drugi kot w domu

Drugi kot w domu

4237

Czy warto przygarnąć drugiego kota?

Jesteś właścicielem jednego kota i po pewnym czasie zaczynasz się zastanawiać nad przygarnięciem kolejnego?. Męczą Cię pytania, czy na pewno poradzisz sobie z opieką nad dwoma kotami i czy koszty utrzymania nie staną się zbyt wysokie? Spokojnie, nie jest tak źle .

Dwa koty dają dwa razy więcej radości i szczęścia swojemu właścicielowi, a koszty utrzymania są jedynie nieznacznie wyższe. Dzieje się tak m.in. dlatego, że kot będący jedynakiem zajada swoje poczucie samotności i nudy, przez co spożycie karmy jest spore. Kot mający towarzysza nie koncentruje się tak bardzo na jedzeniu mogąc się bawić. Jeśli zaś chodzi o obawy dotyczące wystarczającej ilości miejsca, to pamiętajmy, że koty nie zajmują tak dużo przestrzeni, jak np. pies, ponieważ wykorzystują dodatkowy wymiar powierzchni – wysokość. Opieka nad dwoma kotami jest dużo łatwiejsza niż nad jednym – koty zajmują się sobą, zamiast absorbować właściciela. Kot mieszkający jako jedynak w domu będzie stale chodził za swoim właścicielem, domagał się pieszczot, zabawy, dodatkowych porcji jedzenia.

W zachowaniu dobrostanu kota dużą wagę należy przykładać do jego psychiki. Koty są niezwykle wrażliwymi zwierzętami, ale dość powściągliwie okazują emocje. Właściciel kota musi nauczyć się mowy ciała swojego zwierzaka, by rozumieć co ten chce mu dać do zrozumienia. Jednym ze sporych problemów, z jakimi boryka się niewychodzący kot, jest nuda. Średnio kot przesypia 14-16 godzin na dobę, a pozostały czas zajmuje mu jedzenie, higiena, zabawa i uczestniczenie w życiu właściciela. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednio dużo zajęć kotu, pomyślmy o przygarnięciu drugiego zwierzaka. Dzięki temu koty będą mogły zagłuszyć nudę, jaka ogarnia zwierzaki po wyjściu właściciela. Znudzony kot oznacza także więcej zniszczonych mebli, bo zwierzę musi wyładować w jakiś sposób nagromadzoną energię. Samotny kot często daje wyraz swojej frustracji agresją, szaloną zabawą w nocy czy niszczeniem sprzętów. Zwierzak mający towarzysza uczy się prospołecznego (czy raczej prokociego) zachowania i może komunikować się z osobnikiem swojego gatunku, co jest ważne dla jego zdrowia psychicznego.

Dwa koty to także odpowiedź na samotność zwierzęcia podczas naszych całodziennych wyjazdów czy dłuższych posiedzeń w pracy – łatwiej im je znieść, gdy są razem. Pamiętajmy także, że dzięki swojemu towarzyszowi, kot będzie nas mniej gryzł i drapał w zabawie – do nas będzie przychodził głównie po pieszczoty.

Nasze obawy może budzić także to, czy koty się polubią. Pamiętajmy, że nie są one samotnikami, jak się błędnie uważa. Owszem, nie polują w stadzie lecz pojedynczo, ale koty wolnożyjące żyją w gromadzie, gdzie niezwykle ważne są wzajemne zależności. Nasze zwierzaki też dojdą do porozumienia, jeśli tylko odpowiednio przygotujemy naszego rezydenta na przyjęcie towarzysza. O tym jednak napiszemy w innym artykule. Obserwowanie zaś dwóch kotów, gdy się bawią, ganiają, wzajemnie myją i śpią przytulone jest świetnym przeżyciem.

Jeśli zatem zastanawiacie się nad tym, czy dwa koty to lepsze rozwiązanie niż jeden, to mam nadzieję, że teraz odpowiedź twierdząca nasuwa się Wam sama.

[ratings]

Click to rate this post!
[Total: 9 Average: 3.7]

Komentarze

komentarzy