szczepimy kota

Czy należy szczepić kota

2916

Czy należy szczepić kota a jeżeli tak to jakie szczepionki i na co ?

W Polsce nie ma obowiązkowych szczepień kota, jednakże uważam, że należy zadbać o jego zdrowie a tym samym o zdrowie osób z nim przebywających. Rodzaje szczepionek i ich częstotliwość podawania zależne jest od wieku kota. Dlatego najlepiej jest skonsultować te sprawy z weterynarzem i zaufać mu w tej kwestii.

Jakie szczepionki dla naszego kota ??

Przede wszystkim należy naszego „kociambra” zaszczepić na szczególnie groźną dla ich zdrowia panleukopenie

„Panleukopenia kotów. Znana również jako: zakaźne zapalenie jelit kotów, tyfus koci, nosówka kotów, agranulocytoza. Jest to zakaźna, wysoce zaraźliwa, wirusowa choroba wszystkich kotowatych.”

Należy również zaszczepić kota na hesperwiroze i kalciwiroze ( popularnie nazywanymi kocim katarem), nawet w przypadku nie wychodzącego kota domowego ponieważ istnieje duże ryzyko zarażenia się kota tymi chorobami od domowników którzy mogą dostarczyć wirusa nieświadomie z zewnątrz za pomocą wierzchniej odzieży , na przykład butów. Koty wychodzące na zewnątrz, wolnobiegające należało by zaszczepić również na wściekliznę.

Kiedy szczepić kota ??

Kota szczepimy już „za młodu” na powyższe choroby najlepiej zaszczepić kota już w wieku 8 tygodni , należało by powtórzyć szczepienia po raz drugi w okresie 8 do 14 tygodnia życia

Czy trzeba powtarzać szczepienia u kotów ??

Tak, moim zdaniem trzeba je powtarzać, częstotliwość powtarzania szczepień u kotów zależna jest od trybu życia i rzadziej szczepimy koty domowe niewychodzące, wystarczy raz na 2 – 3 lata a koty biegające „wolno” należało by szczepić co roku.

O czym należy pamiętać w przypadku szczepień ??

Należy pamiętać o tym aby nie szczepić kota jednocześnie na kilka chorób bo mogą powstać komplikacje, przestrzegać kolejności szczepień, oraz szczepić kota odrobaczonego.
Nade wszystko należy pamiętać aby wszelkiego rodzaju szczepienia i kwestie zdrowotne naszego kota konsultować na bieżąco z weterynarzem[ratings]

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4]

Komentarze

komentarzy