grzywacz chiński

Grzywacz chiński

3848

Grzywacz chiński rys historyczny rasy

Nie ma jednoznacznej wersji, która przyjmuje gdzie tak naprawdę powstała rasa grzywaczy chińskich. Podobno psy te znane już były w Chinach za czasów panowania dynastii Han (ok. 200 p.n.e. – 200 n.e . Ich rola prawdopodobnie polegała na tym, że służyły do pilnowania skarbców, czyli stróżowały, a największe osobniki sprawdzały się w roli polującej. Zapis, który pierwszy mówi o rasie grzywaczy chińskich pochodzi z Chińskiej Kroniki Cesarskiej z 1200 roku. W tym zapisie opisany jest pies syna cesarskiego, odpowiadający opisowi grzywacza chińskiego. Bezwłose psy zabierane były przez żeglarzy chińskich na statek. W wieku XVIII i XIX spotykane przez Francuzów, czy Brytyjczyków w licznych portowych miejscowościach na terenie Afryki i Azji, gdzie w czasach wcześniejszych zatrzymywały się chińskie statki. Uznaje się, że grzywacze chińskie na statkach robiły za tępicieli gryzoni i różnych innych szkodników, czasem gdy ludzie nie mieli co jeść były ich pożywieniem,a czasem po prostu sprawdzały się jako termofory i miały za zadanie dawać ludziom ciepło.

Jednak historia nowożytna mówi, że prawdopodobnie rasa grzywaczy chińskich utworzyła się pod koniec lat 80-tych XIX wieku, na terenie Stanów Zjednoczonych. Pierwsi przedstawiciele tej rasy istnieje duże przekonanie, że powstali z wyniku krzyżówek między rasowych. Finałowy efekt krzyżówek budził zainteresowanie, lecz jednak nie było ono ogromne. Przez wiele lat rasa nie występowała w licznych egzemplarzach. Wygląd grzywaczy chińskich wzbudzał wiele emocji i nadal wzbudza. Grzywacz chiński z biegiem lat zyskał ogromną popularność jako pies wystawowy i rodzinny. Można również zauważyć wzrost liczebności owej rasy.

Charakterystyka i właściwości rasy

Pochodzenie: Chińska Republika Ludowa

Długość życia: 13-15 lat

Wysokość w kłębie: Samiec 28-33cm, Samica 23-30cm

Waga: 5,5kg

Chiński grzywacz jest psem występujący w dwóch odmianach: Chiński grzywacz bezwłosy, z niewielkimi fragmentami na ciele owłosionymi, oraz Chiński grzywacz długowłosy tzw. powder puff (puszek do pudru), ten zaś jest bardzo owłosiony, posiada długą szatę składającą się z podszycia oraz woalki z długich włosów.

Przedstawiciele rasy grzywaczów chińskich są bardzo inteligentne, szybko się uczące. Lubią brać udział w różnego rodzaju zabawach, których często same są inicjatorami. Pokazuje to jak grzywacze potrafią być kreatywne. Są bardzo emocjonalne względem swoich właścicieli. Ich uczuciowość można wytłumaczyć tym, że zawsze spełniały się jako psy do towarzystwa. Bardzo się angażują w relację z człowiekiem i wiernie podążają przy jego boku. Dlatego ciężko im jest przeżyć jakąkolwiek rozłąkę. Idealnie pasują do rodzin z dziećmi, pod warunkiem, że okazana będzie im miłość i ciepło. Są to psy, które mają ogromne poczucie związane z terytorium, obszczekują osoby obce, czy zwierzęta broniąc je. Całkowicie wyczyszczony z agresji, o przyjaznym sposobie bycia, delikatny, idealnie sprawdza się w roli terapeuty w zakresie dogoterapii. Osobniki tej rasy potrafią być nadmiernie pobudzone, potrafią być spokojne albo być typem sportowca. Wszystkie opcje tych psów łączy jedna rzecz, są bardzo wrażliwe. Każdy jest indywidualnym przypadkiem, wszystko zależy od wychowania i predyspozycji danego psa. Posiadając grzywacza chińskiego trzeba być niesłychanie wyrozumiałym Panem.

Ciekawostki

Na ulicach praktycznie nie widać psów tej rasy, zaś na wystawach jest ona najliczniej reprezentowana.

Przypadłości chorobowe

Grzywacze Chińskie miewają dziedziczne problemy z narządem wzroku: zwichnięcie soczewki, zaćma, jaskra czy innego rodzaju dolegliwości dotykające tych okolic. Mogą u nich wystąpić schorzenia dziedziczne, które są charakterystyczne dla psów miniaturowych takie jak np. zwichnięcie rzepki, które może ustąpić lub powodować kalectwo na stałe, dysplazje stawów biodrowych. Również u grzywaczy chińskich występować mogą schorzenia serca oraz zamknięty kanał słuchowy zdarzyć się może ze względu brak owłosienia.

Wskazówki pielęgnacyjne

Grzywacze chińskie zdecydowanie są psami domowymi, więc nie powinny być trzymane w kojcach na zewnątrz. Grzywacze długowłose powinny być regularnie czesane, żeby nie powstawały kołtuny.

Ważną rzeczą w prowadzeniu grzywaczy jest wczesna socjalizacja. Zaniedbanie tej kwestii powoduję, że psy mogą być bojaźliwie nastawione wobec nieznajomych osób, oraz często bywają mniej pewne siebie. Proces socjalizowania grzywacza pomaga sprawić, że osobniki są bardziej śmiałe i ufne. Przykrość wyrządzona we wczesnym szczenięctwie może odbić się w przyszłości na psychice grzywacza, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby pies był przygotowywany na zjawiska, które mogą go dotknąć w życiu.

Na skutek, że psy należą do mądrych, potrafią wykorzystać słabości właścicieli, dlatego bardzo ważne jest, żeby nie rozpieszczać i pozwalać na wszystko psom tej rasy. Zbyt rozpuszczone psy mogą stać się nieznośne oraz dokuczliwe dla otoczenia.

Grzywacze chińskie powder puff posiadają raczej komplet zębów, zaś bezwłose często się zmagają z ubytkami. Nagie grzywacze są delikatne, jeżeli chodzi o kwestie pogodowe. Zarówno, jeżeli chodzi o kwestie mocno pracującego słońca, które może spowodować oparzenia, jak i zimna, które może wychłodzić grzywacza. W chłodniejsze dni zaleca się ubieranie grzywaczy w ciepłe ubranka dla psów. Za to latem ryzyko oparzenia słonecznego zmniejsza się stosowaniem kremu ochronnego, który musi zawierać wysokie filtry UV.[ratings]

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Komentarze

komentarzy