Cocker Spaniel

Cocker Spaniel

6825

Cocker Spaniel rys historyczny rasy

Cocker spaniele zostały stworzone, żeby wykorzystać je w celach myśliwskich. Miały służyć jako psy, które wypłaszały ptactwo. Dlatego też należą one do grupy płochaczy. Rozróżniano dwa typu spanieli, mianowicie podział polegał na tym, które ze spanieli zajmowały się danym zadaniem. Były spaniele, które pracowały w wodzie i one nazywane były terminem dowodne, oraz te, które swoją pracę wykonywały pomagając myśliwym na lądzie, tzw. lądowe. Na samym początku termin ”spaniel” był używany ogólnie, co oznaczało psa myśliwego danego typu. Nie było końca, jeżeli chodzi o podziały. Lądowe również jeszcze bardziej się wyspecjalizowały w konkretnych czynnościach. Istniały spaniele satery, które za cel miały wystawianie zwierzyny, oraz springery , które wypędzały różne ptaki z krzaków, co ułatwiało myśliwym upolowanie ptaszyny i jej ustrzelenie. Nazwa spaniel uznaje się, że pochodzi od języka starofrancuskiego, a mianowicie od słowa ”espaigneul”, co tłumacząc na polski znaczy pies hiszpański. Znaczy to, to że psy rasy cocer spaniel są powiązane z psami, które hodowane były w Hiszpanii i wykorzystywane one były w celach myśliwskich oraz uwielbiały aportować. Rasa cocker spanieli stała się znana w XIX wieku. Miało to wszystko miejsce, gdy zawitały spaniele do Anglii z Hiszpanii. W roku 1893 w Wielkiej Brytanii Kennel Club postanowił uznać cocker spaniela za odrębną rasę. Pare lat po wyodrębnieniu rasy, w roku 1902 wydano wzorzec opisujący rasę cocker spaniel. Ten moment był przełomowy i od tego czasu zaczęto prowadzić dwie linie hodowlane dla springer spanieli i cocker spanieli. Z biegiem lat cocker spaniele stały się bardzo popularne na całym świecie.

Charakterystyka i właściwości

Pochodzenie: Anglia

Długość życia: 12 – 15 lat

Wielkość w kłębie: Samiec 38 – 43cm Samica 36 – 41cm

Waga: Samiec 13 – 16kg Samica 12 – 15kg

Cocker spaniele należą do psów niedużych, posiadających zwartą budowę. Są to psy, które zaliczają się do grupy psów wodnych, aportujących, oraz płochaczy. Spaniele są typem psów wyżłowatych. Uszy psów tej rasy są dość długie, zwisające i pokryte długim, miękkim włosem. Całe ciało mają we włosie przylegającym, przyjemnym w dotyku. Wariacje kolorystyczne sierści cocker spaniela mogą być jednokolorowe: złote, czarne, czekoladowe, czekoladowo – podpalane, czarne – podpalane, oraz sobolowe. Albo inne wariacje kolorowe: biało – pomarańczowe, biało – czarne, blue roan, liver roan, tricolor. Spaniele są psami bardzo żywiołowymi, ruchliwymi i nade wszystko psami o bardzo łagodnym usposobieniu.Ich ciekawość świata jest niesamowita. Jak się posiada spaniela pod opieką, to wszędzie jest go pełno. Bardzo pociesznie okazują, gdy są w stanie radości. Gdy ktoś jest osobą propagującą ruch, to spaniel jako towarzysz będzie idealnym wyborem. Cocker spaniele cechują się niezwykle wyostrzonym zmysłem węchu, który bywa wykorzystywany w służbach mundurowych, w trakcie akcji, gdzie poszukiwane są narkotyki, materiały wybuchowe itp. Trzeba niezmiennie pamiętać o tym, że to są tylko zwierzęta, które powinny być od szczeniaka zabrane na szkolenie. Spaniele potrafią być niesamowitymi przyjaciółmi rodziny, trzeba po prostu wiedzieć jak nimi odpowiednio pokierować. Uwielbiają się bawić. Pamiętaj, że te psy mają instynkty łowieckie, które gdzieś w nim głęboko mogą być skrywane. Nie pozwól, żeby całkowicie w nich umarły. Organizuj psu zajęcia, które będą od niego wymagały nie tylko sprawności fizycznej, ale także umysłowej.

Ciekawostki

Ze względu na ich naturalną, wrodzoną radość życia i specyficzne merdanie przy tym ogonem, nazywane są również wesołym cockerem.

Przypadłości chorobowe

Schorzenia, które dotykają akurat tej rasy potrafią być usytuowane w różnych okolicach. Psy te cierpią z powodów chorób, które dotykają sfery wzroku, konkretniej chodzi o postępując zanik siatkówki, jaskrę, czy zaćmę. Potrafią one również mieć problemy, które osadzają się w rejonach uszu, które ze względu na ich zwisanie i włosy są narażone na różnego rodzaju choroby i stany zapalne.

Wskazówki pielęgnacyjne

Zabieg wyczesywania spaniela może być nawet wykonywany każdego dnia. Powinniśmy od samego początku życia psa oswajać go z tym, że przy nim wykonujemy pewne czynności. Gdy pies podrośnie oprócz czesania zaleca się systematyczne trymowanie. W sytuacji, gdy pies jest regularnie czesany oraz trymowany kąpiel nie mus być często wykonywana, niektórzy nawet są zdania, że kąpiel psa wtedy jest zbędna. Mówi się również o tym, że gdy spaniele są zbyt często poddawane kąpieli to ich sierść traci swoje naturalne właściwości. Zalecane jest codzienne doglądanie uszu spanieli z racji, że są one u nich bardzo wrażliwe. W momencie, gdy włosy otaczają uszy, zamykając w ten sposób otwór słuchowy powinno się zadbać o to, żeby włosy były podcinane nożyczkami. W razie, jakby pies miał problemy ze wzmożonym łzawieniem, czy też w oczach miał wydzielinę, od razu musimy zareagować przetarciem oczu naparem np. z herbaty lub, gdy nie chcemy sami ingerować, udać się z psem do weterynarza. Dla możliwości odpowiedniego rozwoju cocer spaniela, czy nawet każdego innego psa potrzebne jest dostarczanie pokarmu, który będzie zawierał w sobie wszystkie potrzebne składniki. Pokarm, który powinien być konsumowany przez spaniela powinien dostarczać psu należytą ilość kalorii, żeby ten żywiołowy osobnik miał z czego czerpać energie. Na każdym etapie rozwoju cocker spaniela, pies potrzebuję innej ilości dostarczanego pokarmu.[ratings]

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Komentarze

komentarzy