Kot Angora Turecka - opis rasy

Kot Angora Turecka – opis rasy

1710

Rys historyczny rasy – kotów Angora Turecka

Angora turecka jest jedną z najstarszych ras kotów żyjących na świecie, które wytworzone zostały w sposób naturalny. Nazwa kotów wzięła swój początek od miejsca znajdującego się na terenie Turcji, mianowicie chodzi tu o stolice Turcji, Ankare, która niegdyś była nazywana Angorą. Pierwsze wzmianki dotyczące kotów tej rasy pojawiły się już w XVI wieku, kiedy to były sprowadzane z Turcji na tereny takich krajów, jak Rosja, Francja, Afganistan, czy Włochy. Z biegiem upływu lat popularność angor tureckich rosła. Działo się tak do czasu, gdy pojawiły się persy, które zgarnęły jednak większe zachwyty ludzi. Hodowcy postanowili nadać angorze wspanialszy wygląd i zaczęli tym samym krzyżować tureckie zwierzęta z kotami perskimi. Niestety nie przyniosło to zamierzonego efektu. Angory były wspaniałe ze względu, że nie musiały być krzyżowane, żeby były piękne, w ten sposób straciły czystość genetyczną, co wpłynęło na ich niekorzyść. Zagrożenie wyginięcia rasy sprawiło, że hodowcy postanowili wziąć się w garść i ustalić jakiś plan, według, którego miała się odbywać hodowla angor. Angorę turecką na terenach Europy uznano całkiem niedawno bo w roku 1982, zaś jej kolorystyczne odmiany w roku 1993.

Charakterystyka i właściwości rasy Angora Turecka

Pochodzenie: Turcja

Długość życia: 13 – 18 lat

Wysokość w kłębie: 20 – 25cm

Waga: 3 – 5kg

Angory tureckie są kotami o średniej wielkości. Poruszają się w sposób elegancki i z niesłychaną gracją, a to również dlatego, ponieważ posiadają smukłe ciało o wydłużonym tułowiu. Osobniki tej rasy mają pół – długie futro, które jest bardzo puszyste, oraz miękkie w dotyku. Właściwości tego futra są naprawdę imponujące, ze względu na to, że powodują to, że angory potrafią wytrzymać bardzo skrajne warunki atmosferyczne. Angory tureckie można spotkać w różnych wariacjach kolorystycznych. Najbardziej preferowane są te koty w kolorze białym, ale oprócz zobaczyć można również przedstawicieli tej rasy w kolorach np. czerni, niebieskiego, niebieskiego dymnego, czarnego dymnego, rudego tabby. Jednak mimo tego, że kolorowe odmiany angory są przepiękne i mają swoich miłośników, największą popularnością cieszy się odmiana klasyczna. Elementem również przykuwającym uwagę są ich oczy, czasem bardzo charakterystycznie ubarwione, ponieważ każda z tęczówek potrafi mieć inny kolor. Jedno oko może być w kolorze niebieskim, a drugi zaś w kolorze pomarańczowym, czy brązowym. Nie jest to regułą dla wszystkich angor tureckich, ale jest to faktycznie spotykane. Z reguły angory tureckie bardzo sprawnie nawiązuję relację z ludźmi. Są to koty towarzyskie, które nie mają najmniejszego problemu, gdy w domu, w którym mieszkają są również młodzi ludzie i kontakty z nimi są jak najbardziej pomyślne. Najlepszy przyjaciel człowieka, którego darzą niesłychanym zaufaniem, gdy tylko poczuję, że warto. Koty tej rasy wybierają sobie tak właściwie jedną, najważniejszą osobę spośród całej rodziny, której są oddane. Angory tureckie są zwierzętami bardzo aktywnymi i żywiołowymi. Ich ciekawość świata, który mają dookoła siebie jest ogromna. Zabawy, które uskuteczniają w ciągu dnia potrafią im zająć większość jego trwania. Zamiłowanie do wspinania się i przebywania w domu na miejscach, które są usytuowane na najwyższych możliwych punktach. Kot mając wtedy wszystko pod kontrolą i bacznym okiem może spokojnie odpoczywać. Angory są niezwykle oryginalnymi kotami, które jak w sumie bardziej przedstawiciele psich ras lubią, gdy mają styczność z wodą. Nie trzeba je zmuszać do tego, żeby pływały. Przy każdej nadarzającej się okazji korzystają z możliwości wejścia do wody. Są to koty, dla których również drzwi nie stanowią żadnej przeszkody, ponieważ cwane zwierzaki są w stanie je sobie otworzyć. Dlatego śmiało można powiedzieć, że są to koty niesłychanie mądre i obrotne.

Ciekawostki

Angory tureckie są uznawane za jedną z najstarszych ras kotów wytworzonych w sposób naturalny.

– Legenda głosi, że angora turecka była uwielbianą rasą kotów przez samego Mahometa. Wyjątkowości im dodawały oczy o różnym kolorze.

Przypadłości chorobowe

O zdrowiu kotów w rasie angory tureckiej dużo mówić nie trzeba. Są one po prostu niesamowicie zdrową rasą. Bywa jednak, że nawet rasa, która cieszy się dobrym zdrowiem potrafi zachorować. W przypadku angor takimi schorzeniami mogą być kardiomiopatia przerostowa, która jest chorobą serca, dotykającą wiele innych ras kotów, oraz ataksja, która objawia się zaburzeniem koordynacji ruchowej. Z racji na to, że wiele ras kotów, które są w kolorze białym borykają się z problemem głuchoty, angorę niestety również potrafi dotknąć ten problem.

Wskazówki pielęgnacyjne

Pielęgnacja angor tureckich nie zajmuje dużo czasu. Trzeba po prostu być w tym systematycznym. Angory posiadają futro, które w okresie letnim obficie gubią, wtedy faktycznie szczotkowanie futra powinno odbywać się codziennie. Istotne także jest dbanie o pazury kota, żeby miał je regularnie obcinane, kontrola stanu uszu, oraz ich higiena, oraz sprawdzanie, czy z oczami kota jest wszystko dobrze. W razie, gdyby coś się w nich zbierało, odpowiednie zabiegi przemywania ich. Osobniki tej rasy są kotami aktywnie się bawiącymi, dlatego warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju zabawki, przy których kot będzie jeszcze bardziej różnorodnie spędzał swój czas. Jedzenie kota powinno być odpowiednio dobrane, do aktualnego momentu rozwojowego kota, żeby zawierało wszystkie najpotrzebniejsze składniki, które są potrzebne właśnie w tym czasie. [ratings]

Komentarze

komentarzy