chart polski

Chart polski

1672

Chart polski rys historyczny rasy

Chart polski jest rasą psów mających już swoje lata. Jest ona powiem jedna z najstarszych ras psów myśliwskich. Pochodzenie swoje zawdzięczają chartom egzotycznym, konkretniej chartom azjatyckim takimi jak sloughi i saluki. Te orientalne odmiany chartów przywędrowały do Polski z koczowniczymi plemionami celtyckimi, oraz ze Scytami. Zaczęto łączyć psy z miejscowymi psami, azjatyckimi chartami, a także tatarskimi. Myśliwi w Polsce zawsze cenili sobie polowanie, gdy towarzyszyły im przy boku charty polskie. Udokumentowano postać charta polskiego już w wieku XIV. Te psy były zdecydowanie najbardziej lubianymi psami na dworach. Ich zadaniem było polowanie na zwierzynę taką jak : wilki, lisy, sarny, zające, czy ptactwo. Wojny dla nikogo nie są dobrym czasem. Po zakończeniu II Wojny Światowej nie wolno było móc polować z pomocą psów tej rasy. Kiedy się dało, psy te były po prostu usuwane. W momencie, gdy ktoś chciał się zająć hodowlą lub chciał nabyć osobnika typu chart musiał uzyskać zgodę, mianowicie nadawane były specjalne pozwolenia. Istnieją jednak ludzie, którzy mimo przeszkód, mimo tego, że opinia ogólna jest taka, że się nie da. Dała radę. Pasjonaci z krwi i kości, ludzie mający serce do całej tej sprawy znaleźli się na drodze chartów polskich i w latach siedemdziesiątych postanowiła zabrać się za odbudowę rasy.

Charakterystyka i właściwości rasy Chart polski

Pochodzenie: Polska

Długość życia: 12 – 14 lat

Wysokość w kłębie: Samiec 27 – 31kg Samica 27 – 31kg

Waga: Samiec 70 – 80cm Samica 68 – 75cm

Wyglądem charty są do siebie niesamowicie podobne. Czasem tylko jakiś szczegół pozwala na to, żeby móc odróżnić daną odmianę rasy. Uważa się, że akurat polski chart najbardziej przypomina perskiego charta saluki. Wysokie, zgrabne psy, które są niezwykle mocne i silne. Posiadają przylegającą, krótką sierść, która składa się z dwóch warstw. Z delikatnego w dotyku podszerstka, oraz włosa okrywowego. W porównaniu jednak z innymi odmianami chartów o włosie krótkim, charty polskie mają naprawdę znacznie dłuższy włos okrywowy. Charty są psami, które mają w sobie głęboko zakorzenioną drapieżność oraz niesamowitego łowce. Niewątpliwie, gdy decydujemy się nad sprawowaniem opieki nad tego typu psem trzeba się liczyć z tym, że od najmłodszych lat jego życia musimy się z nim wybrać na szkolenie. Socjalizacja psa powinna mieć miejsce jak najszybciej, żeby dla psa żadne sytuację życiowe, ludzie, czy zwierzęta nie były niczym dziwnym i, żeby umiały się przy tym zachować. Praca z nimi naprawdę jest przyjemna. Są to mądre stworzenia, które szybko przyswajają wiedzę, dlatego jest to tym bardziej przyjemniejsze. Liczy się kontakt właściciela z chartem. W sytuacji, gdzie będzie on zaniedbywany, nie będzie dobrze. Poświęcić trzeba czasu i się zaangażować w tą wyjątkową relację. Charty jak to psy, które mają swoje instynkty są psami mocnymi psychicznie i właściciel nie może pokazać w żadnym wypadku słabości. One bywają cwane, próbują zdominować, pokazując tym samym, gdzie znajduję się ich miejsce. W kwestii układów z innymi zwierzętami, jest to do zrobienia. Psy energiczne o spokojnym usposobieniu potrafią posiadać naprawdę ogrom cierpliwości względem małych dzieci. Co do kontaktów z innymi zwierzętami, psami. To jest to możliwe, nawet istnieje prawdopodobieństwo zawarcia przyjaźni między psami, ale występuję jeden warunek. Ten drugi osobnik musi być uległy. Prędzej, czy później stanie się sytuacja, w której psy będą próbować sprawdzić, który silniejszy, żeby ustalić swoje miejsce. Ze względu, że mają silne poczucie terytorium i są świetnymi stróżami raczej nie trzeba się martwić o fakt ucieczek.

Ciekawostki dotyczące rasy

– Charty Polskie są bardzo szybkimi psami, które imponują swoją szybkością w polowaniu na dropie, ptaki, które uznawane są za największe w Polsce.

Przypadłości chorobowe

Za największy problem, który dotyczy zdrowia chartów polskich uważa się chorobę zaniku siatkówki, która powoduję ślepotę psów. Cierpią one również na schorzenia dotykające okolic serca, mianowicie na kardiomiopatie rozstrzeniową. Zdarza się to przeważnie, gdy pies osiągnie już wiek starszy. Ze względu na tryb życia, który towarzyszy chartom są one bardziej narażone również dlatego, że mogą być najzwyczajniej w świecie przetrenowane.

Wskazówki pielęgnacyjne

Charty polskie ze względu na to, że są krótkowłose nie są kłopotliwe w pielęgnacji. Zdecydowanie dokuczliwym okresem jest moment, gdy charty linieją. Jeżeli chodzi o kwestie czesania, nie jest ona jakoś bardzo skomplikowana, zaś, gdy psy gubią sierść ich włos jest twardy, lubiący się wbijać w różnego rodzaju meble. Można lekko pomóc psu pozbyć się włosa szybciej przeczesywaniem. W trakcie, gdy chart rośnie powinien mieć dostarczaną karmę, która będzie zawierać w sobie wszystkie składniki odpowiednie dla okresu życia, w którym jest obecnie. Tak, żeby kości dobrze się zbudowały. To wszystko wspomaga jednak rozwój. Bardzo ważne jest także, żeby psa w trakcie wzrostu jego organizmu nie przeforsowywać. Musi iść wszystko w swoim czasie, żeby nie zrobić psu krzywdy swoim za dużym entuzjazmem. Psy w typie charta nie są zwierzętami, które nadadzą się dla każdego. Są to psy, które uwielbiają, gdy mają, gdzie się wybiegać, gdy mają przestrzeń, którą mogą sobą wypełnić. Dlatego idealną osobą do sprawowania opieki nad przedstawicielem tej rasy będzie człowiek również kochający aktywny tryb życia, bycie na zewnątrz. Wtedy między człowiekiem, a psem może zajść reakcja, która tak naprawdę będzie ładować się wzajemnie.[ratings]

Komentarze

komentarzy