husky syberyjski

Husky syberyjski

10463

Husky syberyjski rys historyczny rasy

Husky Syberyjski jest rasą w typie pierwotnym, należącą do grupy szpiców, zaklasyfikowana do sekcji północnych psów zaprzęgowych. Jak sama nazwa wskazuję psy tej rasy pochodzą z Rosji, a konkretniej z Syberii. Hodowane były one tam przez zamieszkujących rejony Kołymy Czukczów, Koriaków, Kamczadalów, oraz Jukagirów. Każde plemię stworzyło taki typ psa myśliwskiego, jaki był im obecnie potrzebny. Ludzie Czukczy żyli na terenach półwyspu, który rozciągał się i szedł w kierunku Alaski. Z biegiem czasu i z racji na fakt, że klimat zaczął się ochładzać, psy zaczęto wykorzystywać do ciągnięcia sań. Samo to oznacza, że psy, które pełniły takie funkcje musiały się cechować siłą, wytrzymałością i zdecydowanie odpornością na bardzo złe warunki atmosferyczne. Czasami husky miały do pokonania ogromne dystanse. Gdy miało miejsce polowanie przeważnie wykorzystywano do zaprzęgu między sześć, a osiem psów. Im więcej do przetransportowania, tym więcej psów było potrzebnych i tym szybciej i sprawniej. Husky sprowadzone były do Kanady w 1909 roku, a osobą, która była osobą sprawczą tego był William Goosak, rosyjski handlarz futer. Duże zainteresowanie rasą hodowców miało miejsce w latach 1950 – 1960. Europa również przywitała przywiezione pierwsze egzemplarze tej rasy.

Charakterystyka i właściwości

Pochodzenie: Syberia

Długość życia: 12 – 15 lat

Wysokość w kłębie: Samiec 54 – 60cm Samica 50 – 56cm

Waga: Samiec 20 – 27kg Samica 16 – 23kg

Husky Syberyjski zalicza się do psów o średniej wielkości. Jest to pies zdecydowanie mocny, ale nie ociężały, jeżeli chodzi o budowę ciała. Psy tej rasy posiadają dwuwarstwową szatę, bardzo bujną i gęstą. Umaszczenie tych psów potrafi być niebywale zróżnicowane. Jednak wariacje kolorystyczne w, których najczęściej można spotkać osobniki tej rasy to: szara, wilczasta, czarna, czekoladowa, ruda, łaciata i także złocista z bielą. Dozwolone jest jeszcze występowanie rysunku dowolnego na głowie psa. Bardzo charakterystycznym elementem przyciągającym uwagę w wyglądzie husky syberyjskich są ich niesamowite w kolorycie oczy. Kolory, które mogą przybierać oczy psów to granat, niezwykle lodowaty odcień błękitu, brąz, a także kolor bursztynu. Oczy są oryginalne nie tylko dlatego, że potrafią przybrać takie kolory, ale dlatego, że każde może mieć różny kolor. W, niektórych egzemplarzach bywa tak, że jedno oko jest w kolorze błękitu, a drugie brązu. Dodaje to wyjątkowości rasie. Są to mądre psy, które dość szybko uczą się nowych rzeczy. Bardzo ważne jest, żeby zajęcia, czy ćwiczenia przez niego wykonywane były zróżnicowane, ponieważ potrafią bardzo szybko się znudzić. Szkolenie psów rasy siberian husky nie należy do najłatwiejszych. Osoba, która chce się podjąć opieki, oraz szkolenia osobnika tej rasy musi być zdecydowanie konsekwentna w tym jak postępuję z psem, oraz cechować się musi cierpliwości, bo ta może się na pewno przydać. Jej nigdy za wiele. Co do relacji husky z dziećmi, to pewnie, gdy od początku jego życia będzie socjalizowany i przyzwyczajony do obecności dzieci, nic się nie stanie, oczywiście zawsze powinna być przy tym osoba dorosła. Uważa się, że husky syberyjskie są w stanie pokochać każdego niezależnie od jego wieku.

Ciekawostki

– Dzięki temu, że siberian husky posiadają grube futro i są przystosowane do ciężkich warunków atmosferycznych są w stanie wytrzymać bardzo niską temperaturę w przedziale od -50 do -60 st. C.

Przypadłości chorobowe

Problemami z, którymi mogą się zmagać husky syberyjskie to postępujący zanik siatkówki,zaćmę, problemy związane ze stawami, w tym dysplazję stawów biodrowych, niedoczynność tarczycy, padaczka, choroby serca, paraliż krtani. Bardzo ważna jest odpowiednio dobrana dieta, która będzie bogata w cynk, na który brak często narzekają te psy. Zdarzają się przypadki otyłości, dlatego trzeba pamiętać, żeby nie przesadzić. Przesadzić również można z treningami i przetrenowaniem psa, co tym gorsze dla zwierzaka jak dzieje się to w trakcie jego wzrostu i rozwoju.

Wskazówki pielęgnacyjne

Husky Syberyjskie linieją mocniej w ciągu roku tak naprawdę dwa razy. Wtedy potrzeba wyczesywania może być nawet codziennie. W normalnym okresie bytowania psa, zaleca się regularne szczotkowanie.

Niewątpliwie, żeby utrzymać psa rasy Husky Syberyjski w dobrej kondycji psychicznej oraz fizycznej konieczne jest zapewnianie psu dużej dawki aktywności fizycznej każdego dnia. Trzeba pamiętać o jego docelowym przeznaczeniu jakim było ciągnięcie sań. Nie jest to zatem zdecydowanie pies, który będzie miał ograniczane spacery, on potrzebuję mieć kilometry w łapach. Tak samo kwestia miejsca, w którym husky powinien spędzić swoje życie. Bardzo zalecaną opcją jest to, żeby pies miał, gdzie wyjść na dwór, żeby miał przestrzeń. Dom z ogródkiem, w którym mógłby spędzać dni, przy okazji stróżując. Przy domach z ogródkiem może wyniknąć problem kopania w nim, ponieważ zdarzają się przedstawiciele tej rasy bardzo w tym się lubujące. Husky Syberyjskie to nie są psy, które lubią samotność, dlatego warto, żeby osoba, która się zdecydowała na psa tej rasy miała tego świadomość, oraz tego, że psy, czy to husky, czy innej rasy jak zostają na dłuższy czas same prędzej czy później zaczną się nudzić i sobie znajdą zajęcie, ale może to się źle skończyć dla domu.

Jednorożec SEO[ratings]

Click to rate this post!
[Total: 10 Average: 4.3]

Komentarze

komentarzy