pies ze schroniska adopcja

Bierzemy psa ze schroniska co warto wiedzieć

3347

O czym powinieneś wiedzieć, gdy chcesz przygarnąć psa ze schroniska?

Jeśli zastanawiasz się nad przygarnięciem psa ze schroniska, ale tak naprawdę nie wiesz, na co się przygotować, przeczytaj nasze porady i dowiedz się jak wygląda proces adopcji.

Przede wszystkim należy pamiętać, że psy w schronisku to zwierzęta, które przeszły już wiele złego w swoim życiu. Różne są ich losy, lecz nie znalazły się w przytulisku, bo są kochane i pożądane przez człowieka, lecz dlatego, że zostały porzucone, oddane lub skrzywdzone. Decyzja o adopcji powinna być zatem przemyślana i w żadnym wypadku nie powinno dojść do sytuacji, że zabrany ze schroniska pies zostaje po kilku dniach oddany z powrotem do przytuliska. Takie postępowanie to ogromny stres dla zwierzęcia. Przemyślmy zatem dokładnie tę kwestię – także to, jakiego psa chcemy przygarnąć (wielkość, wiek, stan zdrowia, aktywność), bowiem zwierzę musi być dopasowane do naszych warunków i preferencji. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że pies musi dużo czasu spędzać na spacerach – jeśli pracujemy całymi dniami i nie ma nas w domu, a spacery ograniczymy do minimum, to nie będziemy w stanie zapewnić psu właściwych warunków.

Każde schronisko ma swoje procedury adopcyjne, ale zazwyczaj wyglądają one tak, że osoba chętna by przygarnąć psa wypełnia specjalną ankietę, w której odpowiada na pytania o wcześniejsze doświadczenia z psami, motywy adopcji, inne zwierzęta i małe dzieci. Następnie schronisko umawia się na wizytę przedadopcyjną z przyszłym właścicielem psa, którą odbywa w jego domu. Po pozytywnych wnioskach płynących z rozmowy zapada decyzja o zgodzie schroniska na oddanie i psa i jesteśmy zapraszani do schroniska po odbiór psiaka i podpisanie umowy adopcyjnej. Adopcja nie jest bezpłatna – schronisko zazwyczaj prosi nas o jakiś datek rzędu 100-150 zł. Często także po jakimś czasie schronisko umawia się z nowym właścicielem na wizytę poadopcyjną, na której może sprawdzić, jak pies czuje się w nowym domu.

Polecam przeglądanie fanpage’y schronisk; są raczej na bieżąco aktualizowane i możemy przejrzeć zdjęcia psów i wstępnie wybrać tego, który się nam podoba. Należy wtedy skontaktować się ze schroniskiem i umówić się na zabranie na spacer wskazanego psiaka. W schronisku zazwyczaj spotyka się z nami wolontariusz opiekujący się danym zwierzęciem, co pozwala nam na wypytanie się o charakter i zachowanie psa. Przechadzka także mówi nam sporo na temat psa – widzimy jak się zachowuje wobec człowieka, jak reaguje na inne zwierzęta, czy umie chodzić na smyczy itp. Pamiętajmy jednak, że spacer nie odpowie nam na wszystkie pytania – pies w schronisku może zachowywać się zupełnie inaczej niż w domu. Zapytajmy także wolontariusza o przebyte choroby i ewentualne dolegliwości, na które cierpi pies. To bardzo ważne – dzięki temu będziemy wiedzieli, czy jesteśmy w stanie zapewnić psu odpowiednią opiekę weterynaryjną w razie potrzeby.

Powinniśmy być świadomi, że pies na początku pobytu w domu może zachowywać się różnie, nie zawsze pozytywnie. Może kiepsko reagować na pozostanie samemu, gdy idziemy do pracy i np. niszczyć meble lub gryźć buty. Bywa też tak, że nie jest w stanie wytrzymać kilku godzin bez spaceru i załatwi się na podłogę – wszak w schronisku mógł to robić kiedy chciał. Niektóre psy także wyją i szczekają, gdy zostają same. Starajmy zminimalizować ryzyko takich zachowań – zaadoptujmy psa gdy jesteśmy w stanie wziąć dwa, trzy dni urlopu i przez ten czas pobądźmy z nim. Przyzwyczajajmy go do naszych nieobecności – wyjdźmy najpierw na kilkanaście minut, potem na godzinę, a następnie na trzy, cztery. Zostawmy w mieszkaniu takie zabawki, które będzie mógł gryźć do woli. Możemy także podać suszone smakołyki do żucia. Te wszystkie zabiegi powinny zminimalizować ryzyko niepożądanych zachowań. Powinniśmy mieć także świadomość, że nasz pies może wymagać nauki posłuszeństwa, co wymaga czasu i konsekwencji. Trzeba będzie go nauczyć niewskakiwania na łóżko, chodzenia na smyczy, braku agresji w stosunku do innych zwierząt, itp. Wszystkich tych rzeczy można psa nauczyć, ale trzeba mieć świadomość, że zajmie to sporo czasu i będzie wymagać od nas mnóstwa cierpliwości i wysiłku.

Adopcja psa ze schroniska to przede wszystkim wiele radości i wzruszenia. Pies odpłaci nam miłością i przywiązaniem, a my będziemy mieli satysfakcję, że uratowaliśmy jedno psie istnienie.

[ratings]

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Komentarze

komentarzy