bokser

Bokser

2287

Bokser – rys historyczny rasy

Boksery zaliczają się do grupy molosów, typu dogowatych. Początek hodowli tej rasy miał miejsce w Niemczech w XIX wieku. Służyły wówczas jako psy stróżujące, myśliwskie , polujące na niedźwiedzie, dziki itp. Za przodków współczesnego boksera uważa się bullenbeissera, który wykorzystywany był do pomocy w polowaniu, idealnie do tego pasowała jego szeroka kufa, w ten sposób mógł sprawniej przytrzymać ofiarę do momentu, gdy pojawią się myśliwi. One nie miały za zadanie zabijać, one przytrzymywały zwierzynę. Na te psy patrzyło się wyłącznie przez pryzmat jego użyteczności i tym się kierowano przy selekcji odpowiednich osobników. Uznawany jako przodek bokserów został buldog angielski.

Niemcy rok 1896 w Monachium miało miejsce powstanie pierwszego klubu miłośników bokserów, zaś wzorzec rasy boksera został utwierdzony w 1905 roku. Od tamtego momentu wzorzec rasy został nieznacznie zmodyfikowany. W Polsce zaczęto hodować boksery w czasach 20-lecia międzywojennego, czyli dość późno. Osobniki bokserów zostały sprowadzone do Polski w paru egzemplarzach z Niemiec i Czech.

Charakterystyka i właściwości psów rasy Bokser

Pochodzenie: Niemcy

Długość życia: 10-12lat

Wysokość w kłębie: Samiec 57-63cm, Samica 53-59cm

Waga: Samiec 27-32kg, Samica 25-29kg

Boksery są to psy o średniej wielkości, które są bardziej krępe i mocne w swojej budowie.

Psy rasy bokser mają krótką sierść w całości pozbawioną podszerstka. Jeżeli chodzi o umaszczenie tej rasy to można je spotkać w różnych odcieniach żółtego koloru, jasnożółtego, czerwono-żółtego, ciemnorudobrązowego, barw pośrednich. Prócz żółtych wariacji kolorystycznych boksery również występują w postaci pręgowanego umaszczenia. Typ pręgowany ma na żółtym tle, czarne lub ciemniejsze pręgi. Kontrast między tłem, a pręgami musi być wyraźny. Z racji długości sierści, boksery nie lubią zimnych pór roku, nie jest on bowiem przystosowany do takich warunków atmosferycznych. Są to psy uwielbiające pełnić funkcje obronne i stróżujące. Ta rasa lubi współpracować z człowiekiem.

Boksery, to psy, które można często zobaczyć pełniące służbę w wojsku, policji, w ratownictwie, czy też jako psy wykorzystywane w dogoterapii. Prócz tego, że świetnie sobie radzą jako psy obronne, spełniają się również wyśmienicie jako typowe psy towarzyszące rodzinie. Lojalne, oraz bezgranicznie wierne wobec swojego właściciela. Psy te, gdy zosatnie im okazane dobro i będą odpowiednio traktowane, to odwdzięczą się z nawiązką. Boksery, oprócz do Pana, również przywiązują się do miejsca swojego życia i broni je przed obcymi. Jest to odważna rasa. Nie są to psy zbyt hałaśliwe, nie szczekają raczej dużo. Wypełnione życiem i energią, sprawiają, że jest ich wszędzie pełno. Zwierzęta wychowywane w rodzinach z dziećmi uwielbiają najmłodszych domowników. Zawsze chętnie się z nimi bawią i wykazują się niesamowitą cierpliwością względem nich. Osobniki bokserów są psami mądrymi, które szybko pojmują wiedzę i do tego chcą ją pojmować.

Ciekawostki rasy Bokser

-Jest teoria która mówi, że nazwa bokser wzięła się od tego, że psy te potrafią stanąć na dwóch łapach, a tymi, które są u góry wykonują ruch, przypominający boksowanie. Nie jest to jednak potwierdzona informacja.

-Bokser w trakcie ataku używa przede wszystkim swojego ciężaru, napastnik wtedy się przewraca, pies ten rzadko wykorzystuję swoje zęby do zaatakowania.

Przypadłości chorobowe

W kwestii zdrowia, boksery często niestety zapadają na różnego rodzaju choroby nowotworowe. Przynoszą one często dość wczesną śmierć psa. Zdecydowanie trzeba być ostrożnym i kontrolować regularnie czy nie pojawiają się zgrubienia na ciele psa. Gdy pojawią się niepokojące zmiany na ciele osobnika, trzeba niezwłocznie się udać do weterynarza. Innymi dolegliwościami z, którymi zmagają się często psy tej rasy to dolegliwości związane z układem oddechowym, jest to związane z krutką kufą, którą posiadają boksery. Spotyka się również problem z głuchotą bokserów. Wiele osobników tej rasy rodzi się głuche na jedno, lub na oba uszy i jest to duży dyskomfort, który utrudnia funkcjonowanie psu.

Wskazówki pielęgnacyjne dla bokserów

Boksery są rasą zdecydowanie należącą do ras czystych. Z racji, że boksery są to psy, które okryte są krótką sierścią, nie jest on problematyczny, jeżeli chodzi o kwestię linienia. W zupełności wystarczy, gdy bokser będzie wyczesywany raz w tygodniu. Pielęgnacja przedstawicieli tej rasy nie zabiera dużo czasu.

Rasa bokserów jest żywiołową rasą, którą strasznie roznosi energia. Z tego powodu psy te potrzebują odpowiedniego zrównoważenia tego co w nim panuje. Dlatego bardzo ważną sprawą jest, żeby psy miały dostarczaną sporą ilość ruchu. Wybiegany, zmęczony pies, to pies szczęśliwy. Pożywienie, które zawarte powinno być w dobrze zbilansowanej diecie jest istotnym aspektem w życiu boksera. Są to psy raczej pewne siebie, którym jak się nie pokażę, gdzie ich miejsce w stadzie, potrafią sprytnie to wykorzystać i wejść właścicielom na głowę. Szczególnie, że osobniki tej rasy potrafią posiadać charakterek i co jakiś czas go pokazywać. Nie można ulegać proszącym minom psa, tylko być konsekwentnym i wymagającym.Trzeba pamiętać, że żaden pies, nie jest dla każdego. Każda rasa ma pewne predyspozycje, które odpowiednia osoba potrafi jeszcze bardziej uwydatnić i coś z nich wyjątkowego wyciągnąć. W dobrze ułożonym planie wychowawczo-szkoleniowym boksera powinien być uwzględniony czas na zabawę, ćwiczenia, ale przy tym wszystkim nie można zapominać o przerwie na wypoczynek psa. Nie samą pracą pies żyje.[ratings]

Komentarze

komentarzy