chihuahua

Chihuahua

1070

Rys historyczny rasy Chihuahua

Chihuahuy są psami, które posiadają niewątpliwie rozbudowaną historię. Są one psami należącymi do grupy psów do towarzystwa, oraz ozdobnych, w typie wilkowatym. Uważa się, że psy tej rasy wywodzą się z Ameryki Łacińskiej. Prawdopodobnie ich przodkami były psy bardzo je przypominające, małe psy nazywane ” techichi ”. Właścicielami tych psów byli Toltekowie, którzy żyli na terenach Meksyku w IX wieku. W czasie, gdy Toltekowie zostali pokonani przez Azteków psy czekały na swój los. Tak jak Aztekowie nie wiedzieli co począć z tymi małymi psami, tak całe szczęście ogromnie przypadły do gustów księżniczek azteckich.

Charakterystyka i właściwości psów Chihuahua

Pochodzenie: Meksyk

Długość życia: 10 – 18 lat

Wysokość w kłębie: 16 – 20cm

Waga: 0,5kg – 3kg

Chihuahuy występują w dwóch odmianach długości sierści. Spotkać bowiem można psy tej rasy, które posiadają włos krótki, oraz psy o długim włosie. Opcje kolorystyczne, w których zobaczyć można chihuahuy w oby dwóch odmianach włosa, dopuszczone są wszystkie możliwe kombinacje i odcienie z ominięciem umaszczenia marmurkowego. Są to psy o zwartej budowie ciała. Uważane za najmniejsze psy żyjące na świecie. Chihuahuy należą do psów małych rozmiarów, ale ich odwaga przewyższa je dziesięciokrotnie. Żywiołowe psy, które bojowo kroczą przez świat. Nie czują strachu nie raz przed dużo większymi od siebie psami. Żaden większy osobnik nie jest dla nich konkurentem, czoła stawią każdemu. Dlatego nie powinno się puszczać bez smyczy chihuahue, z racji na fakt, że w trakcie zaczepek może się stać mu krzywda. To jest również od razu podpowiedzią do tego, że trzeba jak najwcześniej się da wziąć psa na szkolenie i zająć się jego socjalizacją. Nauczenie chihuahuy posłuszeństwa jest bardzo ważną kwestią, która im bardziej odwlekana w czasie, tym mniej efektywna. Ciekawe psy świata, którym w trakcie spaceru nie umknie żaden szczegół, wszystko muszą obwąchać. W relacji ze zwierzętami może się zdarzyć, że reakcjia chihuahuy będzie agresywna. Z tym jednak może być różnie. Za swojego właściciela psy tej rasy wybierają sobie przeważnie spośród wszystkich domowników jedną osobę prowadzącą. Niewątpliwe jest to, że gdy ktoś się będzie zbliżał do drzwi domu, lub po prostu zapuka, chihuahua nie omieszka poinformować. Chihuahuy nie są polecane jako psy, które powinny mieszkać w rodzinie z małymi dziećmi. Na uwadze mianowicie trzeba mieć fakt, że są to psy małe, które mają delikatną budowę i nie trudno jest zrobić takiemu małemu stworzeniu krzywdę. W drugą stronę też się może zdarzyć, że nadwyrężony pies po prostu nie wytrzyma.

Ciekawostki

– Bardzo często chihuahuy są wybierane jako psy znanych osób. Osoby, które posiadają, lub posiadały psy tej rasy to min. Madonna, Jennifer Lopez, czy Paris Hilton.

– Chihuahue można zobaczyć na ekranach telewizorów, ponieważ postać psa tej rasy pojawia się m.in w filmie Cziłała z Beverly Hills

Przypadłości chorobowe

Chihuahuy w ogólnej opinii uważane są za psy, które są raczej zdrowe i nie mają większych problemów w kwestii zdrowia. Zdarzyć się jednak mogą choroby i dolegliwości, z którymi opiekun psa powinien się liczyć. Spotkać można problem, który lubi dotykać psów małych, czyli zapadanie się tchawicy, choroby serca, zwichnięcie rzepki, hipoglikemia, aseptyczna martwica główki kości udowej, choroby oczne: głównie zanik siatkówki. W momencie zauważenia, że coś się dzieje niepokojącego z psem udać się powinno z psem do specjalisty.

Wskazówki pielęgnacyjne

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z chihuahuą o krótkim włosie, czy o długim. Tak naprawdę od tego uzależniamy, czy czas pielęgnacji włosa będzie dłużej trwał i będzie częściej wykonywany. W przypadku odmiany krótkowłosej, osobniki te linieją w sumie cały rok, zaś długowłose w okresie jesieni i wiosny. Trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu uzębienia chihuahy z racji na to, że lubi się na nim odkładać kamień nazębny, a jest on idealnym środowiskiem do powstania bakterii, usuwanie wydzieliny, która potrafi się zebrać w oczach, oraz dbanie o regularne podcinanie pazurków psów. Gdy właściciel dba o chichuahue jak najlepiej potrafi, karmiąc psa w należyty sposób, dając mu szczęście potrafi dożyć nawet ponad 20 lat.Osobniki tej rasy potrafią cierpieć z powodu zbyt słabego pęcherza, co powoduję, że nie raz posikują w domu nie przez złośliwość, a problem. Można postarać się nauczyć chihuahue załatwiania potrzeby w kuwecie. Są to psy wrażliwe, które w trakcie trwania niesprzyjających warunków atmosferyczne powinny mieć zapewnione odzienie. W momencie trwania zimy zaleca się częstsze wychodzenie na dwór z chihuahuą, ale nie na długo. Te małe stworzenia nie lubią, gdy w ich życiu zachodzi wiele zmian. Szczególnie nie lubią rozstań, dlatego ważne jest, żeby jednak osoba decydująca się na opiekę nad chihuahuą poświęcała zwierzęciu taką ilość czasu, jakiej czworonóg się domaga. Bo trzeba się z tym liczyć, że domagać się jej będzie sporo.

[ratings]

Komentarze

komentarzy