nawet największy przykład zdrowia potrafią dopaść. Tak się zdarza również i w tym wypadku. Spotykane są także choroby, które mają podłożę genetyczne. Choroby, które mogą się podłączyć do kota balijskiego to m.in. wrodzone wady serca, zez, oczopląs, postępujący zanik siatkówki, nowotwory, choroby oskrzeli,oraz problemy z łapami.

Wskazówki pielęgnacyjne

Futro, w którego posiadaniu jest osobnik kota balijskiego zasługuję na delikatną pielęgnacje, z racji, że jest bardzo wrażliwe. Dzieje się tak dlatego, że koty tej rasy nie mają kociego podszerstka, co sprawia również, że sierść ta nie ma większych tendencji do kołtunienia się. Pamiętać koniecznie trzeba, żeby były wykonywane czynności, które zaliczają się do podstawowych zabiegów wykonywanych przy kotach. Kontrolować trzeba uszy kotów, oraz regularnie je czyścić, jeżeli zauważymy, że jest taka potrzeba. Podcinanie pazurków, obserwowanie oczu i kiedy znajdzie się w nich wydzielina, przemywanie ich. Również nie można zapomnieć o tym, żeby dostarczane jedzenie kotu balijskiemu było bogate we wszystkie potrzebne składniki. Kot, który będzie dobrze odżywiany, oraz będzie miał zapewniony ruch w ciągu dnia, wypełniony różnymi zabawami ze swoim opiekunem będzie utrzymany w dobrej kondycji fizycznej, jak i psychicznej. [ratings]

Komentarze

komentarzy