golden retriever

Golden Retriever

7077

Rys historyczny rasy Golden Retriever

Golden retrievery nie należą do ras starych, są raczej rasą młodą. Zaliczają się one do aporterów, płochaczy i psów, które świetnie czują się w wodzie – psów wodnych.

W Anglii, w połowie 50-tych lat XIX wieku popularnością cieszyły się labradory oraz retrievery koloru czarnego. Celem, który chcieli hodowcy osiągnąć było uzyskanie psa aportującego o niesamowitym, głębokim odcieniu koloru złotego. Funkcje, które miał spełniać osobnik goldena, a funkcje, które spełnia zostały zdecydowanie powiększone. Są źródła, które mówią, że poddano krzyżówce żółtego retriwera gładkowłosego o imieniu Nous z suką tweed water spaniela, w której wyniku uzyskano cztery, żółte szczenięta. Następnie w celu uszlachetnienia rasy skojarzono je z czarnymi wavy coated retrieverami, z bloodhoundami i seterami irlandzkimi. Początkowo zarejestrowane goldeny było jako złota odmiana flat coated retrievera. W roku 1920 rasa goldenów została uznana za osobą, odrębną rasę nazywaną Golden retriever.

Charakterystyka i właściwości rasy

Pochodzenie: Szkocja, Anglia, Wielka Brytania

Długość życia: 10-12lat

Wysokość w kłębie: Samiec 56-61cm, Samica 51-56cm

Waga: Samiec 30-34kg, Samica 25-32kg

Golden retrievery są w posiadaniu całkiem sporej długości sierści. Sierść podszyta jest świetnie izolującym od zimna i nieprzepuszczającym wody podszerstkiem. Psy te występują w różnorodnych odcieniach złota.

Stworzone goldeny były po to, żeby polować na dzikie ptactwo, ale jednak ich charakter i łagodne usposobienie sprawiły, że idealnie się wpasowały do roli psa towarzyskiego, który swoje miejsce znajduje w domu pełym rodziny. Dodatkowo dzięki swojemu przyjacielskiemu usposobieniu cudownie spełnia swoją rolę w pracy z dziećmi, jako terapeuta i pomocnik w rehabilitacji. Goldeny posiadają niewiarygodnie czuły węch, który często zostaje wykorzystywany przez różnego rodzaju instytucje. Nie raz pomaga policji w poszukiwaniu narkotyków, czy ładunków wybuchowych. W sytuacji, gdy w górach trwają poszukiwania to również w akcji można zobaczyć psy tej rasy, które próbują odnaleźć zaginionych ludzi pod śniegiem. Osoby cierpiące z powodu słabego wzroku, lub jego braku mogą mieć goldena retrievera za swojego przewodnika.

Również świetnie się w tej roli sprawują. Są to psy, które wykazują ogromną aktywność, którą zadaniem właściciela jest odpowiednio rozładować. Psy, które lubią spędzać czas na zabawie, oraz braniu udziału w różnych dyscyplinach sportowych, takich jak agility, czy fresbie. Są to psy o zrównoważonej psychice, mądre, szybko przyswajające wiedzę. Golden retrievery stworzone zostały tak naprawdę do pracy z człowiekiem, które uwielbiają go ponad wszystko. Ich łagodny sposób bycia powoduję, że żyją w zgodzie z innymi zwierzętami. Lecz istnieje możliwość, że gdy za szczeniaka stanie mu się krzywda, która wyszła od np. kota, w tym wypadku może mu się to w przyszłości odbić na psychice i w późniejszych relacjach będzie miał uraz w wyniku, którego będzie reagował agresywniej na zwierzęta tego gatunku.

Ciekawostki

Golden podświadomie wie jak pomóc osobie, która potrzebuję jego pomocy. Idealnie widać to, gdy golden pełni rolę terapeuty. Każde dziecko czego innego potrzebuję, a on indywidualnie podchodzi do tych potrzeb.

Przypadłości chorobowe

Golden retrievery posiadają przylegające uszy, które trzeba regularnie czyścić, ponieważ są one bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje z racji na dostanie się do nich wilgoci, czy zanieczszyszczeń.

Są to psy, które jak wiele ras są zagrożone możliwością nadwagi, w której wyniku mogą występować różnego rodzaju nieprawidłowości zdrowotne, takie jak dysplazje stawów. Jest ona zaliczana do chorób dziedzicznych, więc warto kupując psa upewnić się u hodowcy, czy rodzice goldena, którego chcemy kupić byli przebadani pod kątem różnych chorób dziedzicznych, żeby się upewnić, czy istnieje ryzyko, że u tego wystąpią. Goldeny retrievery potrafią bardzo często zmagać się ze schorzeniem skrętu żołądka. Choroby dziedziczne, które dotykają psy tej rasy to również choroby oczu – zaćma, zanik siatkówki itp.

Wskazówki pielęgnacyjne

Podczas, gdy przyjdzie czas linienia goldenów wyczesywanie goldenów powinno się odbywać codziennie.

W zależności od indywidualnych predyspozycji osobnika, linienie może być bardziej lub mniej intenyswnie.

Uwagę ponadto powinno się zwracać na pazury goldenów, ponieważ nie zawsze pies ma możliwość starcia naturalnego ich, tak w końcowym rozrachunku może dojść do deformacji pazurów, co utrudni psu funkcjonowanie. W ramach ostrożności nie zaszkodzi, gdy od czasu do czasu będzie się kontrolować oczy goldenom, czy przypadkiem nie zbiera się w nich żadna wydzielina. Nie jest to dla psa nic komfortowego.

Trzeba pamiętać, że każdy pies, tak jak i człowiek, jest inny. Nie każdy będzie przyswajał wiedzę tak samo. Każdy osobnik potrzebuję czasu, niekiedy potrzebuję go więcej. Właściciel psa, gdy już się zdecyduje na tego jedynego to w końcu przy zaangażowaniu się w jego życie zobaczy w czym się pies dobrze czuję, w jakich aktywnościach i jak z danym goldenem postępować. Etap dotarcia się człowieka z psem. W kształtowaniu psa cechami, którymi musi się wyznaczać Pan goldena, jest konsekwencja i cierpliwość w dążeniu do tego, żeby pies był dobrze ułożony. Osoba, która się decyduje na opiekę nad zwierzęciem jakiejkolwiek rasy musi się liczyć z tym, że żeby były widoczne jakieś efekty, to nie można czekać, ponieważ samo się zrobi. Nic samo się nie zrobi. Ważną rzeczą, która przyczyni się do tego, że sprawność fizyczna goldena będzie bardziej podbudowana jest kwestia pełnowartościowej diety, która wspomoże jego kondycje.[ratings]

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Komentarze

komentarzy