Chow Chow

Chow Chow

4031

Chow Cow – rys historyczny rasy

Chow chow’y są rasą psów pierwotnych, zaliczających się do jednych z najstarszych ras psów żyjących na świecie. Prawdopodobnie zamieszkiwały one tereny Mongolii lub Tybetu. Psy tej rasy ze względu na swoją posturę pełniły różnego rodzaju funkcję. Zajmowały się one ochroną ludzi przed zwierzyną dziką, taką jak wilki. Oraz również z racji na to, że są one dość muskularnymi zwierzętami i są wytrzymałe na skrajne warunki atmosferyczne służyły także jako psy pociągowe. Nie da się ukryć, że chow miał nie raz przypisywane nadzwyczajne moce. Głoszono legendę, która mówiła, że podobno odganiały złe energie w postaci duchów ze świątyń. Wzmianki o chowach istnieją już z wieku XI p.n.e. a działo się to za czasów, gdy panowała dynastia Han. Podobno zostały odnalezione róże rzeczy, takie jak obrazki i figurki przedstawiające podobiznę chow chowów. Psy te można było spotkać na cesarskich dworach, a w sytuacjach, gdzie panowała ogromna bieda mięso ich zjadano. W późniejszym czasie chow chowy trafiły w różne rejony świata. Mniej więcej na Wyspach Brytyjskich zagościły w wieku XVIII, gdzie zyskiwały z roku na rok coraz większą popularność. Zaś w Polsce pierwszy przedstawiciel tej rasy pojawił się w około 20tych latach XX wieku, a hodowla pełną parą ruszyła dopiero, gdy czas II Wojny Światowej minął.

Charakterystyka i właściwości

Pochodzenie: Chińska Republika Ludowa

Długość życia: 9 – 15 lat

Wysokość w kłębie: Samica 46 – 51cm Samiec 48 – 56cm

Waga: Samica 20 – 27kg Samiec 25 – 32kg

Chow chowy są psami o mocnej budowie, posiadające długie, bądź krótkie futro, które jest dwuwarstwowe, posiadające podszerstek. Futro ich jest bardzo puszyste i przyjemne w dotyku. Psy te występują w następujących wariantach kolorystycznych: czarne, niebieskie, cynamonowe, czerwone, kremowe, białe. Charakterystyczny u chowów jest ich język, który jest w kolorze niebiesko-czarnym. Co za tym idzie, że również usta i podniebienie jest w kolorze czarnym. Z reguły są to psy, które cechują się wielkim spokojem. Dlatego lepiej, żeby tak pozostało. Każdy pies, czy to będzie chow chow, czy innej rasy niewychowany może być niebezpiecznym zwierzęciem, nieposłusznym. Rolą właściciela jest nie dopuścić do tego i jak najszybciej się da, od najmłodszych lat życia psa zacząć jego socjalizację i szkolenie. Nie są to psy najłatwiejsze do ułożenia, ale są zdecydowanie bardzo wdzięczne w tym co robią. Przez to, że wiele lat chowy były wykorzystywane w celach stróżujących mają w sobie bardzo mocno zakorzeniony ten właśnie instynkt. Puszczając psa do ogrodu możemy mieć pewność, że chow będzie dzielnie pilnował naszego dobytku. Gdy coś go zaniepokoi lub jakieś zachowanie obcego człowieka wyda mu się dziwne, na pewno da znać swoim opiekunom. Są to stworzenia uparte, które czasem po prostu zamiast tego co ktoś chce, żeby zrobiły, zrobią coś innego, albo w ogóle nic nie zrobią. Bywają chowy typami dominującymi, dlatego ważne jest, żeby osoba, która się nimi zajmuje była osobą zdecydowaną i konsekwentną. Nie można sobie dać wejść na głowę, trzeba pokazać psu jego miejsce w stadzie. Agresja, o którą często bywa, że są oskarżane nie leży w ich naturze, po prostu nie są to psy, które od razu wszystkich akceptują. Raczej nieufnie podchodzą do obcych osób i sytuacji. Co do relacji chowów z dziećmi uważa się, że nie są to psy, które powinny być w domach, gdzie są małe dzieci. Ta opinia jest poparta tym, że dzieci małe potrafią srogo nadwyrężyć opanowanie i zrównoważenie psa. Trzeba również pamiętać, że pies to zwierzę, które w różnych momentach ma koniec swojej cierpliwości. Spotkać oczywiście można osobniki, które od małego są uczone obcowania z dziećmi, oraz zwierzętami domowymi i nie stanowi to żadnego problemu. Decyzja tak naprawdę zależy od osoby, która będzie się zajmowała psem, czy wszystko pogodzi. Tak naprawdę wszystko jest do zrobienia, tylko czasem trzeba poświęcić trochę więcej czasu.

Ciekawostki

– Chow chowy były niegdyś psami, które celowo były odżywiane w sposób, żeby były grube. Miało to na celu zwiększenie masy ciała psa po to, żeby w późniejszym czasie je zjeść. Gdy panował głód na terenach Chin, psy te były głównym źródłem pożywienia.

– Z racji na swój lwi wygląd chow chowy nazywane są na terenach Chin: Songshi Quan, puffy Lion dog, albo Tang Quan co oznacza ‘’ pies Dynastii Tang ‘’.

– Kamienni strażnicy usytuowani przed buddyjskimi pałacami i świątyniami, prawdopodobnie rasa chow chowów jest jedną z ras, która użyta została jako pierwowzór tych strażników.

Przypadłości chorobowe

Chow chowy cierpią z powodu różnych schorzeń. Może się zdarzyć, że pies tej rasy będzie się zmagał z różnymi chorobami ocznymi, takimi jak jaskra, podwinięcie powieki, zaćma, oraz z chorobami występującymi na innym tle. Takimi chorobami są: dysplazja stawów biodrowych, nowotwory, cukrzyca. Chowy, także potrafią cierpieć z powodu uczuleń, oraz chorób skórnych, które mogą być skutkiem np. złego odżywania się psa, lub po prostu uczulają je różnego rodzaju pyłki.

Wskazówki pielęgnacyjne

Chowy występują w dwóch odmianach, dlatego w zależności jakiej długości posiada futro tyle więcej lub mniej potrzeba czasu na przykład na szczotkowanie. Co do kąpieli, wystarczy, gdy jest to robione raz na jakiś czas. Uważa się, że futro chowów ma właściwości samo oczyszczające. Na uwagę również zasługują oczy tych psów, ponieważ są one osadzone w dość specyficzny sposób. Higiena oczu polega na codziennym przemywaniu oczu psa, szczególnie, gdy zauważymy, że w nich zebrały się jakieś nieczystości. Chowy nie są psami należących do bardzo aktywnych, ale muszą mieć zapewnioną codzienną dawkę ruchu. Aktywność psa powinna być wzbogacana dobrze dobraną dietą, która pozwoli się chowowi prawidłowo rozwijać. [ratings]

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 4.6]

Komentarze

komentarzy