border collie

Border Collie

4966

Border Collie rys historyczny rasy

Border Collie wywodzą się z terenów między granicznych Anglii ze Szkocją. Swoją drogą, od tego właśnie faktu wzięła się nazwa rasy border tłumacząc na polski znaczy granica. Z biegiem czasu hodowcy stworzyli osobniki, które cechowały się lekkością, szybkością, wytrzymałością, które były inteligentne i chętne do pracy. Wykorzystywany był do towarzyszeniu pasterzowi w pracy, przy przeganianiu owiec. Były zrównoważone, nie krzywdziły ich, utrzymywały je w zgranej kupce. Mistrzowie w swym fachu. Zaczęto organizować imprezy lokalne, gdzie miały miejsce zawody pasterskie amatorskie, które z chwili na chwilę zyskiwały coraz większą popularność. Na tego typu festynach, również była możliwość zakupu psów, czy owiec, w trakcie aukcji. Pewnego razu, miało to miejsce w 1906 roku, gdy miłośnicy i osoby, które hodowały rasę borderów postanowili założyć Międzynarodowe Stowarzyszenie Psów Pasterskich – ISDS. Samo nazewnictwo rasy zostało zatwierdzone w roku 1916, a odbyło się to dzięki James’owi Reida, osoby związanej blisko z ISDS. Rasa została zarejestrowana w 1976 roku, plus utworzono jej wzorzec. Z biegiem czasu psy zaczęły się rozprzestrzeniać na terenach, gdzie potrzebne były przy owcach. Wszystkie kraje potrzebujące pomocy przy zwierzynie mogły liczyć na osobniki zwarte i gotowe do pracy. Aktualnie na terenie Nowej Zelandii hodowane są dwie odmiany borderów, krótkowłosy, który za zadanie ma pracę przy zwierzętach, oraz wystawowy.

Border Collie oprócz pracy jako pies pasterski świetnie obecnie sprawia się jako pies tropiący, oraz pomaga w ratowaniu ludzi, jako pies ratowniczy. Wachlarz umiejętności się wzbogacił.

Charakterystyka i właściwości psów rasy Border Collie

Pochodzenie: Anglia

Długość życia: 10 – 17 lat

Wysokość w kłębie: Samica 46-53cm Samiec 48 – 56cm

Waga: Samica 12 – 19kg Samiec 14 – 20kg

Bordery collie o średniej długości futrze są psami, które posiadają dwuwarstwową szatę składającą się z krótkiego podszerstka, który jest bardzo gęsty i włosów okrywowych. Przy odmianie krótkowłosej borderów collie podszerstek jest podobnej długości co u odmiany pół długowłosej, za to warstwa okrywowa jest widocznie krótsza. Umaszczenie, w którym można spotkać bordery to: czekoladowo-białe, czarno-białe, niebiesko-białe, czerwono-białe, merle-białe, blue, trójkolorowe ( czarny podpalany z białym )

Bordery uwielbiają pracować, są w siódmym niebie, jeżeli w grę wchodzi praca, która wymaga wysiłku fizycznego, oraz umysłowego. Lubi, gdy może być częścią człowieka, do którego bardzo się potrafi przywiązać. Mądry pies, który z natury jest bardzo posłusznym osobnikiem. Przez fakt na to, że są to psy łagodne, idealnie się będą sprawdzały w domach z dziećmi. Zupełnie nie występuję u nich agresja. W trakcie spędzenia czasu na świeżym powietrzu powinny mieć zajęcia różne. Tu nie chodzi o to, żeby pies był pozostawiony sam sobie, żeby biegał bez większego celu. Musi mieć wyznaczone zadania, które będzie mógł wykonać i dzięki temu, żeby czuł się potrzebny. W momencie, gdzie pies po prostu zostawiony bez większego zainteresowania potrafił będzie znaleźć sobie zajęcie, ale tu chodzi o to, żeby to wszystko miało sens. Trzeba od samego początku zadbać, żeby więź się wytworzyła, która z biegiem czasu będzie się zaciskać. Bardzo istotną kwestią jest szkolenie borderów collie. Warto się w tej sprawie poradzić kogoś kto miał już do czynienia ze szkoleniem borderów, żeby mógł jakoś ukierunkować drogę opiekuna. Osobę życzliwą, która będzie służyła radą, gdy nadejdzie potrzeba. Idealnie się nadają dla osób, które aktywnie spędzają życie. Nie są to psy, które należą do psów dominujących. Nie przeszło by to ze względu też na to, że są to psy pasterskie, które przy pomocy pasterzowi nie nadawałby się do tego, gdyby chciały dominować. Są to również psy samodzielne. Gdy pies zajmuję się zwierzętami hodowlanymi, w tym wypadku owcami, czasami pasterz musi liczyć na to, że border samodzielnie podejmie słuszny wybór. Mądre stworzenia, które bardzo szybko przyswajają nową wiedzę.

Ciekawostki o rasie

-Według rankingu najinteligentniejszych ras psów utworzonego przez Stanley’a Cornera, Border Collie zajmuję pierwsze miejsce, jako, że uważany jest za najmądrzejszego psa na świecie.

-Collie słowo uważane jest, że pochodzi z celtyckiego i oznacza w wolnym tłumaczeniu ” przydatny ”.

Przypadłości chorobowe

Border Collie są psami uchodzącymi za psy dobrym zdrowiu, ale niestety nie oznacza to, że wcale nie zapadają na choroby. U, niektórych przedstawicieli tej rasy może pojawić się problem dysplazji stawów biodrowych, border collie collapse – inaczej zapaść związana ze zbyt wzmożonym wysiłkiem, padaczka, osteochondroza, przyczynami śmierci również są występujące nowotwory.

Wskazówki pielęgnacyjne

Zabiegi pielęgnacyjne wykonywane względem borderów nie są czymś trudnym i czasochłonnym. Ważne na pewno jest to, żeby wykonywane były regularnie. Takim zabiegiem jest zdecydowanie szczotkowanie, które jest niezbędne, szczególnie, że futro borderów ma skłonności do filcowania i plątania. Kąpiele nie są czynnością, którą trzeba wykonywać często. Oczywiście nie tylko sierść psa zasługuję na uwagę, jeżeli chodzi o kwestię higieny. Pielęgnacji trzeba również poddawać zęby, uszy, oczy, łapy, czy pazury.

Musisz pamiętać, że opieka nad psem, czy to będzie border collie, czy innej rasy pies, potrzebować będzie uwagi. Te akurat egzemplarze potrzebują do życia człowieka, pracy z nim. Tyle tak naprawdę ile włożysz w znajomość z borderem, tyle możesz w efekcie finalnym dostać od psa. Oddane całkowicie swojemu właścicielowi podczas wykonywania powierzonych mu zadań. Zawsze będą chciały wykonać wszystko najlepiej, żeby uszczęśliwić swojego opiekuna.

[ratings]

Komentarze

komentarzy